Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 12 Mayıs 2022 76 Görüntüleme

İL SANAYİ VE TEKNOLOJİ MÜDÜRLÜĞÜ BASIN DUYURUSU

(DENEYAP TÜRKİYE)

Deneyap Türkiye, Cumhurbaşkanlığımızın 100 Günlük Programında yer alan “81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi Kurulması” hedefi doğrultusunda, Bakanlığımız, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde hayata geçirilmiştir.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler toplamda 3 yıllık bir eğitim programına alınmaktadır. Eğitimin ilk 2 yılında Robotik ve Kodlama, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Yapay Zekâ, Yazılım Teknolojileri, Mobil Uygulama, Tasarım ve Üretim, Enerji Teknolojileri, İleri Robotik, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Siber Güvenlik, Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi gibi proje temelli dersler verilmektedir. 2 yıllık eğitim programını tamamlayan öğrencilerin son bir yılda yatkın oldukları alanlarda takımlar halinde teknoloji temelli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etmeleri ve erken dönemde alanlarında uzman olmaları hedeflenmektedir.

Ülkemizin kalkınması için olmazsa olmaz gördüğümüz Milli Teknoloji Hamlesi’nin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmeyi hedefleyen ve önümüzdeki dönemde 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi’ne ulaşılması hedeflenen projenin ilk fazında 12, ikinci fazında 18 ve üçüncü fazında 27 ilde olmak üzere toplam 55 ilde 66 atölye kurulmuş olup dördüncü ve son fazda 26 ilde 34 Deneyap Teknoloji Atölyesi daha kurularak hedefe ulaşılması planlanmıştır.

Bu kapsamda 55 ilde öğrencilerine teknoloji eğitimleri veren Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin 4. faz hazırlık çalışmaları tamamlanmış olup, yeni açılacak atölyelerle birlikte 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulmuş olacaktır. Başvuru yapan öğrenciler e-sınav ve uygulama sınavı olmak üzere iki aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanabileceklerdir. Başvurmak isteyen adayların elektronik ortamda yapılacak olan e-sınava ön başvurularını https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/ web sitesi üzerinden 31 Mayıs 2022 saat 23.59’a kadar tamamlamaları beklenmektedir.

 

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü

Basın bülteni

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil