Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Yaşam 24 Mart 2020 288 Görüntüleme

SOSYAL DESTEK VEFA GRUBU KURULMASI VE KORONA VÜRÜS ÖNLEMLERİ TOPLANTISI

SOSYAL DESTEK VEFA GRUBU KURULMASI VE KORONA VÜRÜS ÖNLEMLERİ TOPLANTISI
İli​​​​​: Siirt
İlçesi​​​​​: Baykan
Toplantının Tarihi ve Saati​​: 22/03/2020 – 16.00
Toplantının Yeri​​​: Kaymakamlık Toplantı Salonu

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün ilgide kayıtlı yazıları ile “İkametten Ayrılma Kısıtlanması/Yasaklanması” konulu emir gereğince; 1) Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzıssıhha Kanunun 27’nci ve 72’nci maddesi kapsamında; 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün ilgide kayıtlı ve “İkametten Ayrılma Kısıtlanması/Yasaklanması” konulu emirleri gereğince; Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulması için;
Toplantıda Alınan Kararlar :
1. İkametten Ayrılma Kısıtlanması/Yasaklanması” konulu emirleri gereğince; İlçemiz Kaymakamı Mehmet TUNÇ Başkanlığında; İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri, İlçe Müftüsü, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve Belediye Başkanlıklarının Yazı İşleri Müdürlerinden oluşan Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulmuştur. İlgili kurumlarca da destek grubunda görevlendirilmek üzere en az 2 personel isim bildirilecektir. İlçe Emniyet Amirliğince komiserler, Jandarma Komutanlığınca da karakol üst amirleri muhakkak irtibat görevlisi olarak bildirilecektir.
2. Sosyal Destek Vefa Grubunda görevlendirilen personeller görevi ihmalde bulunmayacak bulunan personel hakkında yasal işlem başlatılacaktır.
3. “65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.” Bu kurala uymayan vatandaşları zabıta uyaracak, gerekirse kolluk kuvvetine bildirecek kolluk tarafından da gereği yapacaktır.
4. “Değerli vatandaşlarımız, İçişleri Bakanlığımızca yayınlanmış genelge doğrultusunda 65 yaş ve üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden (yani evlerinden) dışarı çıkmaları yasaklanmıştır. Evlerinizde olmanız genel sağlığınız için hayırlı olacaktır. Mevzuata uymayanlar hakkında 3150 TL İdari Para Cezası uygulanacaktır. Lütfen yasalara riayet edelim.” Duyuru metni İlçe Belediyelerince ve İlçe Müftülüğünce her gün halka ilan edilecek. Kolluk kuvvetlerince de megafon aracılığı ile halka duyurulacaktır.
5. Vefa Sosyal Destek Grubuna gelen talepler konusunda; mücavir alan sınırları içerisinde gelen ihtiyaç talepleri ilgili Belediye, köylerden gelen ihtiyaç talepleri ise Kaymakamlık SYDV Müdürlüğünce karşılanacaktır. Belediyelerin yetersiz kaldığı durumlarda SYDV Müdürlüğüne konu bildirilecek ve ihtiyaç vakıfça karşılanacaktır.
6. İlçe Nüfus Müdürlüğünce İlçemizde bulunan 65 yaş üstü tüm vatandaşlar SYDV Müdürlüğüne bildirilecektir.
7. Havaların ısınması ile halkın yoğun kullandığı Kent Ormanı ve Millet Parkının vatandaşa kapatılması için İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığınca Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı alınacaktır. Söz konusu karar ilgili birimlere ivedilikle tevdii edilecektir.
8. İlçemizde bulunan halı sahaların kapatılması için Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığınca Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı alınacaktır. Söz konusu karar ilgili birimlere ivedilikle tevdii edilecektir.
9. İlçemizde inanç turizm açısından önemli bir yere sahip olan Veysel Karani ve Şeyh Osman Türbesine yoğun ziyaretçi geldiğinden ve burada toplu olarak bulunulduğundan bu durum korona virüsünün yayılmasını tetiklemektedir. Bu kapsamda ikinci bir emre kadar;
a) Veysel Karani ve Şeyh Osman Türbesi ziyarete kapatılacaktır.
b) Türbelerin kapatılmasına bağlı olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait misafirhane de kapatılacaktır.
c) Türbelerin ve misafirhanenin kapatılmasına ilişkin Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığınca Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı alınacaktır. Söz konusu karar ilgili birimlere ivedilikle tevdii edilecektir.
d) Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğünce bu konuda halk bilgilendirilecek ve gerekli tedbirler alınacaktır.
10. Veysel Karani Hazretleri türbesinde bulunan tuvaletler için gündüz 2 gece 1 güvenlik görevlisi bulundurulacaktır.
11. Belediyelerce kapatılan iş yerlerinin denetimi yapılacak, gerektiğinde kolluk personeli talep edilecek ve kollukça da gerekli destek ivedilikle verilecektir. Denetime ilişkin tutanak her gün düzenli olarak tutulacaktır.
12. İçişleri Bakanlığının 21.03.2020 tarihli genelgesi ile Kuaförler ve Berberler kapatılmıştır. Bu konuda Belediyelerce her gün denetim yapılacaktır.
13. Otobüsler her sefer sonrası dezenfekte edilecektir. Bu konuda gerekli denetimler Belediyelerce yapılacak ve kooperatiflerden gelecek dezenfekte talepleri karşılanacaktır. Ayrıca, İlçe Emniyet Amirliğince de kooperatiflere konuya ilişkin tebliğ yapılacaktır. Bu konuda kooperatif Başkanı dezenfekteden sorumlu olacaktır.
14. Devlet Hastanesi Başhekimliğince hastanede karantina odaları artırılacaktır. Bu konudaki çalışma en kötü senaryo dikkate alınarak yapılacak ve ivedilikle tamamlanacaktır.
15. Sağılık Bakanlığınca İlçemize gönderilecek olan kitler hastane envanterine girdikten sonra umreden ve yurtdışından gelen vatandaşlarımız ile hastanece değerlendirilecek kişiler başta olmak üzere hastanelere yönlendirilecektir. Gerekli testler ivedilikle yapılacaktır.
16. İçinde bulunulan durumdan ötürü fırsatçılık yapmaya çalışarak fahiş fiyat uygulamasına izin verilmemesi ve halkın mağdur edilmemesi için; Makam oluru ile İlçe Tarım ve Orman Müdürü Başkanlığında İlçe Belediyeleri, Kolluk Personelleri, Mal Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyelerinden oluşan denetim komisyonu oluşturulacaktır. Söz konusu komisyonun tüm sekretarya işlemleri Baykan Tarım ve Orman Müdürlüğünce yerine getirilecektir.
17. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkması yasaklandığından PTT ve Ziraat Bankası aracılığı ile maaş alan vatandaşların mağdur olmamaları için 65 yaş üstü vatandaşlarının ikametlerinde personeller aracılığı ile ödenmesi imkanı bulunup bulunmadığı değerlendirilecektir. Bu konuda alınması gereken tüm tedbirler PTT ve Ziraat Bankası tarafından alınacaktır. Gerekirse konu üst Makamlara ivedilikle intikal ettirilerek görüş sorulacaktır.
18. Virüsün yayılma etkisi ve vaka sayısı dikkate alındığında İlçe olarak proaktif karar olarak ve en kötü senaryoyu düşünerek hareket etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce; Baykan Anadolu Lisesi, Yatılı Bölge Okulu ve Veysel Karani Çok Programlı Lisesi yurtları dezenfekte edilecek ve her an kullanılabilir durumda tutulacaktır. İlgili Belediyelerce Milli Eğitim Müdürlüğüne bu konuda gerekli tüm destek verilecektir.
19. Cumhurbaşkanlığı, Bakanlık ve Valilik talimatları ile uygulanılan gerekse de İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile konulan yasaklara uymayanlar hakkında gerekli tüm yasal işlemler ilgili mevzuat doğrultusunda ve ilgili kurumlarca yerine getirilecektir.
20. Başta Baykan Belediyesi olmak üzere kurulan sebze ve meyve pazarcıları sosyal mesafeyi korumaları konusunda uyarılacaktır. Pazar düzeninin esnaflar arasında belli mesafe konularak satış yapmaları sağlanacaktır.
21. Tüm Belediye zabıtalarınca sorumluluk alanında toplu oturan vatandaşlar uyarılacaktır.
İş bu toplantı tutanağı Kaymakamlığımızca düzenlenmiş olup, bir nüshası dosyasına konulacak, bir nüshası bilgi için Valilik Makamına bir nüshası da ilgili kurumlara gereği için tevdi edilecektir.

GÖRÜLMÜŞTÜR
22/03/2020

Mehmet TUNÇ
Kaymakam

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil