Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 29 Kasım 2019 614 Görüntüleme

SİİRTTE GIDA DENETİM SEFERBERLİĞİ

Tüm Türkiye’de “Denetim Seferberliği” sloganı ile başlatılan ve tüm kontrol görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilen denetleme sürecinde, gıda güvenirliğini sağlamak amacıyla Siirt il merkezi ve ilçelerindeki üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetimler gerçekleştiriliyor.Denetimlere Siirt İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan, İl Gıda ve Yem Şube Müdürü Enver Özdemir ve Gıda kontrolörü personel katıldı. Denetim sonrasında açıklamalarda bulunan İl Müdürü Ergün Demirhan , gıda denetimlerinin yıl boyunca da aralıksız devam ettiğini ifade ederek, “Bilindiği üzere, 5996 sayılı ‘Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır. Ülkemizde gıda güvenirliğine yönelik denetimler; Bakanlığımıza bağlı 81 il müdürlüğü ve illere bağlı yetkilendirilmiş ilçe müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir. 25-30 Kasım 2019 tarihlerinde denetim seferberliği başlatılmış olup bu kapsamda; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri üretim tesisleri, ekmek ve ekmek çeşitleri ile unlu mamul üreten iş yerleri, kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe gibi iş yerleri, okul kantinleri ve yemekhaneleri (üniversite kampüsleri dahil) ve lokanta-restoran, dönerci, fastfood gibi toplu tüketim yerlerine eş zamanlı denetimler gerçekleştirilmektedir. Denetim seferberliğinde il kontrol görevlilerimizle denetim faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde sürmektedir” dedi.
Denetimlerde görülen aksaklıklar konusunda öncelikle işletmelere süre verildiğini, gerektiği hallerde idari yaptırım uygulandığını ve yine gerekli görülen hallerde numune aldıklarını söyleyen İl Müdürü Demirhan, numuneler analiz edildikten sonra uygunsuzluk tespit edilmesi halinde yasal işlem uygulandığına dikkat çekti. Ergün Demirhan, “Çiftlikten sofraya, ham maddenin başlangıcından son mamule kadar her aşamada denetim faaliyetleri yürütüyoruz. Kontrol planları kapsamında risk esasına göre uygun sıklıkta, haber vermeden hassasiyetle denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. İl müdürlüğümüz 2017 yılında yapılan denetim sayısı: 1 bin 598 adet, 2018 yılında yapılan denetim sayısı:2 bin 13 adet, 2019 yılı 1 Ocak ayından bugüne kadar 2 bin 600 adet denetim gerçekleştirilmiştir. 2017 yılına göre denetim oranında % 60’ın üstünde artış sağlanmıştır. İl Müdürlüğümüze 2018 yılında Alo 174 Gıda hattına toplam 72 adet şikayette bulunulmuş olup 2019 yılında Alo 174 Gıda hattına toplam 52 adet şikayet başvurusu alınmıştır. Şikayetler denetimlerle sonuçlandırılmıştır. Aynı zamanda 2019 yılında yapılan denetimlerde toplam 84 adet numune alınmıştır.” diye konuştu.
Denetimlerimiz aralıksız devam edecektir. En iyi denetçi tüketicidir bilinci ile vatandaşlarımızın gördükleri sorun ve sıkıntıları ALO 174 GIDA HATTI’na ihbarda bulunmaları durumunda gerekli denetimler yapılıp bilgilendirileceklerdir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil