Şakir EROL

Gazeteci/Yazar - Baykanın Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Gönüllerin Kaymakamı Köy Yollarında;

“Gönüllerin Kaymakamı”, “Yaşlı Dostu Kaymakam ”Çocukların Kaymakam amcası Gençlerin Kaymakam Abisi, Baykan Kaymakamı Emin Bağlı, “milletin hizmetkârıyım” sözü, çok önemsenecek bir sözdür.
“Gönüllerin Kaymakamı Emin Bağlı, ilçemize atanması, tanımak en büyük şanstı Baykan için, Gönüllere girmek kolay değildir. Hele ki bu kokmuş, insanların üç kuruşluk çıkarları için birbirlerini acımasızca harcamaktan çekinmeyen düzende, herkes ile barışık yaşamak çok zor. Bu zoru başaran insanı takdir etmemek mümkün mü?
Baykan Kaymakamı/Belediye Başkanvekili Emin Bağlı, farklı bir kent yöneticisi. İlçe’ye İlk atandığında herkese telefon numarasını verdi, sorunu olsun olmasın isteyen herkese telefon numarasını verip, “Milletin hizmetkârıyım. Telefonum 24 saat açık, yeter ki çocuklarımıza, gençlerimize, Baykan’ımıza hizmet edelim, farkındalık yaratalım…” sözleri çok, ama çok anlamlıydı benim için. Kaymakamlığın kapısı herkese açık, herkes ile herkesim ile barışık, sorunları dinleyen ve o sorunları çözen bir yönetici. Resmi ve Dini bayramlarda Şehit Ailelerine, çocuklarına Gazilere, Yaşlı, yalnız yaşayan büyüklerimizin yanında. Okul etkinliklerinde hep orada çocukları, gençleri yalnız bırakmaz. Proje getiren her ilçe yöneticisine destek verir. Makamına kabul ettiklerinin hep yanında oturur. Masasında oturarak misafir ağırladığını görmedim. Mutlaka bir ikramda bulunur. Uğurlarken de kapıya kadar uğurlar.
Allah ilk valiler kararnamesinde onun da ismine yer verdirir inşallah.
Son söz. “Seversen, sevilirsin”
Oturan değil, koşan Kaymakam!…

Kaymakam Bağlı, geldiği günden bugüne kadar ilginç bir görüntü sergiledi.
Şunu belirtmekte fayda var;
Baykan olarak ilk kez bu kadar gezen olaylara yerinde hakim olmaya çalışan bir kaymakam ile karşı karşıyayız.
Atabağı’nda Kasımlı ’ya, Narlıyurt’an Çamtaşı’na, Adakale’den Çukurca’ya kadar fırsat buldukça dolaşıp sorunları yerinde görmesi ve vatandaşlardan bölgenin etkin isimlerinden çözüm önerileri dinlemesi çok da alışık olduğumuz bir durum değil.
Kaymakam/Belediye Başkanvekili Bağlı, gönülden gönülle ziyaretleri yapıp vatandaşla buluşuyor.

Kaymakam/Belediye Başkanvekili Bağlı, olaylara tepeden bakan bir kimliğe sahip değil… Halk toplantıları yapıp vatandaşın sorununu ilk ağızdan dinliyor.

Kaymakam/Belediye Başkanvekili Bağlı, her fırsatta Sayın Valimizin de hatırlattığı ve talimat landırdığı şekilde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşların sorunlarının birebir dinlenilmesi ve çözüm bulunması noktasında kendilerini talimatlandırdığını belirterek iletilen sorun ve taleplerin çözüme kavuşturulacağını ifade ediyor.
Vatandaşlarımızın sıkıntılarını giderme noktasında devletimizin her zaman vatandaşlarımızın yanında olduğunu belirten Kaymakam/Belediye Başkanvekili Bağlı, “Devletimiz her daim sizin yanınızda, Devletinize ve onu yönetenlere güvenin, endişe etmeyin. Burada bulunan bütün kurum müdürlerimiz, Jandarmamız, Emniyetimiz, sizin sorunlarınızı çözmek için var gücüyle çalışacaklar, sorunlarınıza çözüm üretecekler.” Diyerek devletin gücünü gösteriyor.
Kaymakam/Belediye Başkanvekili Bağlı, gittiği her yerde özellikle halkın arasına giriyor.
Her fırsat bulduğunda mesai saatlerinin dışında Rehabilitasyon Merkezlerini ve Hastaneyi ve evleri ziyaret ediyor.
Tekstil Fabrikalarını, Okulları, Askeri birlik ve Polis merkezlerini ziyaret edip işçilerle, Öğrencilerle, birlikte karavanaya kaşık sallıyor.
Kaymakamlık makamında oturan ve kendi önüne gelen dosyaları kağıt üzerinde görüp onaylayan bir kaymakam olmaktan sa bize göre hata yapmış olsa bile her şeyi yerinde görüp konulara hakim olma ve çözüm üretilmesi konusunda ortak aklın gerektirdiği şeyleri yapması çok önemli…
Her şeye onay veren değil, yasa ve yönetmeliklere aykırı olmamak üzere vatandaşın taleplerine de kulak veren bir yönetici olması Baykan için büyük bir şans.
Amir olmanın, yönetici olmanın gerçek fonksiyonu denetlemedir.
Yönetici, tüm kamu ve özel sektörü ziyaret eden, onların dertlerini dinleyen, sorunları varsa yerinde çözendir.
Dolayısıyla bizim için masada oturmaktan çok gezen yönetici daha evladır.


Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil