Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 10 Ağustos 2020 610 Görüntüleme

ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELE KOMİSYON KARARI

Doğal zenginliklerimizin başında gelen ormanlarımızın yangınlara karşı korunması amacıyla İçişleri Bakanlığımızdan alınan Genelgelerde, mevsimsel veyainsani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarınınartabileceği değerlendirilerek, gerekli önlemlerin alınması, öte yandan, özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde mangal, semaver veya ocak ile anız ve benzeri bitki örtüsü yaktıkları, bu durumun da hava sıcaklığının yüksekliği vekuru ot/çalılık miktarının artmasına bağlı olarak ormanyangınlarında artışa neden olduğu görülmektedir.

Bu nedenle, Valilik Makamının 08.08.2020 tarihli ve 6345 sayılı olur ile oluşturulan “Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon” üyeleri, 10/08/2020 Pazartesi günü, Valimiz Sayın Osman HACIBEKTAŞOĞLU ’nun,Başkanlığında toplanmış olup, toplantıda aşağıda belirtilen hususlar görüşülerek karara bağlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı (İller İd. Gm. Md.)’ndan alınan 07/08/2020 tarih ve E.12922 sayılı yazının 2. Maddesi gereğince;

“ Bu Komisyon tarafından, il/ilçe sınırları içerisindeki ormanlık alanların civarında yer alan ve yakınlığı nedeniyle orman yangınlarına neden olabilecek (özel mülkiyete konu araziler de dâhil) yerler için mangal/semaver/ateş yakılabilecek yerlerin ve yasak olan yerlerin, Orman Kanununun 76 ncı maddesinin (d) bendi göz önünde bulundurularak, en geç 15 Ağustos 2020 tarihine kadar belirlenmesi ve haritalandırılması, Komisyonlarca bu yönde karar alınarak, kamuoyuna ilan edilmesi” hükmü amirdir.

Bu nedenle, ilimiz merkez ilçeye bağlı GökçebağBeldesi, Kezer (Yağmurtepe), Doluharman ve Deliklitaş mevkilerinde önceki yıllarda Orman yangınlarının meydana gelmesi sebebiyle, ateşli piknik (mangal/semaver vb.) yapılması 11/08/2020 tarihinden itibaren yasaklanmıştır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil