Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 19 Haziran 2021 521 Görüntüleme

“Telafi de Bende Varım” Koordinasyon toplantısı yapıldı

İlçemiz Okul Müdürleri ile ”Telafi de Bende Varım” Programı Kapsamında Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce yürütülen 5 Temmuz- 31 Ağustos 2021 tarihlerini kapsayan okul ve ilçe genelinde gerçekleştirilecek “Telafide Ben De Varım” programı kapsamındaki bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif eğitim faaliyetleri ile ilgili etkinlikler ve eğitim faaliyetlerinin işleneceği modül tanıtım toplantısı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Eşref Altun başkanlığında Şube Müdürleri Aytaç İğrek ve Vahap Gülmez ile okul idarecilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Öğrenciler için çok keyifli bir yaz programı: “Telafide ben de varım”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı ve Baykan’da çalışmalarına start verilen “Telafide ben de varım” programı, pandemide okula gidemeyen, sokağa çıkması yasak olan öğrencilere inanılmaz bir yaz yaşatacak. İl sınırlaması olmayan programda akademik eğitimden spora, fiziksel gelişimden sosyal gelişime kadar çok geniş bir yelpazede telafi eğitimi yapılacak.

ÖĞRENCİLERE İYİ GELECEK

Pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıl okula gidemeyen ve uzaktan eğitim ile eğitim yaşamlarını sürdüren öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı “Telafide ben de varım” programı hazırladı. Öğrencilerin uzun zamandır sokağa çıkma yasaklarında evde kapalı kalmaları, okul ortamından uzaklaşmaları nedeniyle yaşadıkları psikolojik ve sosyal sıkıntıları atlatmaları için hazırlanan program 5 Temmuz’da başlayacak 31 Ağustos’ta tamamlanacak. Planlama çalışmalarının başladığı program tamamen gönüllülük esasına dayalı, öğrencileri yeniden okul ile buluşturan, sadece akademik değil, fiziksel, duygusal ve sosyal alanda da çocuklara yol gösteren bir çalışma olacak.

2 TEMMUZ’DA HAZIRLIKLAR BİTECEK

‘Telafide ben de varım’ programı için 21 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında başvuru, planlama iş ve işlemleri yürütülecek çalışmalar tamamlanacak. Okullarda programa katılacak öğretmenler, yapılacak aktiviteler, hangi aktivite ne zaman yapılacak bunların tamamı 2 Temmuz’a kadar planlanacak. Hazırlanacak programda, öğrencilerin fiziksel, sosyal-duygusal ve akademik gelişimlerini bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif eğitim faaliyetleri ile desteklemek amaçlanmaktadır.

İL SINIRLAMASI YOK

Öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetleri gönüllülük esasına göre olacak. Gönüllülük esası dışında program öğrenciler ve veliler için il sınırlaması getirmezsek sadece öğretmenlere il sınırlaması getiriyor. İsteyen veli gittiği tatil bölgesinde çocuğu ile ‘Telafide ben de varım’ programına katılabilecek. Öğretmenler ise il içinde istedikleri ilçe ve okulda etkinliklere yapabilecek. Etkinlikler, öğrenci, veli ve öğretmenler için ayrı planlandı.

‘Telafide ben de varım’ programı açıklanır açıklanmaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Eşref Altun, ilçe yöneticileri ile toplantı yaptı. Toplantıda telafi eğitimi hakkında tüm yöneticilere bilgi verilerek planlama yapıldı.

VELİ İZİN BELGESİ ŞARTI

Programda eğitim faaliyetleri fiziksel, sosyal-duygusal, akademik gelişim ve özel eğitim alanı olmak üzere dört ana temaya uygun olarak planlanıyor. Okullar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından planlanan eğitim ve etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler, veli izin belgeleriyle eğitim faaliyetinin açıldığı kuruma başvurabileceklerdir. Başvuruları kabul edilen öğrenci, öğretmen ve velilere kabul edildiklerine dair bilgilendirme, faaliyeti açan kurum müdürlükleri tarafından yapılacak.

YÜZLERCE BAŞLIKTA ETKİNLİK PLANLANDI

Spor etkinliklerinden doğa yürüyüşlerine, halk oyunlarından yüzmeye, enstrüman eğitimlerinden masal anlatıcılığı eğitimlerine, bilim atölyelerinden müze eğitimlerine yüzlerce başlıkta planlanan eğitim ve etkinlikler sayesinde öğrenci, öğretmen ve velilerimizin verimli ve dolu dolu bir yaz dönemi geçirmeleri hedeflenmekte. Oluşturulan faaliyet haritasından eğitim ve etkinlikler takip edilebilecek, faaliyeti düzenleyen kuruma dilekçe ile başvurularak faaliyetlere kayıt olunabilecek.

ETKİNLİKLER ÜCRETSİZ

Eğitim faaliyetinin açılabilmesi için en az 12 kişilik öğrenci grubunun oluşması gerekmekte. Ancak, özel eğitim öğrencilerine yönelik olarak açılacak faaliyetlerde kontenjan sınırlaması aranmayacak. Hazırlanan tüm etkinlikler, öğrencilere, velilere ve öğretmenlere ücretsiz olacak. Etkinlikleri düzenleyen öğretmenler de faaliyet başına ders ücreti alacak.

TÜM TEDBİRLER ALINACAK

‘Telafide ben de varım’ programı kapsamında düzenlenecek tüm eğitim ve etkinlikler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen COVID-19 salgını koruma tedbirleri doğrultusunda gerekli önlemler alınarak yapılacak. Eğitim faaliyetlerine katılacak tüm öğrenci, veli ve öğretmenler için HES kodu sorgulaması yapılacak ve faaliyetin gerçekleşeceği kurum müdürlükleri tarafından bu duruma ilişkin gerekli önlemler alınacak.

31 AĞUSTOS’TA BİTECEK

Pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır evlerine kapanan anaokulu, özel eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerine kadar tüm öğrencileri kapsayan program 5 Temmuz’da başlayacak ve 31 Temmuz’da sona erecek. Öğrencileri yeniden okul ile buluşturacak, sosyalleşmelerine yardımcı olacak bu program aynı zamanda öğrencilere psikolojik destek de sağlayacak. Öğrenciler, istedikleri etkinliklere katılabilecek.

Haber:Şakir Erol

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil