Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Yaşam 9 Aralık 2020 1248 Görüntüleme

TARIMA DAYALI EKONOMİK YATIRIM PROJELERİNE 1,5 MİLYON TL’YE VARAN HİBE DESTEĞİ

Başvurular 07.12.2020 Tarihi İtibariyle Başlamıştır.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında istihdam yaratma potansiyeli olan, üretici gelirlerini artıran ve çeşitlendiren, tarıma dayalı küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını esas alan üretime yönelik inşaat işleri, makine ekipman alımı projeleri KDV hariç % 50’si desteklenecektir.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24)gereğince hazırlanan Uygulama Rehberi 07.12.2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı web sitesinde yayınlanmıştır.

Program kapsamında hazırlanan başvuru dosyalarının, 07.12.2020 tarihinden itibaren 90 gün içinde Uygulama Rehberinde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanarak elektronik ağ üzerinden girişlerinin yapılması gerekecektir.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Konuları;

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, (Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Tıbbi Aromatik Ürünler, Çelik Silo, Soğuk Hava Deposu), Proje Kapsamında Yer Alan Tesislerde Kullanılmak Üzere Enerji Üretim Tesisleri

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yapılmasına Yönelik Yatırımlar (Deniz, İç Su Yetiştiriciliği)

Hayvansal Ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi Ve Depolanması Yatırımları,

Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar, Büyükbaş Hayvancılık Sabit Yatırımları, Küçükbaş Hayvancılık Sabit Yatırımları, Kanatlı Yetiştiriciliği Sabit Yatırımları, Kültür Mantarı Üretimi Sabit Yatırımları, Sera Yatırımları (İklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli modern seralar)

Büyükbaş/Küçükbaş Kesimhane Yatırımları (Sadece modernizasyon yatırımı), Kanatlı Kesimhane Yatırımları, hibe desteği kapsamında değerlendirilecektir.

Hibe programına, bakanlığın herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Tüzel kişiler kapsamında Küçük Orta Ölçekli İşletme kapsamında yer alan Anonim, Limited ve Kollektif Şirketler ile Kooperatif ve Birlikler başvurabileceklerdir.

Proje limitleri Hibeye Esas Proje Tutarları; Yeni Yatırımlar İçin 3.000.000TL, Tamamlama Yatırımları İçin 2.000.000TL, Kapasite Artırımı Yatırımları İçin 1.500.000 TL, Teknoloji Yenileme Yatırımları için 1.500.000 TL olacaktır.

Uygulama Rehberi ve Eklerine;

https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1247/Ekonomik-Yatirimlar-Uygulama-Rehberi

Bakanlığımız Web Sitesi üzerinden yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi Siirt Tarım il/ ilçe Müdürlüklerinden alınabilecektir.

Muhabir : Abdülbaki EROL

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil