Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Magazin, Öne Çıkanlar, Sağlık, Siyaset, Sür Manşet, Yaşam 12 Ocak 2023 90 Görüntüleme

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti’nin gecesine yoğun katılım

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti, altıncısını düzenlediği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Doğu ve Güneydoğu bölgesinde ve Şanlıurfa’da görev yapan gazeteci ve bölge dernek başkanları davet edilirken görevleri başında hayatını kaybeden gazeteciler de unutulmadı.

Düzenlenen programda Şanlıurfa’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarının yanı sıra çevre illerden çok sayıda gazete dernek başkanları ve üyeleri de katılım sağladı.

Bu anlamlı gecede görevleri başında hayatını kaybeden gazetecilerin ailelerine de plaket verilerek dertlerine ortak olan Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Tahir Gülebak gazetecilerden de tam not aldı.

Özel bir otelde düzenlenen programa Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tahir Gülebak’ın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Kaytan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan,  İl Jandarma Komutanı Mücahit Avkıran, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, AK Parti Eski Milletvekili ve MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, HÜDA Par İl Başkanı Emin Özaslan, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Bayuk, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Birecik Başkan Yardımcısı Reşat Uzun, Haliliye Belediye Başkan Yardımcı İbrahim Halil Kaya, Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Elgün, Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik, Siirt Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Atilla Durak ve Yönetim Kurulu Üyesi Baykan’ın Sesi Gazetesi Yazı İşleri müdürü Şakir Erol, Batman Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ercan Atay ve Yönetimi, Gaziantep Çalışan Gazeteciler Cemiyet Arif Kurt ve Yönetimi, Kilis Çalışan Gazeteciler Cemiyet Nezir Çağlar, Adıyaman Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, Malatya Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Vahap Güner ve Yönetimi, Bitlis Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Halis Olcay ve Yönetimi, Gazeteciler ve aileleri katıldı.

Programda açılış konuşması gerçekleştiren Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak programın açılışını gerçekleştirdi.

“HAYATINI KAYBEDEN GAZETECİLERİN AİLESİNE ÖDÜL”

Düzenlenen programda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde geçtiğimiz yıllarda koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden Kanal Urfa Yönetim Kurulu eski Başkanı İbrahim Toru ile Gaziantep’te meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Muhammed Abdulkadir Esen vefa ödülüne layık görülürken ödülleri Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak ile Vali Salih Ayhan ailelerine takdim etti.

“ŞANLIURFA İÇİN EMEK VERENLERE ÖDÜL”

Göreve geldiği günden beri Şanlıurfa’nın sorunlarıyla mücadele eden, Şanlıurfalı vatandaşların can güvenliği için canla başla mücadele eden başta Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban ve İl Jandarma Komutan Tuğgeneral Mücahit Avkıran’a kentte yürüdükleri özelikle uyuşturucuya karşı mücadeleden dolayı dernek başkanı Gülebak plaket takdim etti.

Programın ilerleyen saatlerinde kentte, basında emek veren tüm gazeteciler çalınan davul zurnayla birlikte zılgıtlar eşliğinde halay çekti.

“GAZETECİ ARKADAŞLARIMIZ SÖZLÜ VE FİİLİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

Sahada çalışan gazetecileri çeşitli sözlü ve filli şiddetlere maruz kaldığını aktaran Başkan Gülebak “Özellikle sahada çalışan Gazeteci arkadaşlarımız çeşitli sözlü ve fiili şiddete maruz kalmaktadırlar. Şiddet olaylarının sonuna kadar takipçisi olacağımızı, bu sektörde çalışan meslektaşlarımızın 24 saat yanlarında olacağımızı ve haklarını sonuna kadar savunacağımızın bilinmesini istiyorum.” dedi.

“GÖREVİ BAŞINDA HAYATINI KAYBEDEN ARKADAŞLARIMIZI RAHMETLE ANIYORUM”

Daha sonra sözlerine şu şekilde devam eden Başak Gülebak “Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü feci kazada görevini icra ederken hayatını kaybeden kardeşimiz İHA muhabiri Muhammed Abdulkadir Esen’in değerli ailesi bu gece bizleri kırmayarak davetimize icabet ettiler. Onların huzurunda değerli kardeşimizi ve basın şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Sizleri hiçbir zaman unutmayacağız. Büyük fedakârlık ve özveri gerektiren bir meslek olan gazetecilik, memleket ve insan sevgisidir, aşktır, tutkudur. Bu nedenle gazetecilik, elbette saygı ve hürmeti fazlasıyla hak eden kişilerin uğraşısıdır. Fikri, el emeği ve alın teriyle bu kutsal vazifeyi ifa eden tüm gazeteci dostlarımızı tebrik ediyor, tüm basın şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN GAZETECİLERİN BAYRAMI OLARAK BİLİNİR”

Gazeteciler günün oluş sebebini anlatan Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik; “Bugün malumunuz olduğu üzere bugün hem idareciler günü hem de Çalışan Gazeteciler Günü. 9 Patron olayı olarak basın tarihine geçen gelişme üzerine Gazeteciler boykot boyunca basın adlı gazete çıkararak o gün patronları adeta kırdılar onların eylemlerini boşa çıkardılar ve bizler 10 Ocak tarihini Gazeteciler günü veya bayramı olarak kutlamaya başladık. Çalışan Gazeteciler Günü patronların 3 günlük gazete çıkarmama kararını protesto edip kendi gazetelerini çıkaran gazeteciler günüdür. 10 Ocak İdareciler günü ve değerli basın mensubu arkadaşlarımın Çalışanlar gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

“GAZETECİLER OLMASAYDI URFA ARZU ETTİĞİMİZ GİBİ OLMAZDI”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde konuşan Mardin eski AK Parti Milletvekili ve MKYK Üyesi Orhan Miroğlu; “Sizler tek tek bulunduğunuz şehirlerde doğru tercihler yapmasaydınız, hakikatin peşinde koşan gazeteciler olmasaydınız ne bugün Urfa bu halde olurdu, ne de başka illerimiz arzu ettiğimiz bu halde olabilirdi” dedi.

“GAZETECİLERİMİZE ÜST BAŞARILAR DİLİYORUM”

Gazetecilere görevlerinden üst başarılar dileyen Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Kaytan; “Gazetecilik kamuoyunu tanımada ve ifade etmede ayrı bir yere sahiptir. Gazeteci kamuoyunu adına soru soran, gazeteci sorunların yanıtını bulan, gazeteci merak uyandıran, gazeteci merak eden ve gazeteci merak giderendir. Bu nedenden dolayı kamuoyunun gözü kulağı olan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar mesailerinde hak ve halkiyatlarını yerine getirirken üst başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

TORU VE ESEN’E VEFA ÖDÜLÜ

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet’inin düzenlemiş olduğu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde geçtiğimiz yıllarda koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden Kanal Urfa Yönetim Kurulu eski Başkanı İbrahim Toru ile Gaziantep’te meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Muhammed Abdulkadir Esen vefa ödülüne layık görüldü. Ödülleri Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak ile Vali Salih Ayhan ailelerine takdim etti.

BAŞARILI BÜROKRATLARA PLAKET

Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak, kentte geldiği günde beri başta Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban ve İl Jandarma Komutan Tuğgeneral Mücahit Avkıran’a kentte yürüdükleri özelikle uyuşturucuya karşı mücadeleden dolayı plaket takdim edildi.

OCAKOĞLU GAZETECİLERİ KAHKAHAYA BOĞDU

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliği kapsamında sahneye çıkan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu oyuncusu Hasan Ocakoğlu, yaptığı Stand up gösterisiyle salonda bulunan gazetecileri kahkahaya boğdu. Büyük beğeni toplayan Stand up gösterisi nedeniyle katılımcılar Ocakoğlu’na teşekkürlerini iletti.

GAZETECİLER DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE HALAY ÇEKTİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yapılan protokol konuşmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi sıra gecesi ekibi ile sanatçılar Tekin Tatar, Halil Korkmaz ve Ebu Bekir Çimen’in sahne aldığı gecede gazeteciler davul zurna eşliğinde halay çekti.

GAZETECİLER GELECEK YIL GÖRÜŞMEK ÜZERE SÖZLEŞTİLER

Gece geç saatlerine kadar süren program, gelecek yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nden buluşmak üzere çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

Haber Merkezi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil