Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 7 Mayıs 2022 162 Görüntüleme

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Son 19 Yılda Siirt’te 8 Adet Yeni İçme Suyu Tesisi Hizmete Alındı

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Güneydoğu’nun Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Siirt’te yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Siirt ilinde Proje ve Planlama Safhasında Olan Garzan Projesi Sulaması Garzan Ünitesi ile 223.410 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edilecektir.

Siirt’imiz de Baraj ve Gölet Çalışmaları Devam Ediyor.

Güneydoğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Siirt’te ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 36 adet Tesis ile 432 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Siirt ilimizde inşaat aşamasında 1 adet gölet olup proje ve planlama safhasında is 1 baraj ve 2 adette gölet bulunmaktadır

Siirt’e Menba Kalitesinde İçmesuyu

2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız 8 adet içmesuyu tesisleri ile 205.629 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık 26,49 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Siirt’te Taşkın Riskini Azaltıyoruz…

Genel Müdür YILDIZ, ayrıca Siirt ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 23 adet taşkın koruma tesisi ile 24 yerleşim yeri ve 30 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmekte olduğunu belirtti.

Siirt’te son 19 yılda 5 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 2272 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 792,90 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 2 Milyar 147 Milyon TL katkı sunuyoruz. ’dedi.

Basın bülteni

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil