Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Genel, Gündem, Magazin, Siyaset, Yaşam 10 Mart 2018 1036 Görüntüleme

Kaymakam Çotu ,8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı…

Kaymakam Çotu ,8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı…
Baykan Kaymakamı Cuma Çotu 8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajında,Kadınların önemine değindi.
Kaymakam Çotu; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.
Aile ve toplumsal yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan kadınların istediği bir ayrıcalık değil, sadece insan olmanın gerekliliğidir.
Hem kadim hem de modern toplumlarda kadınlar sosyal dokunun temel taşı, değerlerin temsilcisi; huzur ve sükunun, kültür ve medeniyetin, bilgelik ve hikemiliğin üreticileri ve sürdürücüleridir.

Kişiliğin oluştuğu ilk sosyal alan olan aile içinde kadın önemli bir faktördür. Kadından aileye, mahalleye, şehre ve ülkeye yayılan dokunuşlar bireyin ve toplumun kaderini belirlemektedir. Ailede başlayan nitelik süreçleri toplumsal formasyonun kaderi olur.

Emek, sevgi, merhamet, fedakarlık, af, vefa gibi kavramların kendilerinde müşahhaslaştığı annelerimiz büyük ve güçlü toplum olmanın ardındaki belirleyicilerdir. İstiklal ve istikbal mücadelesinde farklı görevleriyle kadınlarımız daima yüce ve örnek davranışlar sergilemişlerdir. 15 Temmuz gecesi yurdun dört bir yanında kadınlarımızın gösterdiği fedakarlık ve cesaret, asla unutulmayacak bir kazanım olarak tarihimizdeki yerini almıştır.

Ait olduğumuz kültür ve medeniyet havzasına asla yakışmayan kadına yönelik şiddet olgusu kamu vicdanını derinden incitmekte, rahatsız etmektedir. İnançlarımız, örfümüz ve güçlü devlet geleneğimiz ile kadınlarımıza ve kızlarımıza yönelik her türlü şiddet ve kötü muameleyi tamamen önlemek azmindeyiz. Kadına yönelik şiddetin bir tarz haline gelmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Fıtrata aykırı bu davranış karşısında toplumun tüm kesimleri bilinçli ve işbirliği içinde olmalıdırlar.

Kadınlarımızın ötekileştirilen, ihmal ve istismar edilen konumuna düşürülmelerini asla tasvip etmiyoruz. Üstün ama mutlu olmayan kadın profili bizi temsil etmez. Devlet olarak, eğitimden bilime, sanattan siyasete hayatın her alanında katma değer yaratan, bilgi ve yeteneklerini toplumsal hizmete dönüştüren kadınlarımız olsun istiyoruz. Bir anne veya bir eş olarak, varolmanın künhüne ermiş kadınlarımız arttıkça ilerlememiz ve gelişmemiz daha uzun vadeli ve kalıcı olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, hayatımızın her anında bize destek olan, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren,tarih boyunca milletimizin istikbali ve devletimizin bekası yolunda şehit olan tüm fedakar kadınlarımızı hayır ve şükranla yad ediyorum. Şehit anneleri ve şehit eşleri başta olmak üzere tüm kadınlarımızın ‘Dünya Kadınlar Günü’ nü tebrik ediyorum.” Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil