Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 31 Aralık 2020 2508 Görüntüleme

“Kamu, STK Uyum Buluşmaları”nın Altıncısı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Özelinde Gerçekleştirildi…

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Kamu, STK Uyum Buluşmaları”nın altıncısı 29 Aralık 2020 Salı günü çevrim içi gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde faaliyet gösteren STK’ların katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik; Genel Müdürümüz Dr. Savaş ÜNLÜ, BMMYK Türkiye Temsilci Yardımcısı Daniela CİCCHELLA ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet TÜRKÖZ’ün açış konuşmaları ile başladı.

Türkiye’nin, artan göç hareketliliği karşısında bütün bu göç süreçlerini en etkin şekilde yürüttüğüne değinen Genel Müdürümüz Dr. Savaş ÜNLÜ: “Gerek kültür değerlerimize, medeniyet normlarımıza uygun, gerekse evrensel insan hakları ve göçmen hakları normlarına uygun şekilde yönetmek üzere ülkemiz son yıllarda göç alanında çok önemli atılımlar yaptı.” ifadelerinde bulundu.

BMMYK Türkiye Temsilci Yardımcısı Daniela CİCCHELLA: “STK’ların sahadaki engin deneyimleri ve ihtiyaç sahiplerine erişim kapasiteleri, devlet kurumlarının ve bizim sahadaki eksiklikleri ve sorunları fark etmemizi sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet TÜRKÖZ: “Türkiye’de göç ve göçmen konusunda faaliyet gösteren STK sayısı 1074 civarında” dedi.

Etkinliğin ikinci bölümünde “Türkiye’de Yürütülen Uyum Faaliyetleri” konusunda bir sunum gerçekleştiren Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU: “Kamu-STK Uyum Buluşmalarının temel içeriği, sivil toplum kuruluşları tarafından kamunun ulaşamadığı alanlarda tamamlayıcı çalışmaların yapılması ve yerel düzeyde farklılık gösteren değişkenlerin takip edilmesi, daha verimli çalışmaların yürütülmesine olanak sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Program kapsamında Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU moderatörlüğünde soru cevap oturumu gerçekleştirildi.

Programa ayrıca; İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Dr. Can Ozan TUNCER, Göç Politika ve Projeleri Dairesi Başkanımız Mehmet PARLAK, Kızılay Göç Hizmetleri Direktörü Bayram SELVİ, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Projeler Koordinatörü Munir TİRELİ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Selami İSKENDER, BMMYK Politika Geliştirme Bölüm Başkan Yardımcısı Gökçe SARAYDIN ve yabancılara yönelik çalışmalar yürüten Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki sivil toplum kuruluşları katıldı.

Programda, yabancıların toplumsal uyum süreçlerine ilişkin konular değerlendirilirken, STK’lar eliyle yürütülen uyum faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmelere ve uyum politikalarına ilişkin STK’ların tavsiyelere de yer verildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil