Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 3 Mart 2021 1071 Görüntüleme

ESNAFA GELİR KAYBI VE KİRA DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN 31 MART

SİİRT TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU


GELİR KAYBI VE KİRA DESTEĞİ İÇİN BAŞVURU SÜRESİNİ KAÇIRMAYIN

ESNAFA GELİR KAYBI VE KİRA DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN 31 MART


Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ 24 Aralık 2020 tarihli ve 31344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Destek programı; gelir kaybı desteği ve kira desteği olmak üzere iki şekilde sağlanmaktadır.

Bu kapsamda, 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği”,  büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” verilmektedir. 
     
Bahse konu desteklerden;

14.12.2020 tarihinden önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirenler,
Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,
Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilen esnaflar
Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler,
Kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanacaktır.
Verilecek gelir kaybı ve kira destekleri için başvurular 31 Mart 2021 tarihi 23.59’a kadar devam edecektir.

Bu çerçevede; yukarıda belirtilen şartları taşıyan esnaflarımız başvurularını e-devlet üzerinden 1.000-TL Gelir Kaybı Desteği” için İBAN ve diğer bilgilerini sisteme girerek yapabilmektedir. İş yeri kira olan esnafımız ise yine e-devlet üzerinden imzalı kira kontratını ve 2020 yılına ait kira ödeme dekontunu(01.01.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında ödendiğine ilişkin en az bir tane dekont) sisteme yükleyerek başvurabilmektedir.

Ancak, yapılan incelemelerde; İlimizde bazı ticari işletmelerin yukarıda belirtilen şartları taşımasına rağmen destek başvurusunda henüz bulunmadığı tespit edilmiş olup
işletmelerin hak kaybına uğramaması için e-devlet kapısı üzerinden ilgili belgelerle birlikte başvuru yapması önem arz etmektedir.

Bu itibarla, Kira ve Hibe Destek başvuruları 31 Mart 2021 Çarşamba günü saat 23:59’a kadar devam edecek olup başvurulara ilişkin tüm süreçler turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet kapısı aracılığı ile yürütülmektedir. Detaylı bilgi almak için üyesi oldukları Esnaf ve SanatkârOdaları veya Ticaret İl Müdürlüğüne başvurularak gerekli bilgi alınabilmektedir. 02/03/2021

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

SİİRT TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

HABER : SİİRT VALİLİĞİ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Af Sezonu 7 Martta Kapanıyor.

Af Sezonu 7 Martta Kapanıyor.

Haber Sitesi | Uzman Tescil