Ana Sayfa Yazarlar 12 Mart 2022 79 Görüntüleme

Doğru Olan Kazanır,

Bir Müminin İstikameti, dürüst olmalıdır. Dürüstlük bir Müminin Müslümanın olması gereken bir zorunluluktur. Bir Müslüman için vaz geçilmez iman, ibadet, ameli için her bir işte dürüst olması haktır,görevdir,dürüstlük herkeste olması gereken bir gereksinimdir. Müslüman kimse eğri olamaz. Olmamalıdır.

Yüce Allah, “(Ey Muhammed!) Emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Seninle birlikte tövbe edenler de (dosdoğru olsunlar) ve aşırıya gitmeyin.” (Hud/112). Yüce Allah, Peygamberimiz (s.a.v.’ı uyarması bize ve gelecek çağların her ferdine göndermede bulunmuş oldu.

Müslümanlardan biri, Peygamberimiz (s.a.v.)a şöyle seslendi: “Bana öyle bir şey söyle ki beni başkasına bir şey sormaya muhtaç etmesin.” Efendimiz bu özlü soruya şöyle cevap verdi: “İman ettim de ve istikamet üzerine ol!” (Müslim, İman, 62). “Ey iman edenler, eğer imana karşı küfrü sevip tercih ediyorlarsa, babalarınıza ve kardeşlerinizi veliler edinmeyin.

Sizden kim onları veli edinirse, işte zulme sapanlar bunlardır.” (Tevbe, 9/23) İstikamet sadece inançta olmaz. Ticarette de vazgeçilmez bir emirdir müstakim, yani dürüst olmak.

“Ölçtüğünüz vakit tam ölçün. Tarttığınız zaman da doğru teraziyle tartın.” (İsra/35). “Malı da, adaleti de, vicdanı da doğru tartın” diyor ayet. “Ölçüyü tam yapın. Eksik ölçerek başkalarına zarar verenlerden olmayın.

” (Şuara/181). Eksik ölçmek kul hakkıdır. “İnsanların mallarını eksilterek onları haklarından mahrum etmeyin. Yeryüzünde bozgunculuk, karışıklık çıkarmayın!” (Şuara/183). Ha hakkı gasp ettin, ha bozgunculuk ettin, ikisi de aynı kapıya çıkar.

“Akrabaya, yoksula, yolda kalana hakkını ver.” (Rum/38). “Ölçüyü aşma!” (Rahman/8). “Tarttıklarınızı adaletle, dosdoğru tartın ve ölçüyü eksik tutmayın.” (Rahman/9). İstikamet, öyle “oldum” demekle olmuyor. Yaşayarak, hak ederek, hakkını vererek, belki zarar görerek müstakim olunabiliyor.

Doğru olan da budur, ahirete götüren de budur! “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah’tan korkup sakının; umulur ki esirgenirsiniz.

” (Hucurat, 49/10). “Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridirler.

İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah’a ve Rasûlüne itaat ederler. İşte Allah’ın kendilerine rahmet edeceği kimseler bunlardır…” (Tevbe, 9/71).

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil