Ana Sayfa Gündem 26 Mayıs 2015 1224 Görüntüleme

Havalimanının adını açıkladı

Başbakan ’dan sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan da önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu: Hakkari Yüksekova Havalimanı ’nın adı Selahaddin Eyyübi

Havalimanı açılışında ilk olarak kürsüye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

Çanakkale ’de nasıl ecdadımız omuz omuza yürümüşse nasıl Selahattin Eyyubi Kudüs ’e inancımız için yürümüşse biz de geleceğe beraber yürüyeceğiz.
Bu Havalimanı ile Hakkari ’yi Çanakkale ile kardeş kılmaya komşu kılmaya var mısınız..
Biz kilimlerimizin desenlerinin birleşmesi gibi ülkemizin her santimetrekaresini birbirine ebediyen Hakkari kilimi gibi kılmaya geliyoruz.
Denizin üzerine havalimanı yapacak kudrete bir devletimiz var. Ülkemizin hiçbir coğrafyası birbirine ırak olmayacak.
2002 ’de Ak Parti hareketi başlarken ilk mitingi burada yapılmıştı. Biz de ilk mitingimizi burada yapacaktık ama havalimanı yetişsin ve hediyemizle birlikte mitingimizi yapalım dedik.
Bugün resmi imzasını atıp da geldim. Üzümlü kapısı da hayırlı olsun.
Hedefimiz Yüksekova ’yı sadece Hakkari ’nin değil çevre ülkelerin de merkezi kılmak.
Çok çarpıcı istatistikler var. Biz iktidara geldiğimizde sadece 1 ambulans var. Şimdi 42 ambulans var. Bölünmüş yol sadece 1 km ’ydi şimdi 73 km var.
Bu dağları şenlendireceğiz, bu yaylaları bereketlendireceğiz. Yüksekova ’da kayak tesisi yapılması ifade edildi. Buraları barış diyarı yapacağız.
Türkiye kararlı şekilde çözüm yolunda ilerlerken birileri tuzak kurma peşinde. Bir araya gelerek AK Parti ’yi engellemeye çalışıyorlar.
HDP bürolarına saldırılar olduğunda hemen olayı kınadık. Kısa süre sonra Selahattin Demirtaş AK parti ben ve sayın cumhurbaşkanımızı suçladı. CHP, MHP, paralel medya ve Doğan Medya aynı şeyi söyledi. Yapanın DHKP-C ’li bir terörist olduğunu ortaya çıkardık.
Biraz önce sayın cumhurbaşkanımızla istişare ettik. Birlik beraberlik denince akla kim gelir. Yüksekova ’ya öyle bir isim verelim ki herkes bizim liderimiz desin. İnşallah Havalimanı ’na bu mesajı vermek için ve Kudüs ebediyen Müslümanlarındır demek için Selahaddin Eyyubi adını vermeye karar verdik.

Erdoğan ’ın konuşmasından satır başları

Hakkari, Selahaddin Eyyubi havalimanı ile geleceğe farklı yürüyor.
Bu açılış 2 yıl ertelendi. 99 kere buraya saldırı oldu. 2 yıl önce açmamız gereken bu havalimanının maalesef açamadık.
Ne diyorlardı. Buraya uçak ile asker gelecekmiş. Askerin her türlü aracı var. Gelmek istediğinde zaten gelir.
Bu havalimanı esas Hakkarili kardeşime lazımdı.
Niye yaptırmamak için ellerinden geleni yaptılar. Bunlar benim Kürt kardeşimi sevmiyor. Biz Kürt kardeşimi Kürt olduğu için sevmiyoruz. Beni ayardan Allah onu da yarattığı için seviyoruz. Biz de üstünlük kim Allah ’a daha yakınsa öyledir. Ölçü bu.
Ama birileri de Zerdüşttür. Zerdüştlerle de benim işim yok.
Havalimanının inşasını engellemeye çalışmak Hakkari ’ye ihanettir.
İstiyorlar ki Hakkarili kardeşim buraya sıkışsın kalsın. Biz işte bu oyunu bozduk.
Biz buraya üniversite yaptık onlar camlarını kırdılar. Hakkarili çocuklarımızın eğitimini neden istemiyorlar? Neden… Çünkü yavrularımız eğitilirse gerçeği görürler diye korkuyorlar.
Buranın yapımı çok çileli oldu zor oldu. Başbakan olarak Hakkari ’ye beş kez geldim. Cumhurbaşkanı olarak ilk kez geliyorum.
Bugün Hakkari ’de 73 km bölünmüş yol var. Bu yollar örgüte rağmen yapıldı.
Örgüt ve onun güdümündeki partinin bölge halkına yapıtı baskıları biliyoruz. Yıllarca baskıdan şikayet edenler şimdi aynısını yapıyor. Ret ve inkar politikalarını biz yom ettik.
Olağanüstü hali biz kaldırdık.
Çözüm sürecini bunlar mecliste değilken başlattık. Partiler kapatılmasın diye yasa değişikliğini yapalım dedik maalesef muhalefetin tamamı terk etti içimizden de üç beş kişi ihanet etti.
Bu süreci biz milletimiz için başlattık ve sonuca ulaştırmaya kararlıyız. Pek çok sıkıntı yaşadık. Darbe girişimlerinin önemli sebeple3rinden biri de çözüm sürecidir.
2007 yılında da, Gezi ’de de, 17-25 Aralık darbe girişimlerinde de karşımıza dikilenlerin hedefinde çözüm süreci vardı.
Şimdi Kürtçe propaganda yapılabiliyor. Biz bunların ödül töreninde rahmetli ahmet kaya ’ya yaptıklarını unutmadık.
Kürtçe Kuran mealinde 10 bin adet bastırdı Diyanet İşleri Başkanlığımız. Ama bundan rahatsız oluyorlar.
Ve bunlar çok daha ileri gittiler. Diyaneti kaldıracağız diyorlar. Din derslerini kaldıracağız, İmam Hatip okullarını kaldıracağız diyorlar. Ben dindar Kürt kardeşlerimin bunların karşısında nasıl duracağını biliyorum.
Devlet içinde devlet tanımıyoruz. Devlet içinde devlet, paralel devlet. Nereden çıktı bu ya. Ne demiştik, “inlerine gireceğiz” demiştik. Şimdi kaçıyorlar. İnlerine girdik. Şimdi Pensilvanya ’ya kaçıyorlar.
Bunların imamları var kaçıyorlar. İmam mihraptan kaçar mı ya…
Onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. Sonuna kadar kovalayacağız. 7 Haziran bileseniz ki bunları kovalamanın final günüdür.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil