Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Magazin, Sağlık, Siyaset, Yaşam 27 Ocak 2021 460 Görüntüleme

Siirtte Turizm Ele Alındı.

Siirt’te “İller Ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” Toplantısı Gerçekleştirildi

Ana hedefi “markalaşması” olan toplantı, turizm tanıtımı kapsamında yapılmış ve yapılması planlanan faaliyetler konusunda bilgi almak, sinerji sağlayan bir tanıtım stratejisi üzerinden çalışmaları sürdürmek için gerçekleştirildi.

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamımnda alınan tedbirlere riayet edilerek düzenlenen toplantı, Siirt’in turizm potansiyelinin “GoTurkey” üzerinden Türkiye ve dünyaya daha etkin bir şekilde tanıtımı için neler yapılabileceği ortaya konuldu.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından bir otelde düzenlenen toplantıda hitap eden Vali ve Belediye Başkan Vekili Hacıbektaşoğlu, “Siirt’in asırlardan beri farklı dillerin, kültürlerin bir arada yaşadığı doğa, inanç ve kültürün barış, kardeşlik ve hoşgörü ile yoğrulduğu kadim bir şehir olduğunu belitti.

Siirt’in zengin turizm potansiyelinden istifade edeceklerini belirten Vali Hacıbekraşoğlu, Bir çok kültür ve medeniyete beşiklik etmiş Siirt, doğa, inanç turizmi ve gastronomi anlamında ciddi değerlere sahiptir. Bu zengin potansiyelimizin ekonomiye olan katkısını artırmak için yoğun bir çaba içindeyiz. Şehrimizin hak ettiği noktaya geleceğine olan inancım tamdır.” dedi.

Kentin evliya ve ulemalar diyarı, ilim geleneğinin sürdüğü bir eğitim yurdu olduğunu dile getiren Vali Hacıbektaşoğlu, Siirt’in aynı zamanda Botan Vadisi ve muhteşem doğası, tabiatı olan bir kent olduğunu belirtti.

“Siirt fıstığı, balı ve narıyla üretiminin olduğu dolayısıyla tüm bu değerlerimizi değerlendirmemiz gerekir. Milli Park ilan edilen Botan Vadisinin tarihi ve kültürü ve florası çok özgündür. Endemik türleri ve aynı zamanda tarih ve kültürü barındıran, jeomorfolojik özellikleriyle de çok farklı, kanyon ve güzellikleri barındıran çok özel bir alandır.” diyen Hacıbektaşoğlu, turizm potansiyelini çok iyi kullanmaları gerektiğini kaydetti.

Siirt’i tüm değerleriyle ortaya çıkarmak istediklerini ifade eden Hacıbektaşoğlu, şöyle dedi:

“Sadece deniz turizmi değil kültür ve doğa turizmini çeşitlendirerek farklı destinasyonlar geliştiren Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yaptığı çalışmaları gıpta ile izliyoruz. Ama biz Siirt ve Siirt’in kalkınması olarak üç ana sektörden biri olarak gördüğümüz turizm potansiyelini geliştirmede ve buraya gelen turist sayılarına, konaklama kapasitemize baktığımızda çok iyi durumda olduğumuzu söyleyemeyiz. İnşallah bir ivme kazandıracağız.”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen de her ildeki kültür ve turizm envanterlerinin ortaya çıkarılması ve dijital ortamda tanıtılmasını sağlamak için çalışma başlatıldığını, Siirt’in de turizm yol haritasının ortaya çıkılacağını söyledi.

Toplantıya, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tekin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, sivil toplum örgütü ve turizm ve seyahat acenteleri temsilcileri katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil