Ana Sayfa Yazarlar 22.05.2021 564 Görüntüleme
Baykanın Sesi Gazetesi

Gazeteci/Yazar

Gönüllere Taht Kurmak Böyle Bir Şey Olsa Gerek…

Baykan Kaymakamı/Belediye Başkanvekili Mehmet Tunç, gönüllerde Taht kuruyor, halkın Hayır duaları alıyor,

Baykan halkı tarafından nasıl sevildiğini, Baykan’a nasıl renk verdiğini bizzat şahit oluyoruz. Baykan’da önce geldiği tüm ilçelerde ses getirdi, oralara renk verdi. Çocukların kaymakam amcası, büyüklerin kaymakam beyi oldu. Görev yeri neresi olursa olsun gönüllerde yer edinmeyi bildi, insanların dertleriyle dertlendi, sorunlara çare buldu. Devlet imkânlarının ötesinde sivil toplumu hareketlendirdi.

Kaymakam Mehmet Tunç 2018 yılında ilçemize gelmesiyle, Derhal fark ortaya çıkmaya başlamıştı. Yıllardır kapısı çalınmayan şehit ailelerine ulaştı, Yetim, muhtaç, yaşlı ve ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret etti, onların dertlerine derman oldu. İlçeye geldiği gibi Aynı zamanda 3 belediyeye kayyum atanmıştı. Yani hem Kaymakam hem belediye başkanı… Şu anda hali hazırda hem Kaymakam, hemde ilçe belediye başkanı olarak görev yapıyor.

Halkın derdiyle dertlenmeyi, dertlerine çare bulmayı, onların gönlünü fethetmeyi bilen Kaymakam Tunç, yine yapmıştı yapacağını. Baykan Türkiye’nin gündemine bu kez huzuruyla geldi. Böyle başarılar takdir edilmeliydi.

Şehit aileleri yaşlı amca ve teyzeler, her fırsatta Kaymakamlığa gelerek Kaymakam Beye hatırını soruyor. Ağlamaklı ve içten bir eda ile konuşan şehit aileleri, teyzeler ve amcalar ağızlarından şu sözler dökülüyor: “Kaymakam Tunç’a hitaben Oğlum sen geldin, herkes buraya geliyor. Sen yokken kimse gelmiyordu.

Sen gitme hep burada kal”. O kadar duygu yüklü o kadar içten bir temenniler ki insanın gözleri dolmasın mümkün değil. Ardından dualar edip ve ayrılıyorlar. Şehit aileleri, yaşlı Amca ve teyzeler birkaç günde bir Kaymakamlığa gelir Kaymakam Beyi görür, “iyi misin” der ve dua edip döner gidiyorlar”.

Kaymakam Tunç, Yaşlı Amca ve teyzeleri ve şehit Ailelerini makamında ağırlayıp hal hatıralarını sorar ikramlarda bulunup ihtiyaçlarının giderilmesi için ilgili kurumlara talimatlar verip biz zati talep ve ihtiyaçları takip eder, İnsanların gönlüne taht kurmak, onların halleriyle hemhal olmak bu olsa gerek.

Kent Orman, bu yeşil alan gerçekten harika olmuş. Daha önce çöp ve pislik yuvası olan Kent Orman şimdi harika bir bahçe, mesire alanı, sosyal donatıların olduğu bir millet bahçesine dönüşmüş. Doğallık yerli yerinde duruyor. Ayrıca Kaymakam Tunç’un girişimleri ile Kent Ormana kurulan tekstil fabrikasının ilçeye verdiği İstihdam ayrı bir mutluluk oldu.

Kent Orman’da akşamları ve hafta sonunu değerlendiren çevre ilerdeki vatandaşlar dolup taşıyor, ilçe ekonomisine yaptıkları alışveriş ile katkı sunuyorlar, Zaman zaman bizde Kent ormana giderek Onlarla sohbet ediyoruz. Bir vatandaşımız dedi ki “buralar çöpten, pislikten geçilmiyordu. Şu gördüğünüz temizliğe dikkat edin, buda Kaymakam beyin insanlığa verdiğinin bir örneğidir.

BAYKANLILARIN GÖNLÜNDE TAHT KURAN KAYMAKAM

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Baykan ilçesine atanan Kaymakam/Belediye Başkanvekili Mehmet Tunç, gerçekleştirdiği çalışmalar ve halk ile olan diyalogu sayesinde kısa sürede Baykan halkının gönlünde taht kurdu.

Baykan ilçesine 2,5 yıl önce atanan Kaymakam/Belediye Başkanvekili Tunç, ilçenin gelişimine yönelik çalışmalar yürütüyor. Kaymakam Tunç, alt yapı, üst yapı, çocuk parkları, çay bahçesi, yol, kaldırım, Parke çalışmaları ile yaptığı güzel çalışmalar ile şehrin gelişiminin yanı sıra güler yüzlü ve cana yakın davranışlarıyla da vatandaşın gönlünde taht kuruyor.

Sık sık, Şehit aileleri, Yetim, yoksul, Yaşlıları evinde ziyaret etmesinin yanı sıra çarşı, mahalle, Pazar ve esnaf, ziyaretleri gerçekleştiren Kaymakam Tunç, güler yüzlü ve cana yakın davranışlarıyla kısa sürede vatandaşın sempatisini kazandı. Vatandaşlar, ziyaretlerinde sorunlarını dinleyen, kendileriyle sohbet eden Kaymakam Tunç’un ilçeye atanmasından duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Göreve başladıktan sonra kaymakamlığı ziyaret eden vatandaşların sayısında artış yaşanırken, Kaymakam Tunç, kendisini ziyaret eden vatandaşlarında sorunlarını elinden geldiğince çözmeye çalışıyor.

Baykanlı vatandaşlar İhsan Gültekin, Kaymakam Mehmet Tunç’tan memnun olduklarını söyledi.. Kaymakam Tunç’un güzel çalışmalar yürüttüğünü belirten Gültekin : “Vatandaşlarla iç içe, ondan çok memnunuz. Baykan’da heyecan yaratan bir kaymakam. Halk arasında Recep Yazıcıoğlu ve Ali Gaffar Okan sesleri yankılanıyor.

Baykanlı halkı kurtarıcı olarak gördüğü için kaymakam Tunç’u Gaffar Okan olarak anıyor. Aktif bir şekilde çalışıp mahallelerde vatandaşlarla, personellerle beraber çöp toplayan bir bürokrata sahibiz. Yani halkın içinde ilk defa bir bürokrat gördüğümüz için bazen çekimler yapıp sosyal medya da paylaşıyoruz bizim böyle bir kaymakamımız var diye.

Biz Baykan halkı olarak ilk defa böyle bir kaymakama sahip olduk uzun yıllar burada kalmasını istiyoruz. Çok kısa sürede halkın üzerinde bu tarz olumlu eleştiriler alan birisi gerçektende Baykan için bir nimettir.”

Kaymakam Tunç’un gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında Baykanlılar şu yorumları kullandı.

– “Gönüllerde taht kurmayı becerebilmek Allah vergisi bir şey olsa gerek hey maşallah”

– “Arkadaşlar fazla reklam yapmayın halkla arası iyi diye görev yerini değiştirirler ilk defa böyle biri geldi.”

– “Baykan halkı olarak seninle gurur duyuyoruz sayın kaymakamımız.”

– “Çok ilgili kaymakamımız ve bir o kadar da çalışkan. İnşallah hep böyle kalır. Zamanla Baykan’ın çehresinin değiştirecek gibi.”

–  “İstanbul’da yaşıyorum, Kaymakamın yakın ilgisi ve belediye başkanının hizmetlerini buradan duyuyorum Allah razı olsun.”

– “Daima halkın içinde esnafın yanında olan adam gibi adam. Yöneticilik budur işte.”

-Her fırsatta takdir edilen ve ödüllere layık görülen Kaymakamımız daha geçenlerde biz zati içişleri bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun elinde takdir ve ödül aldı. Başarı bu olmalı ki Türkiye genelinde ilk beş kaymakam arasına giren Kaymakam Tunç,

-Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın İçişleri bakanımızdan, Sayın Valimizden ve Sayın Milletvekilimizden, 3 yıla yakındır ilçemizde bulunan hizmet ve gönül adamı Kaymakamımız Sayın Mehmet Tunç’un görev süresinin uzatılması ve ilçemizde kalmasının sağlanmasını istiyoruz.

KAYMAKAM MEHMET TUNÇ KİMDİR?

Ankara doğumlu olan Mehmet TUNÇ, evlidir.

EĞİTİMİ:

Ankara doğumlu olan Mehmet TUNÇ,  İlköğretimi Eskişehir’de, ortaöğretimi Ankara’da, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü’nde, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan TUNÇ, doktora eğitimine Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında devam etmektedir. Kaymakamlık adaylık süreci içerisinde bir yıl süreyle Sussex Üniversitesi’nde (İngiltere-Brighton) İngilizce dil eğitimi aldı. İngiltere’de çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında gezi ve incelemelerde bulundu.

MESLEKİ KARİYERİ:       

2004 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın (ÇSGB) ilgili kuruluşu olan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nde (İŞKUR) İstihdam Uzman Yardımcısı olarak kariyer meslek hayatına başlayan TUNÇ, İŞKUR İstihdam Daire Başkanlığı’nda bir yıl çalıştıktan sonra, kısa adıyla KADİM olarak adlandırılan “Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Projesi ve yürütülen diğer proje çalışmalarında” iki yılı aşkın süreyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda (ÇSGB) görevlendirildi. 2008 yılı başında “Kayıtdışı İstihdamla Mücadelede Geliştirilen Stratejiler, Uygulanan Politikalar ve Gelişmiş Ülke Örnekleri” konulu uzmanlık tezini hazırlayıp, ilgili sınav ve mülakatlarda başarılı olduktan sonra İstihdam Uzmanı olarak İŞKUR Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına atanan TUNÇ, yurtiçi ve yurtdışı pek çok projenin hazırlığında ve yürütümünde çalıştı. Ankara’da merkez kadro teşkilatında İstihdam Uzmanı olarak çalışan TUNÇ, 2010 yılında Kaymakamlık Sınavını kazanarak Hatay İli Kaymakam Adayı olarak İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği (MİA) sınıfına intisap eden TUNÇ, Hatay Valilik Stajını, Ankara Çubuk İlçesinde Kaymakam Refikliğini, Samsun ve ilgili ilçelerde Mülkiye Teftiş Stajını tamamladı.

Sırasıyla Uşak (Sivaslı İlçesi), Tokat (Yeşilyurt İlçesi) ve Sinop (Durağan İlçesinde) Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulundu. 99. Dönem Kaymakamlık Kursunu Üstün Başarı ile bitiren Kaymakam TUNÇ, Haziran 2014 – Aralık 2016 tarihleri arasında Adana/Karaisalı Kaymakamı, Aralık 2016 – Eylül 2018 tarihleri arasında Balıkesir/Marmara Kaymakamı, 13 Eylül 2018 tarihinden bugüne de Siirt/Baykan Kaymakamı olarak görev yapmaktadır.

13 Eylül 2018’de Siirt/Baykan Kaymakamı olarak çalışmaya başlayan TUNÇ, Kaymakamlık görevi ile eşzamanlı olarak Baykan Belediye Başkan V. Veysel Karani Belde Belediye Başkan V. ve Atabağı Belde Belediye Başkan V. görevlerini de 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel yönetim seçimlerine kadar dört görevi eşzamanlı olarak yürütmüştür. Baykan Kaymakamı TUNÇ, 15 Mayıs 2020 tarihi itibarı ile Baykan Belediye Başkan V. olarak görevlendirilmiştir.

Kaymakam TUNÇ, Kaymakamlık görevinde ve özellikle Belediye Başkan Vekillikleri görevlerinde çocuklar, gençler, kadınlar ve yaşlılarımıza dönük yürüttüğü projeler ile dikkat çekmektedir.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili olarak ilçe ve beldelerin altyapı ve üst yapı hizmetlerinin iyileştirilmesindeki örnek projeleri, özellikle genç ve kadın işsizliğini gidermeye dönük özel sektör girişimlerini cazip kılacak istihdam odaklı projeleri, çocukların fiziksel, sosyal ve sportif faaliyetlerini yürüttükleri yeni oyun park alanlarının oluşturulması, yeni sahaların ilçeye kazandırılması, ilçenin özellikle inanç turizmi ve eko turizm yönüyle ön plana çıkarılması amacıyla başlattığı projeler, milletimizin birlik ve beraberliğine, esenlik ve huzuruna yönelik terörizmle mücadelede göstermiş olduğu gayret ve hizmetleri nedeni ile “10 Ocak İdareciler Günü” dolayısıyla 11 Ocak 2021 tarihinde Siirt Valisi Sayın Osman HACIBEKTAŞOĞLU’ nun ve İçişleri Bakanlığının tensipleri Türk İdareciler Dernek seçici kurul üyelerinin uygun görmesi ile “Şehit Kaymakam Ersin ATEŞ Başarılı İdareci Üstün Hizmet Ödülüne” layık görülmüştür. Ödülü, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve Türk İdareciler Dernek Başkanı Sayın Saffet Arıkan BEDÜK’ ün elinden almıştır.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil