Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 9 Ağustos 2020 783 Görüntüleme

Siirt Valiliği Covid-19 Basın Açıklaması…

Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya konulmuştur.
Benzer şekilde ilimizde de Covid-19 salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Valiliğimiz başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları her türlü tedbir alarak, tüm imkânlar seferber edilmiştir.
İlimizde 21 Mart tarihinde ilk pozitif vakamızın saptanması ile başlayan süreçte pandemi hastanesi olarak, “Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi” belirlenmiştir.
Bugüne kadar Covid-19 salgınına karşı yürütülen mücadele kapsamında İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca, 44 Köy, 1 Mahalle, 11 Apartman, 24 Hane ve 3 işletme karantina altına alınmış; söz konusu yerleşim birimleri ve işyerlerinin izolasyon süreçleri aksaklığa meydan verilmeden takip edilmiştir.
Vefa Sosyal Destek Grup hatlarına (112,155,156) yapılan toplam 28.000’e yakın başvurudan, talepleri mevzuata uygun olan yaklaşık 23.000 vatandaşımızın çeşitli talepleri karşılanmıştır. Bu doğrultuda, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ayni ve nakdi yardımlar yapılmış; kolluk kuvvetlerimiz tarafında da, yaşlılarımızın ve risk grubundaki vatandaşlarımızın başta maaşlarının evlerine ulaştırılması başta olmak üzere gereken her türlü durumda yardımlarına koşulmuştur.
İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri ve emir ve talimatları doğrultusunda, ilimiz genelinde Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan denetim ekipleri tarafından, 5692 işyeri ve umuma açık alanlar denetlenmiş; maske takmama, sosyal mesafeyi ihlal, sokağa çıkmama yasağının ihlali ve karantina ihlali yapan 1.123 kişiye idari para cezası uygulanmıştır.
Kontrollü sosyal hayat sürecine uygun olarak salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları doğrultusunda, Valiliğimiz ve ilçe kaymakamlıklarımız bünyesinde hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir her gün takip edilmesi, filyasyon çalışmalarının sağlıklı yürütülmesi amacıyla “Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulu” oluşturulmuş olup, ilk toplantı 07.08.2020 tarihinde yapılmıştır. Kurul üyeleri, her gün saat 16.00 ’da toplanarak, alınması gereken önlemleri belirleyecektir.
Aynı gün saat 17.00 ‘da İl Hıfzıssıhha Kurulu da toplanarak, Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler karara bağlanmıştır.
Aynı zamanda, salgınla mücadelede gelinen yeni dönemde Valilik bünyesinde salgın denetim faaliyetlerinin tek elden eşgüdümlü ve yönetimini sağlayan “İl Salgın Denetim Merkezi” oluşturulmuştur.
Covid-19 ile mücadele kapsamında “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosuyla, kontrollü sosyal hayat döneminde uyulması gereken kuralların ve alınan tedbirlerin kapsamlı şekilde kontrollerinin yapılması amacıyla il genelinde denetimler yapılmıştır.
İçişleri Bakanlığınca belirlenen “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen kurullara uyulduğu tespit edilen işyerleri, şehirci toplu taşıma araçları ve ticari taksilere “Güvenli Alan” logosu verilmesi aşamalarına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.
PCR cihazı ile beraber PCR Laboratuvarı tam teşekküllü olarak 07.08.2020 tarihinde Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanemizde kurulumu yapılmıştır. 08.08.2020 tarihinde ise deneme çalışmaları yapılarak, tam teşekküllü olarak faaliyete geçerek, Covid-19 testi çalışılmaya başlamıştır.
Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde alınan kararlara titizlikle uyan ve tedbirleri uygulayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.
Yine Covid-19 salgınında mücadele eden başta sağlık çalışanlarımıza, kolluk görevlilerimize, Vefa Sosyal Destek Grubunda yer alan kurum ve görevlilerimize, alınan kararlarda vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesini sağlayan, salgınla mücadelede bilinç ve motivasyonun artmasına destek olan Siirt basınımıza ve tüm basın mensuplarımıza ve mücadeleye destek olan tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz.
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

SİİRT VALİLİĞİ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Güven arttı pazar büyüyor

Güven arttı pazar büyüyor

Hazır Site by Uzman Tescil