Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 3 Mayıs 2019 667 Görüntüleme

Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü FıstıkçılıkBiriminden Önemle Duyurulur!!!

Değerli Üreticilerimiz! Mayıs Ayı içerisinde muhakkak yapılması önerilen faaliyetler aşağıda sıralanmıştır:

Karazenk İle Mücadele:  Yaprakların kurumasına ve dökülmesine, meyvelerin iç doldurmamasına (PuçKalmasına), ağacı zayıf düşürerek sonraki yıllarda mahsul veriminin düşmesine neden olan Karazenkhastalığına karşı muhakkak mücadele edilmelidir.

İlaçlama yaparken;

1.İlaçlama: İlk enfeksiyonların başlamasından önce yapılması gerekmektedir. Bu ilaçlama çiçek dökümünden sonra, döllenmeyi takiben meyvelerin buğday danesi büyüklüğüne ulaştığı devrede yapılmalıdır.

2. İlaçlama ve diğer ilaçlamalar: Kullanılan ilaçların özelliği, etki süreleri ve yağış durumu dikkate alınarak yapılır.

Psillidi İle Mücadele: Pisillidi zararlısı,  yoğunluğuna bağlı olarak yaprakların vaktinden önce sararıp dökülmesine ve bu durumun da dolaylı olarak karagözlerin dökülmesine sebep olur.

Psillidi zararlısına karşı ilaçlama;

Mayıs Ayı ortalarından itibaren, haftada bir kez yüz bileşik sayım yapılır, bileşik yaprakta 25-30 nimfolduğunda ve yumurtaların çoğunluğunun açıldığı dönemde ilaçlama yapılır. İlaç uygulamasına karar verirken seçici ve entegre mücadele açısından kabul edilebilir ilaçlar tercih edilmelidir.

Dipkurdu İle Mücadele: Dip kurdu türlerinin erginleri yaprak, yaprak sapı ve taze sürgünlerin kabuklarını kemirerek ve aynı zamanda yumurtalarını aşı gözünün altına bırakarak aşı gözünü zedeler kurumasına neden olur. Larvaları ağaç köklerini kemirerek beslenir. Zarar gören ağaçlarda gelişme durur ve ağaçlar ölür.

Mekanik Mücadele: Sabah erken saatlerde ve akşamüzeri gövde ve kök boğazında kolayca toplanabilen erginler yok edilmelidir. Sap dipleri yenilerek dökülen yaprakların bulunduğu ağaçlar hızla sarsılarak yere düşen erginler toplanıp imha edilmelidir. Haziranayından itibaren zarar görmüş ağaçların kök boğazı bölgesi açılarak bulunan zararlı yok edilmelidir.

Kimyasal Mücadele: Kimyasal mücadele Mayıs ayının 15-20. günleri arası erginler yumurta bırakmadan yapılmalıdır.

Bu hastalık ve zararlılar ile mücadele yöntemleri ile birlikte fıstık bahçenizde, yüzeysel toprak işleme ve çapalama yaparak, mikro besin içerikli yaprak gübreleriçiçek dökülmelerinden sonra verilebilir. Soru ve görüşleriniz için; Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Fıstıkçılık Birimi Tel: (0484) 223 40 00

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil