Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 23 Nisan 2021 268 Görüntüleme

Hastalık, Zararlı ve Suya Dayanıklı 101 Bin Adet Tüplü Buttum Fidanı Dağıtıldı

‘’Siirt Fıstığını Geliştirme Projesi’’ ile il merkezinde 52 bin adet, Eruh ilçemizde 36 bin adet olmak üzere il genelinde ilkbahar dikimi 1 Milyon 200 bin ₺ tutarında 101 bin adet tüplü buttum fidanı dağıtıldı. İlkbahar dikimi olarak gerçekleştirilen proje ile 4500 dekar yeni Siirt fıstığı bahçesi tesis edildi.

İl Müdürü Demirhan; ‘’Siirt fıstığı için sadece buttum anacı dağıtılacaktır.’’

Projenin ilk etabı olan ilkbahar dikimi tüplü buttum fidanı dağıtımının sona ermesi sebebi ile Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan yaptığı açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün il müdürlüklerine sağladığı proje ödenekleri, GAP İdaresi Başkanlığı ve Siirt Valiliğimiz tarafından sağlanan kaynakla ilk defa bu yıl anaç olarak buttum fidanı dağıtımı gerçekleştirdik. Son yıllarda yaşanan fazla ve düzensiz yağışlar, bölgede artan hastalık ve zararlılar sebebi ile son 3 yıldır binlerce yetişmiş ağacımız kurudu. Bu sebeple; il müdürlüğümüz konu uzmanı Ziraat Mühendislerimiz, Gaziantep Araştırma Enstitüsü uzmanları, Üniversite hocalarımızın çalışmaları ve tavsiyeleri doğrultusunda, aynı zamanda Siirt ilinin geleneksel anacı olan buttum anacını fidan olarak dağıttık. 1 Milyon 200 bin ₺ tutarında 101 bin adet tüplü buttum fidan dağıtımı gerçekleştirmiş olduk. Proje kendi alanında Türkiye’nin en büyük projesidir. Projemize beklediğimizin çok üstünde talep geldi. ‘’Siirt Fıstığı Geliştirme Projesi’’ kapsamında bundan sonra anaç olarak sadece buttum anacı dağıtılacaktır. Yeni Siirt fıstığı bahçe tesisi edecek üreticilerimize il müdürlüğü olarak tavsiyemiz buttum anacı kullanmalarıdır. 2023 yılı sonuna kadar ilimiz Siirt fıstığı alanı 400 bin dekarı geçecektir.” dedi.

Prof. Dr. Açar; “En güçlü anacımız BUTTUM anacıdır.’’

Buttum anacı ile ilgili olarak bölgede uzun yıllar çalışan Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Açar;’’ Fıstık ağaçları sulu şartlarda yetiştirildiği zaman verimi 2 kat artmaktadır. Dünyanın en büyük üretici ülkeleri olan İran ve Amerika’da bütün fıstık bahçeleri sulanmaktadır. Şanlıurfa ve Gaziantep’te de sulama imkanı olan bütün bahçelerde sulama yapılmaktadır. Ancak salma sulama ile sulanan bahçelerde, yüksek yağışlarla taban suyu yükselen bahçelerde ve su göllenen bahçelerde anacı (kök sistemi) fıstık olan ağaçlar hızlı bir şekilde kurumaktadır. Buttum, suya ve toprak hastalıklarına dayanıklı bir anaçtır. Fidanlıklarda

fıstık fidanlarının yaklaşık %20’si sulamadan dolayı kökleri çürüyerek kurumaktadır. Halbuki sulama nedeniyle 1 tane buttum fidanı bile kurumamaktadır. Bu nedenle ülkemizde fıstık çöğürleri anaç olarak kullanılmamalıdır. Bunun yerine kullanılacak en güçlü anacımız BUTTUM anacıdır.’’ dedi.

Dr.Öğr. Üyesi Atlı; “Buttum,Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen fıstık için en uygun, en iyi anaçtır.’’

Siirt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Öğr. Üyesi Halit Seyfettin Atlı;’’ Buttum; ülkemizde, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen fıstık için en uygun, en iyi anaçtır. Hastalık ve zararlılara dayanıklıdır. Buttum üzerine Siirt fıstığı aşılanmış, sulu koşullarda Akçakale’de dekardan 320 kg kuru meyve alınmıştır. 10 dekar sulu fıstık yetiştirdiğinizde 3 ton fıstık hasat edilmektedir. Bu gelir hiçbir tarım ürününden elde edilemeyecek seviyededir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi iklim ve toprak şartları fıstık üretimi için çok uygundur. Bölgemizde fıstık üretimi yetersizdir. Kısa zamanda desteklerle Bölgemiz üretiminin 15-20 bin tondan 100 bin tona yükseltilmesi gerekmektedir.’’ dedi.

BASIN BÜLTENİ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Sınav öncesi dezenfekte

Sınav öncesi dezenfekte

Hazır Site by Uzman Tescil