Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 1 Mart 2022 384 Görüntüleme

Şırnak Valiliği’nden Kamu Kurumlarına Resmi İlan Genelgesi

Şırnak Valiliği yayımladığı genelgeyle resmi ilanların kanunun öngördüğü şekilde Basın İlan Kurumu (BİK) aracılığıyla gazetelerde yayınlanması gerektiğini bildirdi.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, il genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ilçe kaymakamlıklarına, gerçekleştirilen mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun hükümlerine göre yapılması gerektiği hatırlatmasında bulundu.

Genelge Şırnak basın sektörü tarafından sevinçle karşılanırken, Basın İlan Kurumu Diyarbakır Bölge Müdürü Osman Başeğmez, “Şırnak Valimiz Sayın Ali Hamza Pehlivan, bölge basınımız için önemli olan Resmî İlan Genelgesi yayımlayarak, basın dostu yönetim anlayışını bir kez daha gösterdi. Şahsım, müdürlüğüm ve basınımız adınaSayın Valimize teşekkür ediyorum”dedi.

Başeğmez, geçtiğimiz ay da Batman ve Siirt Valiliklerinin resmi ilan genelgesi yayımladıklarını hatırlatarak, “Basın İlan Kurumu Genel Müdürümüz Sayın Rıdvan Duran’ın teşrifleriyle Diyarbakır’da düzenlediğimiz bölge basın buluşmasında kamuda doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlar gündeme gelmişti. Toplantı sonrasında Genel Müdürümüzün talimatları doğrultusunda Bölgemizdeki Sayın Valilerimize durumu arz ederek, Resmi İlan Genelgesi yayımlaması talebimizi ilettik. Görüşmelerimiz neticesinde önümüzdeki günlerde sorumluluk alanımızdaki diğer valilerimizden de benzer genelgeyi yayımlamalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın imzasını taşıyan genelgenin tam metni şöyle:

             “Bilindiği üzere Resmi İlanlar, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı Kanunun 29’uncu Maddesinde; “Kanun, Tüzük ve Yönetmeliklerle yayınlanması mecburi olan (Özel Dernekler hariç) veya genel ve katma bütçeli dairelerle, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İktisadi Devlet Teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası Kamu Hukuku Tüzel Kişilerine ait bulunan teşekküllerin verdikleri reklam mahiyetini taşımayan ilanlar resmi ilan sayılır”. denilmektedir. Ayrıca, aynı Kanunun 31’inci Maddesinde; “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumu’nun şubesi bulunan yerlerin Belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığı ile yayınlatılır.” hükmü amirdir.

           Kamu Hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmakta, Kanunun 2’nci Maddesinde Kanunun kapsamına giren İdareler de sayılmaktadır.

          4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun “Temel İlkeler” başlıklı 5’inci Maddesinin 1’inci fıkrasında; “İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur.” ifadesi yer almaktadır.

          Aynı Kanunun “İdarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar” başlıklı 62’nci Maddesinde Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, maddenin (ı) bendinde ise Kanunun 21’inci ve 22’nci Maddelerindeki parasal limitler dâhilinde yapılacakharcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin %10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir.

Yine aynı Kanunun 60’ıncı Maddesinde, görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil