Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Genel, Gündem, Yaşam 22 Ağustos 2020 1193 Görüntüleme

SİİRT VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARLARI

T.C.

SİİRT VALİLİĞİ

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARLARI

 

Karar Tarihi:20.08.2020

Karar No: 57

Konu: Covid-19 İle Mücadele Kapsamında Alınacak önlemler.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 20.08.2020 tarihinde saat 14:00’da Vali Osman HACIBEKTAŞOĞLU Başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

ALINAN KARARLAR;

Koronavirüs salgını ile mücadele amacıyla yürütülen denetim faaliyetlerinin tek elden yönetimi, her türlü şikâyet ve ihbarın yapılabileceği çağrı sisteminin kurulması, denetim faaliyetlerine dair merkezi veri tabanının oluşturulması, yetkilendirilmiş uzman denetim ekiplerinin kurulması, tedbirlere uyan işyerlerinin ödüllendirilmesi vb. amaçlarla, “İl Salgın Denetim Merkezioluşturulması kararı alınmıştır.

 

Bu çerçevede;

 

 • Gelinen aşamada İl Salgın Denetim Merkezinin (İSDEM) faaliyete geçirilmesine,

 

 • Mahalle denetim ekipleri ve işyeri denetim ekipleri ilçe salgın denetim merkezlerinin, ilçe salgın denetim merkezleri ise il salgın denetim merkezlerinin koordinasyonunda faaliyet göstereceklerdir.

 

 • İl salgın denetim merkezlerinin koordinasyonu Valinin gözetiminde, Vali tarafından görevlendirilen vali yardımcısı tarafından sağlanacaktır.

 

 • İl salgın denetim merkezlerinde; denetim planlamasını yapmak, mahalle denetim ve işyeri denetim ekiplerinin koordinasyonunu sağlamak ve gelen ihbar/şikayetleri ilgili denetim ekiplerine iletmek üzere 7 gün 24 saat esasına görev yapmak üzere yeterli sayıda personel (valilik birimleri, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, kolluk birimleri personeli vb.) görevlendirilmesi sağlanacaktır.

 

 • Covid­19 kapsamında alınan önlemlere veya belirlenen kurallara aykırı durumlarla karşılaşan vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması üzerinden ya da 112, 155, 156 çağrı numaraları üzerinden il salgın denetim merkezine ihbar ve şikâyette

 

 • HES uygulaması üzerinden yapılan ihbar ve şikâyetler İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı üzerinden doğrudan ilgili il salgın denetim merkezine ulaştırılacaktır.

 

 • İhbar ve şikâyetlerle ilgili olarak ihbarda/şikâyette bulunan kişinin kimlik bilgileri saklı tutulacak ve yapılan işlem/denetim sonucu ile ilgili kendisine İSDEM yazılımı üzerinden SMS yoluyla bilgi
 • Gerek müşterinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının (tanılı, temaslı vb.) kontrolü gerekse ilerde tanı konulabilecek kişilere yönelik filyasyon çalışmalarında kullanılması açısından önemli olduğu değerlendirilen “hizmet almak üzere işyerlerine giren müşterilerin iznine bağlı olarak HES kodlarının işletmeci tarafından okutulması” uygulamasının yaygın şekilde kullanılmasına yönelik tedbirler alınmasına,

 

 • Gerek mahalle gerekse işyeri denetim ekipleri; işyerleri, ticari taksiler, toplu ulaşım araçları ve vatandaşlarımıza (temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları bakımından) yönelik daha önceki denetimlerin sonuçlarını İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı üzerinden görebilecekler ve aykırılığın durumuna göre;

 

 1. Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası tekliflerini mülki idare amirine

 

 1. Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için belirlenen cezalar verilecektir.

 

 • Covid­19 tanısı veya temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona tabi tutulan kişilerin bilgileri Sağlık Bakanlığı “Filyasyon İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS)” üzerinden İçişleri Bakanlığı İSDEM yazılımı aracılığıyla il salgın denetim merkezine iletilecek ve bu merkezce ilgili kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon şartlarına uyup uymadıklarını kontrol etmek amacıyla “Mahalle Denetim Ekipleri” görevlendirilecektir. Mahalle denetim ekiplerince yürütülen kontrol çalışmalarının sonuçlarında aynı şekilde Sağlık Bakanlığına bildirilecektir.

 

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur. 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil