Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Yaşam 22 Mayıs 2020 221 Görüntüleme

Şırnak Kömürüne DİKA’dan AB Proje Desteği

Dicle Kalkınma Ajansı’nın Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi tarafından proje fikri geliştirilerek Ajansımızın teknik desteğiyle hazırlanan “Şırnak Asfaltit Madenlerinde İş Yeri Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi” Avrupa Birliği Projesi kabul edildi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı” (Improving Occupational Health and Safety Grant Scheme) kapsamında Ajansımızın teknik desteğiyle hazırlanan Şırnak Üniversitesi’nin “Şırnak Asfaltit Madenlerinde İş Yeri Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi” projesi Bakanlık ve AB Delegasyonu tarafından başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası’nın iştirakçi olarak yer aldığı projenin toplam bütçesi 175 Bin Euro olup uygulama süresi olan 15 ayda tamamlanması hedeflenmektedir. Projeye Covid-19 Salgını nedeniyle önümüzdeki temmuz ayı içerisinde başlanması beklenmektedir.

DİKA Genel Sekreter Vekili Murat Erçin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin 2012 yılı verilerine göre, yapılan keşifler sonucunda bölgedeki toplam rezerv 104,6 Milyon tondur. Projenin yerelde ekonomik potansiyellerin değerlendirilmesi, ajans, üniversite, iş dünyası ve yerel paydaşların iş birliği açısından geliştirilen en başarılı projeler arasında yer aldığını söyledi. Erçin, “Proje faaliyetleri arasında, Şırnak İlinin önde gelen ekonomik sektörlerinden bir tanesi olan ve halk arasında Şırnak Kömürü olarak bilinen asfaltit madenlerinde iş kazalarının azaltılması ve iş yeri sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesine yönelik eğitimler verilmesidir. Madenlerde risk analizi ve değerlendirmesi, üretim modelleme çalışmaları, üretimde modern mühendislik yöntemleri, yurt içi ve yurt dışından çevreci ve başarılı uygulamalar, terk edilen maden sahalarının rehabilitasyonuna yönelik faaliyetler gibi Asfaltit sektörüne yönelik teknik ve kurumsal kapasite geliştirme faaliyetleri planlamaktır. Proje, Şırnak Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nün teknik ve kurumsal kapasitesinin gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Projeyi, Şırnak Üniversitesi’nin yürüteceğini ifade eden Genel Sekreter Erçin, Ajans’ın uygulama sürecinde teknik destek vermeyi sürdüreceğini belirterek, Projenin Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası, asfaltit sektörü temsilcileri, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle katılımcı bir yaklaşımla yürütülmesinin planlandığını dile getirdi.

Proje asfaltit sektörünün desteklenmesine yönelik olarak geliştirilen ilk AB projesi olma özelliği taşımaktadır. Projenin aynı zamanda asfaltit sektörünün büyümesi, zengin asfaltit yataklarından Şırnak’ın daha fazla ekonomik gelir elde etmesi ve yeni istihdam alanlarının oluşması yönüyle Şırnak ilinin sosyo-ekonomik gelişimine önemli katkı sağlayacağı ön görülmektedir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil