Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 25 Kasım 2021 225 Görüntüleme

Siirt’te Meyve Fidanı Dağıtım Töreni Yapıldı.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Alternatif Ürün Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında başvuru yaparak talepte bulunan üreticilere Goji bery, böğürtlen, Trabzon hurması, badem, sumak fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Törene, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Kurtalan Kaymakamı Çağlar Tekin, AK Parti Siirt il Başkanı Ekrem Olğaç, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, Siirt il Müftüsü Vahap Kapıcıoğlu, Muhtarlar ve tarımsal alanda faaliyet gösteren üretici vatandaşlar katıldı.

“Ekilebilir bütün topraklarımızı ekmemiz lazım”

Törenin açılış konuşmasında küresel ısınma ve kuraklığa dikkat çeken Vali Hacıbektaşoğlu, tarımın ne kadar önemli olduğunu belirtti:

“Alternatif Ürün Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında Üreticiye tohum ve fidan desteği vermek amacıyla burada bulunmaktayız, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreç, bütün dünya için gıdanın, üretimin, öne çıktığı bir dönem olacak.  Kuraklık ve küresel ısınma ile mücadelede tarımın çok önemli olduğu bir zamandayız, bu nedenle üretim diyoruz. Ekilebilir bütün topraklarımızı ekmemiz lazım ve suyu çok verimli bir şekilde kullanmamız gerekiyor.”

“Proje yüzde 75 hibe, yüzde 25 çiftçi katkısı şeklindedir”

Tüm dünyanın yaşadığı ekonomik kriz ve kuraklık sebebi ile stratejik ürünlerden yem bitkileri, buğday ve mercimek alanlarımızı arttırmaya yönelik projelerin desteklendiğine dikkat çeken Tarım Ve Orman Müdürü Ergün Demirhan, şu bilgilendirmede bulundu:

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Alternatif Ürün Meyveciliği Geliştirme Projesi’ ’ile bugün ilimizde Badem, Böğürtlen, Gojibery ve Trabzon Hurması fidanlarımızı, ‘Yem Bitkilerini Geliştirme, Baklagil ve Buğdaygil Ekim Alanlarını Yaygınlaştırma Projeleri ile sertifikalı fiğ, mercimek ve buğday tohumu dağıtıyoruz. Alternatif Ürün Meyveciliği Geliştirme Projesi ile 310 dekar alan için; 7 bin 340 adet badem fidanı, 65 dekar alan için bin 486 adet Trabzon Hurması fidanı, 31 dekar alan için; 2 bin 500 adet Gojiberryy fidanı, 10 dekar alan için; 800 adet böğürtlen fidanı dağıtılacaktır.”

“Siirt’te ilk defa kapama bahçe şeklinde Böğürtlen bahçeleri kurulacak”

Proje ile Siirt’te ilk defa kapama bahçe şeklinde Trabzon hurması, Gojiberryy ve Böğürtlen bahçeleri kurulacağına dikkat çeken Demirhan, bilgilendirmesine şu şekilde devam etti:

Kurulacak kapama bahçelerimizle üreticilerimize, Pazar değeri olan, birim alandan yüksek kazanç sağlayacakları alternatif ürünler sunmak istiyoruz. Üreticilerimizin ilgisi ve desteği ileriki dönemdeki projelerimiz için bizi umutlandırmaktadır. Projesiyle Bugün, 38 bin 300 kilogram yem bitkisi olarak fiğ tohumu dağıtılarak 3 bin 200 dönüm alandan kaba yem alınması sağlanacaktır. Toplam proje tutarı 330 bin TL’dir. Proje; yüzde 75 hibe, yüzde 25 çiftçi katkısı şeklindedir. “Baklagil ve Buğdaygil Ekim Alanlarının Yaygınlaştırılması” Projesi ile Kurtalan İlçemizde 286, Merkez ilçede16, Baykan ilçemizde 12, Eruh ilçemizde 4 çiftçiye olmak üzere toplam 318 çiftçimize 1 milyon 350 bin TL değerinde 111,5 ton mercimek tohumu dağıtılarak bakanlığımızın katkıları ile 9 bin dönüm civarında ek mercimek ekimi sağlanacaktır. 2019 yılında 67 bin dekar olan mercimek ekim alanımız 2021 yılında 130 bin dekar alana yükselmiştir. 130 bin TL değerinde 22 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtılarak boş bırakılmış yaklaşık bin dönüm arazimizin ekimi sağlanacaktır. Proje; yüzde 75 hibe, yüzde 25 çiftçi katkısı şeklindedir. Dağıtımı yapılacak olan fidan ve tohumların toplam proje tutarı 2 milyon 078 bin TL’dir.”

“Fıstık bizim yapabileceğimiz tek ürün değil,  bunun bize bir avantajı yok”

Siirt’ten Japonya’ya böğürtlen ihraç eden üretici Sabit Ceylan, “Siirt’te kazandığımız tecrübe ile bu bölgenin ürünlerinin katma değerli bir şekilde satabilmek için rolümüzü üstlendik. Etraftaki bütün çiftçilere de bu konuda yardımcı olmaya hazırız. Bu gün böğürtlen, Siirt’te denediğimiz ve başarılı olduğumuz bir üründür. Bizim hesaplamalarımıza göre 5 dönümlük ekilen bir böğürtlen tarlası bir kişilik bir ailenin 1 yıllık ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Fıstık, bizim yapabileceğimiz tek ürün değil, farklı ürünlere de yönelmeliyiz, bunun bize bir avantajı yok. İleride sıkıntıya düşeriz.” şeklinde konuştu

Tören, meyve fidanlarının üreticilere dağıtımının ardından Siirt il Müftüsü Vahap Kapıcıoğlu’nun okuduğu duayla son buldu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan konuşmasında;

Sayın  Valim, sayın paşam, sayın kaymakamım ,saygıdeğer il başkanlarım, değerli  oda ve birlik başkanlarım, mesai arkadaşlarım, aziz üreticilerimiz, çiftçilerimiz, değerli basın mensupları;

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından desteklenen Fidan ve tohum dağıtım programımıza katılarak Siirt tarımına ve çiftçisine verdiği değeri gösteren başta sayın valimiz olmak üzere tüm katılımcılara tarım camiamız adına şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz.

İlimizde yaklaşık 25 bin aile, direk ve dolaylı olarak 150 bin civarında nüfus geçimini tarımdan sağlamaktadır.

Marka ve büyük ekonomik değeri ve getirisi olan Siirt fıstığı, Bal, nar ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yanında tarımsal ürün desenimizi çeşitlendirme yanında ,  Tüm dünyanın yaşadığı ekonomik kriz ve kuraklık sebebi ile daha önemli hale gelen ve  ülkemizin ihtiyacı olan stratejik ürünlerden yem bitkileri, buğday ve mercimek alanlarımızı arttırmaya yönelik projelerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından desteklenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Alternatif Ürün Meyveciliği Geliştirme Projesi’ ’ile bugün  ilimizde Badem, Böğürtlen, Gojibery ve Trabzon Hurması fidanlarımızı, ‘Yem Bitkilerini Geliştirme  , Baklagil ve Buğdaygil Ekim Alanlarını Yaygınlaştırma Projeleri ile sertifikalı fiğ, mercimek ve buğday tohumu dağıtıyoruz.

Alternatif Ürün Meyveciliği Geliştirme Projesi ile,

 • 310 dekar alan için ; 7340 adet Badem fidanı,
 • 65 dekar alan için ; 1.486 adet Trabzon Hurması fidanı,
 • 31 dekar alan için; 2.500 adet Gojiberryy fidanı,
 • 10 dekar alan için; 800 adet Böğürtlen fidanı dağıtılacaktır.

Toplam proje tutarı: 268 bin TL’dir. Proje; %75 hibe, %25 çiftçi katkısı şeklindedir.

Proje ile, İlimizde ilk defa kapama bahçe şeklinde Trabzon hurması, Gojiberryy, Böğürtlen

bahçeleri kurulacaktır. Kurulacak kapama bahçelerimizle üreticilerimize, Pazar değeri olan, birim alandan yüksek kazanç sağlayacakları alternatif ürünler sunmak istiyoruz. Üreticilerimizin ilgisi ve desteği ileriki dönemdeki projelerimiz için bizi umutlandırmaktadır.

Sayın valim, değerli katılımcılar,

Yem Bitkileri Geliştirme Projesi ile Bugün,

 • 300 kg yem bitkisi olarak fiğ tohumu dağıtılarak 3200 dönüm alandan kaba yem alınması sağlanacaktır.

Toplam proje tutarı: 330 bin TL’dır.

Proje; %75 hibe, %25 çiftçi katkısı şeklindedir.  

Baklagil ve Buğdaygil Ekim Alanlarının Yaygınlaştırılması  Projesi ile,

 • Vali yardımcımız ve kaymakamlarımızın başkanlığında kurulan komisyonlarla;

Kurtalan İlçemizde 286 , Merkez ilçede16, Baykan ilçemizde12, Eruh ilçemizde 4 çiftçiye olmak üzere toplam 318 adet çiftçimize 1 milyon 350 bin tl değerinde 111,5 ton mercimek tohumu dağıtılarak bakanlığımızın katkıları ile 9 bin dönüm civarında ek mercimek ekimi sağlanacaktır.

2019 yılında 67 bin dekar olan mercimek ekim alanımız 2021 yılında 130 bin dekar alana yükselmiştir.

 • 130 bin TL değerinde 22 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtılarak boş bırakılmış yaklaşık 1000 dönüm arazimizin ekimi sağlanacaktır.

Proje; %75 hibe, %25 çiftçi katkısı şeklindedir.

Bugün Dağıtımı yapılacak fidan ve tohumlarımızın;  Toplam proje tutarı: 2 milyon 078 bin TL’dir.

Sayın Valim Değerli Katılımcılar,

2021 yılı Tarım ve Orman Bakanlığımızca Desteklenen  Projelerimiz özetle şöyledir;

 1. Kırmızı Mercimek Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi         : 1 milyon 350 bin TL
 2. Siirt Fıstığı Yetiştiriciliği Tarımsal Üretimin Artırılması Projesi : 1 milyon 200 bin TL
 3. Alternatif Ürün Meyveciliği Geliştirme Projesi                                : 268 bin  TL
 4. Buğdaygil Ekim Alanlarının Yaygınlaştırılması Projesi                     : 130 bin TL
 5. Seraların Modernizasyonu Projesi (Kurtalan ,Baykan Ulaştı Köyü) : 215 bin  TL
 6. Yem Bitkileri Geliştirme Projesi (58.400 kg fiğ,6540 kg yonca)  :  613 bin TL
 7. Mera Islah Projesi Gölgelik, gölet, Süt sağım yeri, çoban evi          :  860 bin TL
 8. Tarımsal yenilikler Projesi (patates ve Nohut ekimi)   :   65 bin TL
 9. Suni Tohumlama Projesi Şirvan-Pervari                                            :  216 bin TL

2021 yılı Tarım ve Orman Bakanlığımızca Desteklenen  Projelerimizin

Toplamı  : 4 milyon 917 bin TL’dir

2018-2021 yılları arasında Siirt Valiliğimiz, GAP – DİKA tarafından desteklenen 28 projenin toplam tutarı : 16 milyon 446 bin TL

2018-2021 Bakanlık Projeleri Genel Toplam: 7 milyon 597 bin  TL

2018-2021 yılları arası Tarım ve Orman Bakanlığı, Siirt Valiliği ,Gap –Dika tarafından desteklenen projeler toplam tutarı  : 24 milyon 43 bin TL

SON 5 YILDA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINCA DESTEKLENEN

GENEL DESTEKLER 

Bitkisel Üretim Desteklemeleri          : 151.171.784 TL

Hayvancılık Desteklemeleri               : 139.688.156 TL

                                         TOPLAM : 290.859.940TL

Ülkemizin gelişimi, büyümesi ve gelecek nesillerimiz için tarım ve hayvancılık alanında büyümek ve üretmek meslek ve vatan borcumuzdur.

Sayın valimizin direktif ve destekleri ile ilimizde proje üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Valim , değerli katılımcılar teşriflerinizden dolayı tekrar teşekkür eder, dağıtılan fidan ve tohumlarımızın bereketli olmasını, ilimiz tarımına değer katmasını önümüzdeki günlerin yağışlı olmasını  diliyorum. Arz ederim.

Haber merkezi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil