Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Yaşam 22 Mayıs 2020 296 Görüntüleme

MARDİN TMMOB İKK BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

Mardin Büyükşehir Belediyesinin 2886 sayılı Devlet ihale kanununa istinaden ihale ile 20 Mayıs- 28 Mayıs- 2 Haziran 2020 tarihlerinde satışa çıkarmış oldukları tarla ve arsa vasıflı taşınmazlar arasında uygulama imar planında kamu alanı olarak bulunan Park, Ortaöğretim tesis alanı, Sağlık tesis alanı, Çocuk oyun alanı, oto park ve Kültürel tesis alanı gibi sosyal donatı alanları da bulunmaktadır.

Kentlerin İmar Uygulama Planları sosyal donatı alanları, konut alanları, ticaret alanları, sanayi alanları ve rekreasyon alanları ile bir bütün düşünülerek tasarlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan 1/100000lik çevre düzeni planı ile kent nüfus projeksiyonları göz önüne alınarak ve mekânsal planlama yönetmeliği normlarına göre kamu ve sosyal donatı alanları hesaplanarak planlama yapılmaktadır. Sosyal donatılara ve kamu donatılarına çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin erişimine rahat olacak şekilde tasarlanmaktadır. İlgili kamu alanlarının satılması durumunda kamusal alan kullanım erişimleri kısıtlanacaktır.

Emsal ve yoğunlukları belirsiz parsellerin değerinden daha düşük bir bedel ile satılacağı aşikârdır. Detaylarını paylaştığımız söz konusu parsellerin imar planı revizyonu aşamasında satışa çıkarılması beraberinde soru işaretlerini akıllara getirmektedir. Bu nedenle bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekmektedir.

2019 yılında seçimlerden çok kısa bir süre sonra anayasa ve hukuka aykırı olarak seçilmiş belediye başkanlarının yerine atanmış olan kayyımların belediye yönetimi üzerinde sınırsız yetkiler kullanması kabul edilebilecek etik ölçülerden uzaktır. Aynı zamanda yönetimde meşrulukları da tartışmalıdır.

TMMOB Mardin İl koordinasyonu olarak 20.05.2020 tarih ve 15167 sayılı kayıt numarası ile yapılan, arsa satışlarına yönelik gerekçeli itirazımızı ve kaygılarımızı kanuni dayanakları ile Mardin Büyükşehir Belediyesine iletmiş bulunmaktayız. Konunun takipçisi olacağımız kamuoyu ile paylaşıyoruz.

SATIŞA ÇIKARILAN KAMU ALANLARI:

 • Artuklu İlçesi Nur Mahallesi 3.694,94 m2 li 1034 ada 1 nolu parseli imar uygulaması görüp, uyguma sonrası tamamı Ortaöğretim tesis alanında kalmaktadır. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı mümkün değildir.
 • Artuklu İlçesi Yalım Mahallesi 327 ada 1 nolu parseli 14.155 m2 olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Diyarbakırkapı mahallesi 2,236,41 m2 li 389 ada 3 nolu parseli imar planında otopark alanı olarak geçmektedir. Otopark alanları tescile tabii olmayan (park ve yol) nitelikte olduğundan kamu tescilsiz terk edilmesi gerekirken, otopark alanı olarak geçen yer hem tescil yapılmıştır, hem de arsa vasfında tescili yapılmıştır.Bu tescil hatalı olmakla beraber, bu sebeple kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı mümkün değildir.
 • Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 436 ada 1 nolu parseli 36.925,24 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Diyarkapıkapı mahallesi 703 ada 8 nolu parseli 39.027,19 m2 li ile 703 ada 7 nolu parseli 47.125,76 olup tamamı imar planında park olarak kalmakla beraber jeolojik olarak uygun olmayan alan ve önlemli alan sahasında kalmaktadır.Satışı yapılsa dahi imara açılması jeolojik olarak sakınca barındıracaktır. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 318 ada 1 nolu parseli 2582,20 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 360 ada 1 nolu parseli 3642,14 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Nur mahallesi 1019 ada 1 nolu parseli 3186,74 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Nur mahallesi 1024 ada 1 nolu parseli 2200,00 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 401 ada 6 nolu parseli 6023,52 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak park ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan park niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildir.
 • Artuklu İlçesi Yalım mahallesi 288 ada 1 nolu parseli 12541,19 m2 li olup etrafındaki tüm parseller imar uygulaması görmüştür. Sadece bu ilgili parsel imar uygulaması yapılmadan kalmıştır. İlgili parselin tamamı kamu alanı olarak çocuk bahçesi,kültürel tesis alanı,sağlık tesis alanı ve yoldur. Etraftaki tüm konut alanlarının merkezinde kalan kamu alanları niteliğindedir. Bu sebeple Kamu alanlarına ayrılan yerlerden olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu 11. Maddesine göre satışı etik olarak uygun değildi.
 •                                                                                          Mehmet ASLAN

TMMOB Mardin İKK Sekreteri

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil