Parçalı bulutlu

Yumurta donasyonu nedir?

Sağlık - 26 Mayıs 2015 21:09 A A

Bir kadın, kendi yumurtaları ile gebe kalamıyorsa, yumurta bağışı sayesinde gebe kalabilir ve çocuk sahibi olabilir.

Yumurta bağışı programına kimler başvurabilir?

Yumurtalıkları olmayan kadınlar, Yumurtalıkları olan ancak yumurta üretmeyen kadınlar,(prematür over yetmezliği ya da erken menopoz) Genetik sorunlar sebebi dolayısıyla yumurta donasyonu yapması önerilen kadınlar, Kanser gibi sorunlar dolayısıyla radyoterapi, kemoterapi sebebi ile yumurtalıkları hasar almış kadınlar, Yaşı ilerleyen ve menopoz dönemindeki kadınlar, bu programa baş

Yumurta Donörü:

Yumurta bağışı programlarında yumurtalarını veren kişidir. Bu kişi, çift tarafından biliniyor ya da anonim olabilir.

Bilinen Donör:

Bilinen donörden yumurta temin etmek isteyen bir kadın, tıbbi ve genetik herhangi bir sorunu olmadığı bilinen 21-30 yaşları arasında bir donör ile anlaşır.  Bilinen vericiye yapılan testler, anonim vericiye yapılanla aynıdır. Tarama testleri; Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği (ESHRE) ile Amerikan Üreme Tıbbi Derneği (ASRM) kılavuzlarında bildirilen prosedürler ile yapılır.

Anonim Donör:

Yumurta bağışlayan kişi anonim olduğu zaman, vericinin ve alıcının kimlikleri tamamen anonim tutulmaktadır.  Anonim donör olarak programa başvuran kadınlar ilk olarak; fiziksel, psikolojik olarak değerlendirmeye tabii tutulur.  Tıbbi ve genetik problemleri bulunmadığı, ESHRE ve ASRM kriterlerine uygun tarama testlerinde  saptanır.  Yumurta bağışında kabul edilen kadınların her açıdan sağlıklı,doğurgan ve 21-30 yaşında olmadı gerekir.

Alıcı Çiftin Bilgilendirilmesi

Yumurta bağışı için başvuran çiftlere; hekim tarafından tıbbi prosedür ile ilgili bilgiler verilmelidir. Yumurta donasyonun tam olarak ne olduğu çifte anlatılmalıdır. İşlem uygulanmadan önce ise,çiftin onayı ve imzası gerekmektedir.

Yumurta Donasyonuna Başvuran Çiftlerin Takip Edilmesi

Yapılacak olan muayene ve testler tamamlandıktan sonra, hekiminiz hazır olduğunuzu düşündüğünde mikroenjeksiyon ve embriyo transferi aşamasına geçmek için gün belirleyecektir.

Tüp Bebek Tedavisi sorularınız için tıklayınız!

Yumurta bağışını yapacak olan kişinin; ten rengi, göz rengi, saç rengi ve vücut yapısı gibi fiziksel özellikleri olabildiğinde alıcı çiftinkilere benzer olacak şekilde tercih edilir. Buna ilave olarak, etnik köken, kan grubu ve diğer fiziksel özelliklerin benzer olması da ihmal edilmez.

Yumurta Donasyonu Başarı Oranları

Yumurta donasyonu ile günümüzde  oldukça yüksek başarı oranları elde etmek mümkündür. Çiftlerin kendi yumurta ve spermlerinden elde ettikleri gebelik başarı oranlarından yüksektir.  Çünkü, yumurta donasyonunda, yumurtayı bağışlayan kadın her açıdan sağlıklıdır, gençtir ve doğurgandır. Kısırlık sorunu olmadığı için yumurtaların, döllenme ve gebelik oluşturma oranı daha fazladır.

Yumurta donasyonu ile ortalama % 75 oranlarında başarı yakalanmaktadır.

5 Aşamada Yumurta Donasyonu

Aşama: Yumurta Donörü Eşleştirme

Yumurta donasyonu tedavisine başvuran çifler ve yumurta bağışı yapacak kadının fiziksel olarak benzer olmasına dikkat edilir. Donör ile çiftin fiziksel özellikleri, saç rengi, ten rengi gibi faktörler benzer olarak seçilir. Klinik tıbbi ekibi tarafından bu eşleştirme yapılır.

Aşama: Yumurta Donörünün Hazırlanması

Yumurta bağışlayacak olan kadının, yumurtalıkları uyarılır. Böylece istenilen sayıda yumurta elde edilmiş olur.

Aşama: Alıcı Hazırlanması

Alıcının rahmi, gebeliği kabul etmesi ve gebeliğe hazır olması için hazır hale getirilir. Bunun için ilaç kullanımına başlatılır.

Aşama: Yumurta Toplanması

Yumurta Donörü belirlenen zamanda hastaneye çağırılır. Yumurta gelişimi tamamlandığı zaman, yumurta toplama aşamasına geçilir.

Aşama: Döllenme ve Embriyo Transferi

 

Toplanmış olan yumurtalar ile sperm laboratuar ortamında birleştirilir. En kaliteli embiryolar, alıcı kadına transfer edilir.

Aşama: Hamilelik testi

Yumurta donasyonu ile çocuk sahibi olmak isteyen alıcı ’ya embriyo transferinin yapılmasından 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır.

Kaynak: Yumurta Donasyonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sağlık - 21:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Siirt AK Parti’de Temayül başladı
  AK Parti’de 14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri öncesi temayül yoklaması yapılıyor. Delegeler, online (çevrimiçi) yapılacak temayülde aday adayı olan 35 aday arasında 3 isme oy kullanacak. Aday belirlemede bir kriter olan temayül sonuçları daha sonra yöneticiler tarafından parti genel merkez seçim işleri birimlerine aktarılacak. Geçmiş yıllarda temayül öncesi aday tanıtımının yapıldığı toplantıda kürsüye […]
 • 02
  Emekli Güvenlik Korucuları maaşlarının en düşük emekli maaşı ile eşitlenmesini İstiyor.
  2017 yılında Önce emekli olan Güvenlik Köy Kurucuları (Eski ismi Köy Kurucuları) SSK’ları o dönemde yatmadığı için o dönemde ve öncesinde emekli olan Güvenlik Korucuları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları ile 2023 Ocak ayında başlamak üzere en düşük emekli maaşı 5500 TL olacak demesine rağmen maalesef hala 4000-4800 TL arasında emekli maaşı alan emekli Güvenlik […]
 • 03
  Siirt’te Yeşilışık iletişim -2 Vodafone Şubesi Açılışı Yapıldı
  Baykan ilçemizde yıllarda beri Yeşilışık iletişim adı altında Vodafone Şubesi bulanan hemşerimiz Taner Yeşilışık Siirt’te açtığı Yeşilışık iletişim 2.ci Vodafone Şubesi’nin açılışı yapıldı. Güreş Caddesinde hizmete giren Yeşilışık iletişim-2.Vodafone Siirt Şubesi Siirtlilerden ilgi görmesi bekleniyor. Sahlbi Taner Yeşilışık ışık olan Yeşilışık iletişim-2 Vodafone Şubesi açılışı AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç,Baykan eski Belediye Başkanı […]
 • 04
  Seyda Molla Mazhar EVRENSEL geçirdiği Covid-19 rahatsızlığından dolayı vefat etti.
  Gavs-ı Kasrevi Hz Seyyid Abdulhakim EROL ( El Hüseyni) ve Şeyh Muhyeddin EVRENSEL Havili Hz.’nin torunu, Gavs-i Sani Hz. Şeyh Abdulbaki EROL’un Halife’si olan Seyda Molla Abdurrahman EVRENSEL Hz.’nin evladı ve Halife’si Seyda Molla Mazhar EVRENSEL Tedavi gördüğü Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  07.11.2020 Cumartesi günü gece saat 23.30’da Rahmet-i Rahmana kavuşmuştur. evvelki gün 08 […]
 • 05
  Şanlıurfa'da üzerinde uyuşturucu bulunan zanlı tutuklandı
  ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde üzerinde uyuşturucu bulunan şüpheli tutuklandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, uyuşturucu madde satan kişilere yönelik çalışmalar kapsamında durdurulan M.C'nin üzerinde bir miktar metamfetamin ele geçirildi. Gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.
 • 06
  Adalet Bakanı Bozdağ, Diyarbakır'da kurulumu süren konteyner kent alanını inceledi:
  – “244 konteyner tamamen kullanıma hazır edilmiş durumda. Kalan konteynerler de süratli bir şekilde kurulacak ve depremzede hemşehrilerimizin kullanımına açılacaktır”
 • 07
  Siirt’te nüfus müdürlüğü pazar günü açık olacak
  Siirt İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, 2 Nisan Pazar günü MSÜ sınavına katılacak adaylar için açık olacak.
 • 08
  Siirt'te şap hastalığına yönelik tedbirler sürüyor
  SİİRT (AA) – Siirt'te büyük ve küçükbaş hayvanların şap olarak bilinen SAT-2 serotipi hastalığından korunması için tedbirler sürüyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Türkiye'nin farklı illerinde görülen şap hastalığı nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde çeşitli tedbirler uygulamaya konulduğu bildirildi. Bu kapsamda Siirt'te kesim, ithalat ve ihracat dışında, il içi ve […]
 • 09
  Adalet Bakanı Bozdağ, Diyarbakır'da TOKİ konutlarının inşa edileceği alanda inceleme yaptı:
  – “Müteahhit firma 360 gün içinde bu 1122 konutu yapıp teslim edecektir. 17 Mart 2024’te de konutlar inşallah hak sahiplerine teslim edilecektir”
 • 10
  Kilis'te hafriyat kamyonunda çıkan yangın söndürüldü
  KİLİS (AA) – Kilis'te hafriyat kamyonunda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Alınan bilgiye göre, Küçük Sanayi Sitesi 23. Blok'ta tamirci A.H.O'nun A.G'ye ait 79 AZ 290 plakalı hafriyat kamyonunda kaynak yaptığı sırada yangın çıktı. İhbar üzerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürdü. Yangın nedeniyle kamyonda hasar oluştu.
 • 11
  Kilis'te kaçakçılık operasyonunda bir kişi gözaltına alındı
  KİLİS (AA) – Kilis'in Elbeyli ilçesinde aracında kaçak malzeme bulunan kişi gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Kilis İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar sonucunda Elbeyli ilçesi Yağızköy köyü sınırları içinde yabancı uyruklu M.N. yönetimindeki araç durduruldu. Araçta yapılan aramada 60 karton kaçak sigara, çeşitli markalarda 27 cep telefonu, 10 USB kablosu, 10 […]
 • 12
  Siirt Üniversitesinden yüz yüze eğitime ilişkin açıklama
  SİİRT (AA) – Siirt Üniversitesi (SİÜ), 2022-2023 akademik yılı bahar döneminde yüz yüze eğitime ilişkin alınan kararları açıkladı. SİÜ'den yapılan açıklamada, senato kararıyla 3 Nisan itibarıyla akademik bahar dönemi öğretim faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin esaslar doğrultusunda uygulanmakta olan uzaktan eğitim ile birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aramaksızın yüz yüze eğitim verilebileceği bildirildi. Nisanda ertelenmiş derslere ait […]
 • 13
  Gürpınar'da karla mücadele
  VAN (AA) – Van'ın Gürpınar ilçesinde karla mücadele çalışmaları sürüyor. Gürpınar Belediyesi karla mücadele ekipleri, vatandaşların kardan etkilenmemesi için çalışma başlattı. Fen İşleri ile Temizlik İşleri müdürlüklerine bağlı ekipler, yaya ve araç trafiği akışının güvenli sağlanması için geceden itibaren çalışmalarını sürdürüyor. Sahada ekipleri koordine eden Belediye Başkanı Hayrullah Tanış da personele kolaylıklar diledi. Tanış, ulaşımda […]
 • 14
  Adalet Bakanı Bozdağ, gündeme ilişkin soruları yanıtladı:
  DİYARBAKIR (AA) – Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Seccadeye ayakkabılarıyla basarak, kirletmek Sayın Kılıçdaroğlu'na ve yanındakilere yakışmamıştır. Bu büyük bir saygısızlıktır." dedi. Bozdağ, Diyarbakır Valiliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İYİ Partinin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden adaylığıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gideceği" yönündeki açıklaması anımsatılarak, "Cumhurbaşkanı'nın aday olmasının önünde bir engel var mı?" sorusu üzerine, Bozdağ, "YSK de […]

YAZARLARIMIZ

 • İlkbahar Mevsiminde Ne Gibi Değişiklikler Olur

  İlkbahar mevsimi her insan tarafından en çok sevilen mevsimlerden bir tanesidir. Hatta birçok insan en çok ilkbahar mevsimini sevdiğini söylemektedir. İlkbahar geldiği zaman hem insanın ruhunda hem de doğada gözle görülen ve aynı zamanda da hissedilen çok fazla sayıda değişiklik olur. Peki bu değişiklikler nelerdir? Bu ya buna benzeyen kafanızda bazı sorular var ise, bu […]
 • Toplumsal yozlaşma ve toplumların tutumu:

  Toplum içerisinde değer karmaşası oluşması ve zamanla faydacılığın her şeyin önüne geçmesi de etik kurallarının uygulanmasını etkiler. Bu durumu kısaca toplumsal yozlaşma olarak adlandırıyoruz. Kişisel toplumsal düzeydeki çatışmada, toplumsal değerlerden farklı değerlere sahip kişiler toplumun değer sistemine karşı geldiklerinde etik çatışma içinde kendilerini bulurlar. Ayrıca ülkeler arasında değer farklılıklarından dolayı da etik çatışmalar ortaya çıkabilir. […]
 • Ahlak Kavramı Üzerine…

  Sözlüklerde Ahlakın tanımı “insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü.-kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler.” Olarak yer alır. Türk Dil Kurumu Ahlakı ” Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre” şeklinde tanımlar. Ahlâk Arapça’da tabiat, huy gibi mânalara gelen hulk […]
 • Şeyh Osman Türbesi bakımsızlıktan harabeye döndü

  Siirt, Baykan Veysel Karani Beldesi’nde bulunan Bakımı ve denetimi Vakıflar nezdinde bulunan ve Şeyh Osman türbesi olarak bilinen Hz. Veysel Karani aşığı Hz. Veysel Karani ’ye ziyaret için gelen ve Veysel Karani ye ulaşamadan vefat ettiği yerde Türbesi yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü denetim ve  kontrolünde olan Şeyh Osman Hz. yattığı […]

NAMAZ VAKİTLERİ

01.04.2023 14:13:33
× Whatsapp İhbar