Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 26 Kasım 2019 735 Görüntüleme

Siirt’te AK Partili Kadınlar Kadına Yönelik Şiddette Karşı Basın Açıklaması Yaptı.

AK Parti Siirt İl Kadın Kolları, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

AK Parti Kadın Kolları Siirt İl Başkanlığı tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında düzenlenen yürüyüşle kadına yönelik şiddete Pankartlarla dikkat çekildi.

Yürüyüş sonrası Parti binası önünde toplanan kadınlar adına bir açıklama yapan Elif Danış, AK Parti’nin 5 milyona yaklaşan kadın üyesi adına, genel geçer cümleleri kurmak ve ‘dostlar alışverişte görsün’ misali buluşmalar için toplanmadıklarını söyledi.

Danış, dünyada ‘kadın’ ve ‘şiddet’ kelimeleri kullanarak oluşturulmuş cümleler ile ülkemizde ya da yurt dışında siyasi istismar yapanlar gibi üstünlük taslamak için de toplanmadıklarını belirterek, “Sadece kendi rahatlığını ve konforunu düşünüp, her fırsatta sahte gözyaşları dökenler gibi olmak için burada değiliz. 17 yıla aşkındır iktidarımızda, her daim ortaya koyduğumuz samimiyetle ve sorumluluk bilinciyle bu derinden kanayan yaraya derman olmaya çalıştık.

Danış, “Kadına yönelik şiddet dünyanın her yerinde aynı biçimde tezahür ediyor ve aile içi şiddet ne yazık ki hala en yaygın şiddet biçimi olmaya devam ediyor. AK Kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu dün olduğu gibi bugün de dile getirmekten vazgeçmiyor, ekonomik ya da kültürel hiçbir gerekçenin ardına sığınılmasına müsaade etmeden kadına yönelik her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.

Danış, “Ülkede ve dünyada kadınların yıllardır sürdükleri çeşitli mücadeleler ile kadına ve aslında insana yakışır, hak ve adalet talepleriyle oldukça büyük kazanımlar elde etmişlerdir. Ülkemiz, bu anlamda kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili çeşitli hukuki düzenlemeler yıllardır tüm kadınların yanında olarak, güçlenme ve kendilerini gerçekleştirme süreçlerine katkı sağlamıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına hem uluslararası düzeyde kabul edilen anlaşmalara imza atmış hem de kendi mevzuatında köklü değişikler yapmıştır. AK Parti, kadın, erkek, yaşlı, genç, herkesin, hepimizin partisidir. Ak Kadınlar, olarak; Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadına yönelik her türlü şiddete turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı hassasiyetle, tüm toplum da turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz. Sağlıklı bir toplum ve gelecek nesiller için kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte turuncu çizgimizi çekelim” diye konuştu.

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ise, “Kadına şiddete karşı mücadele bir eğitim ve ahlak meselesidir. Kadına şiddetin olduğu yerde medeni bir insan ve medeni bir toplum hayatının olmayacağının kavranması için seferberlik devam etmelidir. “Kadına şiddetin olduğu yerde insanlığın iflas edeceğini vurgulayan Ören, acizlik ve insanlık yoksunluğundan beslenen kadına şiddete karşı mücadele etmenin herkesin ahlaki ve siyasi yükümlülük olduğunu vurguladı. Belli bir coğrafyaya ya da kültüre ait olmayan kadına şiddet olgusunun arttığına dikkate çeken Ören, “Sadece kadınlar için değil tüm insanlık için tehdit olmaya devam ediyor. Mücadeleyi çok boyutlu yürütmek zorundayız. Her şeyden önce ilkokuldan itibaren eğitimle mücadele etmeliyiz kadına şiddet olgusuyla. Ahlaki temelde bir kamusal hassasiyetin yaygınlaşması da çok gereklidir. Kadına şiddete karşı mücadele bir eğitim ve ahlak meselesidir öncelikle. Kuşkusuz hukuki tedbirlerin alınması ve siyasi yükümlülük duygusunun artması da çok önemlidir. En temelde ise kadına şiddetin olduğu yerde medeni bir insan ve medeni bir toplum hayatının olmayacağının kavranması için seferberlik devam etmelidir. “dedi.

AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç ise, Kadim medeniyetimizin yüzyıllar boyunca barındırdığı din, ahlak, şuur ve vicdan öğretilerinin tümünde, kadına ve kız çocuklarına karşı yapılan herhangi bir kötü muameleye kati suretle karşı çıkılmıştır. Yüzyıllar öncesinden, henüz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yokken, kadın erkek ayrımı yapmadan insani bir mesajın dünyaya yayılmasına öncü olan Hz. Peygamber’in (s.a.v) sözünü hatırlamak ve hatırlatmak hepimizin üzerine düşen önemli bir vazifedir: “İnsanlara merhamet etmeyene, Allah da merhamet etmez.” Hiçbir ayrım gözetmeksizin yaşam biçimi olarak tüm insanlığa karşı kötü muameleyi bizlere men eden dinimizin, kadına ve kız çocuklarına uygulanacak kötü muameleyi kabul etmesi de mümkün değildir” dedi.

Açıklamaya; AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç, Merkez İlçe Başkanı Öner Geyik, Kadın Kolları Başkanı Nurten Temiz ve Gençlik kolları Başkanı İbrahim Hamit Bedük ve AK Partili kadınlar destek verdi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil