Ana Sayfa Yazarlar 12.02.2021 15100 Görüntüleme
Baykanın Sesi Gazetesi

Gazeteci/Yazar

Karayoları Çalışmaları Bitmek Bilmiyor!

Karayolları Diyarbakır Bölgesi Müdürlüğü Diyarbakır –Van bağlantı Yolunun Baykan bölgesi Çalışması Hala Bitmedi!

Diyarbakır-Van bağlantı Karayolu Baykan ilçe merkezi ve ilçe sınırlarında bulunan yol çalışması yıllarca devam ediyor ve halen bitmedi. Yeni yapılacak ve eski yolun devamı olan ilçe merkezinin içinde geçen yolun çevre yoluna alınması ve çevre yolunun ilçe giriş ve çıkışına yapılan köprüler, ilçe merkezi içinde yapılacak kavşak geçiş güzergahı olan köprünün yapılması nedense yıllardır çözümlenmeyen kamulaştırmadan dolayı ve karayollarının her seferinde ödenek yok deyip ertelediği bu çevre yolu ilçemize büyük sıkıntılar vermekte olup aynı zamanda kazaya ve vatandaşların mağduriyetine mal oluyor, bunun yanında yıllardan beri bitirilmeyen bu yol her defasında zaman geçtikçe tehlike arz ediyor.,

Ayrıca yol yapılacak bölge ve güzergahta belediye hizmetleri belirsizlikten dolayı sürekli ertelenmek zorunda kalıyor, bu durumda vatandaşlar mağduriyet yaşamaktadır.

Bir diğer konu ise Demirışık köyü bölgesinde yapılan yol çalışması sürekli yapılan değişikliklerden dolayı vatandaşlar mağduriyet yaşıyor.

Yıllar önce yapılan yol çalışmasında dolayı Demirışık köyü bölgesindeki yol çalışması vatandaşları susuz bıraktı. Yüklenici firma her ne kadar taşıma ile köylü vatandaşa su temin etmeye çalışıyorsa da köylünün Kaynak suyunun yol çalışması sonucu kayıp olması köylere ayrı bir sıkıntı vermektedir.

Baykanlılar yıllardır yapılmayı bekleyen Karayollarının artık bir şekilde başlamasını ve bitirilmesini istiyor. İlçe girişinde ve çevre yolunda sadece köprüler kurulmuş olup diğer kısımlarda çalışmalarda hiçbir gelişme olmamakla birlikte ilçe merkezindeki trafik kazalarına mal olan trafiğe neden olmakta, Bu nedenle çocuklarını /yaşlılarını yalnız ilçe merkezi çarşısına göndermeye vatandaşlar çekiniyor, Takdir edersiniz ki zaten karayollarının yoğunluğu geçerken bir de aylardır belirsizlik yaşayan bu sıkıntıyı yaşamaktayız.

Sadece trafik de değil bazı zamanlarda kazaya da mal olmaktadır.

Bu durumdan ötürü işimize kaza korkusu, evimizde bulunan çocuklarımızın çarşıya ineceğinde korkuyoruz, ilçe merkezindeki ve Baykan sınırları içerisinde bulunan bu karayollarının bir an evvel bitirilmesi ve ilçedeki belirsizliklerin son bulması belediye ve diğer kamu kurumlarının hizmetlerinde kaldığı yerde vatandaşlara hizmet götürmesi, sunması için bu yolun bitirilmesi ve karayolları Yetkilileri tarafından acil çözüme kavuşmasını istiyoruz.

Yol bölgesinde bulunan yüklenici firma Şantiyesinden her gün geçmemize rağmen hiçbir ilerleme yok. Madem bir şey yapılmayacak neden aylarca trafiğe ve ilçe merkezi ve çevre köylerinde yaşayan vatandaşların mağduriyetine mal oluyorsunuz? Şimdi Karşıyaka Mahallesi yıllardan beri kamulaştırması çözülmezken şimdi niye çarşı merkezindeki dükkanların durumunu netleştirmeden sadece köprüyü uzatarak esnafın mağduriyetine ve belirtisizliğine yol açılıyor, madem yol yapılacaksa neden bir an evvel kamulaştırma yapılmayıp yol bitirilmiyor, ayrıca kamulaştırma bitirilmeden neden köprüler kuruluyor.

Şimdi ne oluyor olan vatandaşa oluyor. Çünkü vatandaş belirsizliğe sebebiyet veren bu yolun ne olacağını bilmediğinde ne yapacağına şaşırıyor, yatırım yapamıyor, iş yeri açamıyor, yol geçiş bölgesinde tarım arazisini ekemiyor, geliştiremiyor, meyve ağaçlarını budayamıyor, yola girer diye korkuyor, çünkü bu yolda defalarca proje değişikliği yapılıyor, baykanlılar özellikle muhatap kesim ortada deli dana gibi dönüp duruyor, çünkü kamulaştırma ve yol bölgesinde dükkanı olan, evi olan, tarım arazisi olanlar ne yapacaklarını bilmiyor, çözüm ve sonuç istiyor, bir an evvel bu belirsizliklerin bitmesini istiyor, Olan ilçede trafik yoğunluğundan dolayı tehlike arz eden kaza ve hızlı geçişler özellikle en çok mağduriyet yaşayan yaşlılarımıza ve çocuklarımıza oluyor bu yolun bir an evvel bitirilmesini vatandaşlar istiyor, karayolları yetkililerini göreve çağırıyoruz.

Ayrıca çalışmaların hızlandırılması için,daha önce ilçemizde kaymakamlık yapan ve  o dönemden beri yapım proje ve çalışması devam eden bu yolun bittirilmesi için ilimize vali olarak atanan Sayın Osman Hacıbektaşoğlu ve bir baykanlı gibi ilçemizi iyi bilen  baykan için bir şans olan Sayın valimizi, sayın milletvekillimizi, il ve ilçe siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizi ve özellikle ilçe kaymakamımız ve belediye başkanvekilimiz Sayın Mehmet Tunç’un bu konudaki çabalarını biliyoruz ve çabalarını ileriye götürmesini İVEDİ olarak yaşam hakkımız olan bu çalışmanın hızlandırmasını istiyoruz ve 2021 yılında bu yolun bitirileceğine yürekten inanıyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Ahlak Kavramı Üzerine…

Ahlak Kavramı Üzerine…

Hazır Site by Uzman Tescil