BAYKAN'IN SESİ YYN-003084
Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Yaşam 26 Haziran 2020 331 Görüntüleme

Su Ürünleri Teknik Heyeti Baraj Göl Havzalarında Teknik İnceleme Yaptı

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan organizasyon ve davet ile Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden beş kişilik teknik bir heyet Baraj göl havzalarında incelemeler yapmak üzere Siirt’e geldiler. Teknik heyet İl müdürlüğü su ürünleri mühendisleri ile birlikte Ilısu ve Alkumru Baraj gölünde de incelemelerde bulundu ve tahlil edilmek üzere çeşitli derinliklerden su numuneleri aldı.

İl Müdürü Ergün Demirhan, ‘’Amacımız önceden hazırlık yapmak ve sularımızın durumunu öğrenerek daha bilinçli bir şekilde balık yetiştiriciliği yapılmasını sağlamaktır. Ilısu barajımız yeni adıyla Prof. Dr. Veysel Eroğlu olan barajımız Siirt’te Alkumru, Çetin ve Kirazlı barajlarımızdan sonra faaliyete geçen dördüncü barajımız oldu. Baraj havzasının, göl havzasının yaklaşık yüzde 32’lik yani 10 bin hektarlık kısmı Siirt il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Barajın faaliyete geçmesi ile birlikte barajda su ürünleri yatırımları üzerinde çalışmalar başladık. Devlet su işleri tarafından izinledirme ve tespit çalışmalarımız devam etmektedir. Biz bu süreci hızlı değerlendirmek üzere Elâzığ su ürünleri Araştırma Enstitüsü ile de diyaloğa geçtik sağ olsunlar arkadaşlarımız 5 kişilik teknik heyetle birlikte tekneleriyle birlikte bugün misafirimizler ve şu anda baraj havzalarımızda gerekli teknik çalışmaları yaparak bundan sonra yapılacak çalışmaları, yatırmaları ve teknik kapasiteleri belirlemek üzere çalışmalarını yapacaklardır. Bizim ilimizde yeni yatırım ve istihdam alanı olarak gördüğümüz baraj ve göl havzalarında büyük bir istihdam beklentimiz bulunmaktadır. Bu çalışmalardan sonra baraj ve göl havzalarından yapılacak yeni yatırımlar ile mevcut endemik yani barajlarımıza has balık türlerimizde bozmadan kafes balıkçılık yetiştiriciliğinde hangi türlerin, hangi periyotlarda yapılabileceği ve hangi kapasitede yapılabileceğini belirlemek üzere teknik arkadaşlarla çalışmalarımızı yapacağız. Daha sonra bu bilgiler raporlanıp kamuoyuna sunulacaktır.” dedi.

Heyete başkanlık eden enstitü müdür yardımcısı Ali Atilla Uslu,’’ Suyun oksijen, patojen, ısı ve benzeri bazı değerlerinin inceleyerek, bu değerlerin balık yetiştiriciliği açısından durumunu ortaya koyacağız. Ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için son yıllarda birçok baraj inşa edildi. Bunun paralelinde de baraj gölleri de oluştu. Baraj göllerinde su ürünleri sektörleri açısından son yıllarda alabalık yetiştiriciliği çok büyük bir ivme kazandı. Bugün bizim burada bulunmamızın temel amacı da bulunduğumuz Ilısu Baraj gölünde alabalık yetiştiriciliği açısından uygun olup olmadığına dair ön fizibilite yapmak ve veriler elde etmektir. Ülkemizde yaklaşık 110 bin ton yıl sularında alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Elazığ su ürünleri arama enstitüleri olarak yaklaşık 21 il bizim görev sahamız alanında bulunmaktadır ve bu illerdeki alabalık üretimi yaklaşık 40 bin ton civarındadır. Buda ülke üretiminin yaklaşık yüzde 40’ına tekâmül etmektedir. En büyük üretim 22 bin ton ile Elazığ birinci sıradadır. Buradaki temel amaç baraj gölünün yetiştiriciliğe açılması ve girişimcilerin, üreticilerin bu alanda yatırım ve alabalık yetiştiriciliği yaparak il, bölge ve özellikle ülke ekonomisine ticari anlamda katkı bulunmasını sağlamayı düşünüyoruz’’ dedi.

Teknik Heyet Ilısu barajından sonra Alkumru baraj göl havzasında incelemeler ve teknik çalışmalar yaptı. İnceleme ve yapacağı tahlil sonuçlarını rapor haline getirerek Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne gönderecektir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil