Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam, Yazarlar 7 Mayıs 2022 110 Görüntüleme

Şeyh Osman Türbesi bakımsızlıktan harabeye döndü

Siirt, Baykan Veysel Karani Beldesi’nde bulunan Bakımı ve denetimi Vakıflar nezdinde bulunan ve Şeyh Osman türbesi olarak bilinen Hz. Veysel Karani aşığı Hz. Veysel Karani ’ye ziyaret için gelen ve Veysel Karani ye ulaşamadan vefat ettiği yerde Türbesi yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü denetim ve  kontrolünde olan Şeyh Osman Hz. yattığı türbe ve çevresi bakımsızlıktan harabeye döndü. Türbe içi ve dışı İçler acısı durumdadır.

Tarihi Türbe içinde yer alan Türbe ve yeri bakımsızlığı gözler önüne seriyor. Ayrıca Bakımsız olduğundan dolayı Türbe Ziyaretçilere kapatılmıştır.

Üzeri yüksek kasnaklı kubbe ile örtülü olan türbede herhangi bir bakımın olmadığı görülürken, kapısının kapalı olduğu ve türbenin içi toz dan geçilmediği ve aynı zamanda yerler harabe içinde olduğu görüldü.

Çevrede yaşayan vatandaşlar ve Ziyaret için ülkemizin ve dünyanın birçok yerde gelen vatandaşlar türbenin bu halde olmasından rahatsız olduğunu ve üzüldüklerini dile getirdiler.

İsmini vermek istemeyen ve Şanlıurfa’da ziyaretçi olarak geldiğini belirten bir Bayan , “Sürekli gelip buraya dua ediyoruz. Neden ilgilenmiyorlar? Vakıflar nerde ilgililer nerde, neden onlar bakmıyor. İlgilenmiyorlar, Çok bakımsız halde” olduğunu belirten Vatandaş; Biz buraya her fırsat bulduğunda ziyarete geliyoruz Veyselkarani Hz. Türbesini Ziyaret ediyoruz Şeyh Osman türbesini Ziyaret ediyoruz, ancak Maalesef Şeyh Osman Türbesi ilgisizlikten utanç verici bir durumdadır, bu zatlar Peygamber efendimizin aşıkları zatlardır çevre illerde gidilecek çk önemli ziyaret yerlerinde önemli yerlerdir. Daha dün buraya gelen bir aile türbe kapalı olduğu için bir köşede Kuran’ı Kerim okurken Türbe çevresinde bulunan Mazgalların Kırık ve bakımsız olması nedeniyle çocukları kanala düşmüş başı kırılmış Çocuk çok korkmuş bu durum vatandaşları ve ziyaretçileri bezdiriyor, kim ilgilenip ilgilenmesi gerekiyorsa bir an evvel buraya gerekli bakımı yapmasını istiyoruz bu durum Şeyh Osman gibi önemli bir zatın türbesinin bulunduğu yere yakışmıyor, Ayrıca Vakıflarda bu tür yerlere sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Sorun ve taleplerini ve türbe önünde görüşüne başvurduğumuz vatandaşlar, Kendi ismi gibi değerli olan bu Türbe içinde yatan zatın ismini taşıyan 2 değerli insan Siirt Valimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğlu ve Siirt milletvekilimiz Sayın Osman Ören’in bu mübarek zatın Türbe içi ve dışının düzenlenmesi ve bakım onarım yapılmasına vesile olmaları kendilerinin de bu zatın isminin taşıdığı isimlerinin hatırı için de olsa talep ediyoruz, Bu zatın ismini taşıyan iki değerli insan Valimiz ve Vekilimizden Şeyh Osman türbesine sahip çıkmalarını bir an evvel İVEDİ olarak bakımsız, Kapalı ve içler acısı olan bu halde çıkarılması için Bakanlık ve Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunmalarını ve bu konuda bize müjdeler vermelerini bekliyoruz. dediler.

Haber: Şakir Erol

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil