Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 8 Nisan 2022 144 Görüntüleme

Veyselkarani’de ihtiyaç sahibi ailelere iftarda sıcak yemek dağıtımı…

Siirt ili Baykan ilçesi Veysel Karani Beldemizde geleneksel hale gelen ramazan boyunca iftar programı yüksek katılımla devam ediyor.

Baykan Veyselkarani Beldesi’nde 11 ayın sultanı Ramazan ayı geleneklerini yaşatmaya çalışan Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü Veyselkarani Beldesi’nde bulunan Diyarbakır Sofrasında her gün 200 ihtiyaç sahibi vatandaşa sıcak iftar yemeği ve 50 aileye ise evlerinde 150 kişilik yemek götürülüyor.

11 ayın sultanı Ramazan ayı geleneklerini yaşatmaya çalışan Bitlis Vakıflar Müdürlüğü birlik ve beraberliği pekiştirmek adına her gün 150 kişilik 50 ihtiyaç sahibi aileye ve Diyarbakır Sofrasında 200 kişilik olmak üzere Toplamda 350 Kişiye iftar yemeği ikram ediyor. Bu yıl Nisan ayı ile başlayan ve Ramazan ayı boyunca da devam edecek olan yemek dağıtımı dev kazanlarda özenle hazırlanıp paketleniyor. Hazırlanan yemekler ekipler tarafından araçlar ile Zaman zaman Bölge müdürü Hüseyin Gökhan Yavuz ve Şube Müdürü Nurullah Bingöl ve Veyselkarani Vakıflar İrtibat Büro Amiri Hayatı Pektaş’ın bizzat katılımı ile iftar öncesinde Veyselkarani’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor. Ayrıca Diyarbakır Sofrasından da her gün 200 ve hatta bazen 300 kişilik yemek ikramı yapılıyor. Buralarda verilen iftar yemeklerine bizzat Vakıflar Bölge Müdürü, Şube Müdürü veya Veyselkarani İrtibat Bürosu sorumlusundan en az bir yetkili hazır bulunuyor, katılım sağlayan vatandaşlarla ilgileniyorlar.

Veyselkarani Diyarbakır Sofrasında Vakıflar bölge müdürlüğü denetiminde her gün pişirilen yemekleri 50 eve kapı kapı dolaşarak dağıttıkları söyleyen Yüklenici firma yetkilileri ; “50 hanemiz var ayrıca burada tesiste 200 kişilik olmak üzere toplamda 350 kişilik günlük olarak yemeklerimizi çıkarıyoruz. Hatta bazen buraya İftara gelen sayısı artınca onlarıda geri çevirmiyorum Yemek dağıtımı üstlenen Firmamız karşılamak üzere her gelen kişi iftarını açarak dönüyor.

Firma yetkilisi , Evlere götürdüklerimizi Evden eve tek tek vatandaşlarımızın kapılarına giderek yemekleri bırakıyoruz. Veyselkarani ’de 3 mahalleye yemek dağıtımı yapıyoruz. Bizim ekiplerimiz ve Vakıflar Bölge müdürü veya görevlendirdiği yetkilenin denetiminde Araç ile dağıtım yapıyoruz. Evlere 150 kişiye iftara sıcak yemek ulaştırıyoruz. Elimizden geldiğince vatandaşa, mağdur olan insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz”

Bitlis  Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı nedeniyle “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı” temasıyla Veyselkarani beldemizde ihtiyaç sahibi 350 vatandaşlarımıza iftar veriliyor.

Vakıflar  “Her ay düzenli olarak ailelerimize gıda kolileri, maaş ve öğrencilere ise burs yardımı yapmaktadır”  Bu yıl “Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı” temasıyla organizasyonlar düzenleyecek olan Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün iftar yemeğine katılım yoğun oldu.

“Vakıflar Türk İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Vakıflara ait ilk yazılı belgenin 1048 yılında olduğunu dikkate alırsak bin yıllık köklü geleneksel bir yapının mirasçısı konumundadır.

Bu köklü mirasın temsilcisi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü 52 bin Osmanlı ve Selçuklu vakıflarına amaçları doğrultusunda idare ve temsil etmekte olup vakıfların amaçlarına uyum yaşatılmasına, vakıf medeniyetini çağdaş bir anlayışla geleceğe taşımayı misyon edinmiş, evrenselleşen değerler ile insanları bütünleştirerek vizyonunu sürekli geliştirmektedir. Ayrıca medeni kanunumuza göre kurulmuş 5 binin üzerindeki yeni vakıfların ise iş ve işlemlerini yürütmektedir.

Vakıflar Bitlis Bölge Müdürlüğü olarak bölgemizde hicret yadigarları eserlerimizi bir yandan ayağa kaldırırken diğer yandan her ay düzenli olarak ailelerimize gıda kolileri, maaş ve öğrencimize ise burs yardımı yapmaktadır. Her yıl ayrı bir temayla kurgulamış olan vakıflar haftası bu defaki teması “vakıf medeniyetinde Ramazan ayı” olarak belirlenmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yardım duygularının, ifa etmenin, sadakayı cariyenin en üst seviyeye çıktığı bu ay yani Ramazan ayını vakıf ayı olarak da ifade edebiliriz. Şimdi paylaşmanın, vakfetmenin tam zamanı olarak tüm vakıflarla aynı duygu ve düşüncelerle Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü ilimizde ve bölgemizde iyiliğin sesi olmuştur”

Haber: Şakir Erol

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil