Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Yaşam 3 Ağustos 2019 525 Görüntüleme

Fikir ve Dava Adamı Mehmed Şevket Eygi Bâbıâli’de yâd edildi.

Fikir hayatımızın ve basın âleminin unutulmayan şahsiyeti, mütefekkir yazar ve yayıncı Mehmed Şevket Eygi, Bâbıâli’de rahmetle ve şükranla yâd edildi. Yeni Dünya Vakfı’nda devam eden “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde, kısa bir süre önce ebedî âleme göç eden Mehmed Şevket Eygi konuşuldu. Merhum yazar Mehmed Şevket Eygi’yi, yakın dostları, gazeteciler, yayıncılar, okuyucuları ve sevenleri anlattı.. Anma programında inanç, fikir, basın ve yayın dünyamızda Mehmed Şevket Eygi’nin yeri, eserleri, idealleri ve hizmetleri ile hatıraları dile getirildi. Katılımın serbest olduğu program, vakfın Cağaloğlu’ndaki Genel Merkezi’nde (Hasan Paşa Medresesi) (1 Ağustos Perşembe) saat 18.00’de başladı..

MÜCADELELERLE GEÇEN HAYAT

“Bâbıâli’nin Son İstanbul Beyefendisi” kabul edilen Mehmed Şevket Eygi, 7 Şubat 1933 tarihinde Zonguldak’ta doğdu. Eğitim hayatına Galatasaray Lisesi’nin ilkokulunda başlayan Eygi, lise döneminde ise Abdi İpekçi ve Mümtaz Soysal gibi isimlerle birlikte okudu. Enver Tekand, Orhan Şaik Gökyay, Nihad Sâmi Banarlı ve Ahmet Kutsi Tecer gibi hocalardan ders aldı.

Galatasaray Lisesi’nden sonra burslu olarak kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde lisans derecesinde eğitim gördü. Eygi, öğrencilik yıllarında çevirmen olarak Fransız Kültür Merkezi’nde çalıştı. 1956 yılında SBF’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmak üzere girdiği sınavı kazandı ancak ataması yapılmadığı için Diyanet İşleri Başkanlığı’nda açık bulunan mütercimlik kadrosunda işe başladı. Burada çalışırken, 1957 yılında İslam dergisini çıkardı.

Askerliğini yedek subay olarak tamamladıktan (1958-59) kısa bir süre sonra 27 Mayıs 1960 ihtilali oldu. O dönemde İstanbul’dan, Mahir İz Hoca’dan bir mektup alarak yönetimine getirildiği haftalık Yeni İstiklal ile gazeteciliğe başladı ve bu gazetede idareci oldu. 1960-1967 yılları arasında neşredilen gazete, iyi bir okuyucu kitlesi buldu, 35 binlere varan bir satış rakamına ulaştı. 1966 senesinde Bugün gazetesinde çalışmaya başladı.

Beş yıl yönettiği gazete 100 bin tirajına sahip oldu. 1976 yılında haftalık Büyük Gazete’yi çıkarmaya başladı. 1986’da Günaydın Gazetesi bünyesinde bir süre çıkarılan Yeni Haber gazetesinde günlük yazılar yazdı. Son Çağrı gazetesinden sonra Milli Gazete’de düzenli olarak yazmaya başladı. Vefatına kadar burada yazdı ancak son bir yıl içinde İttifak gazetesinde de yazıları neşrediliyordu.

1995 yılında TYB tarafından kendisine “Basın/Fıkra” dalında “Yılın Yazarı” ödülü verilen, yazılarından dolayı hapse giren ve cezalar alan Mehmed Şevket Eygi, Bedir Yayınevi’nin de kurucusu ve sahibiydi. Yayımlanmış eserleri: Müslüman Kardeşim Uyan, Müslümanın Yüz Vazifesi, Gıybet İlleti, Bir Kaç Yazı, Ehl-i Sünnet’i Savunuyorum, İslamî Konular, Yahudi Türkler Yahut Sabetaycılar, Yakın Tarihimizde Cami Kıyımı, Çareler Çözümler Teklifler Tenkidler, Resmi Tarih Yalanları. Necmeddin Kübra’nın Namazı Dosdoğru Kılmak adlı eserini sadeleştirdi ve yayımladı.

Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil