Ana Sayfa Genel 9 Mart 2019 1382 Görüntüleme

DİKA’dan Nusaybin’e 2 Milyon 205 Bin ₺ Proje Desteği

 

Nusaybin Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı’nın “Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajansımıza sundukları “Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi” projesi hayata geçiriliyor.

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) 2018 Yılı Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Mali Destek Programına yönelik olarak, Nusaybin Belediyesi tarafından hazırlanan “Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi” projesi başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal ile DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ tarafından imzalandıktan sonra uygulanmaya başlandı. On sekiz ayda tamamlanması planlanan projenin toplam bütçesi 2 Milyon 205 Bin ₺’dir. Ajans tarafından %67 oranında 1 Milyon 473 Bin ₺ hibe desteği verilecektir.

Projenin amacı Nusaybin’de yapılacak kapsayıcı bir spor kompleksi ile ortak yaşama hizmet edecek modern bir spor alanı oluşturarak, kentin gelişimine katkı sağlayacak ve kentin yaşanabilirlik düzeyini arttıracaktır. Spor aktivitelerini etkinleştirmek suretiyle gençler ve çocuklar başta olmak üzere Nusaybin halkını terörün etkilerinden ve terör olaylarından soyutlamaktır.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ yaptığı açıklamada bu projeyle birlikte Nusaybin de herkesin etkin bir şekilde faydalanabileceği ortak bir spor kompleksi oluşturulacağını söyledi. Nusaybin de yapılacak spor kompleksi ile kentsel büyümeye açık bir bölgenin estetik açıdan da gelişmesine katkı sağlanacağını ifade etti. Altındağ “Projenin öncelikleri, ortak kullanıma açık sosyal, kültürel alanların artırılması ve mevcut alanların altyapılarının geliştirilmesidir. Kentsel yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik hizmetlerin sunulmasıdır” dedi. Böylece şehrin sosyal ve kültürel açıdan yaşam kalitesinin iyileştirileceğini belirtti.

Nusaybin halkı ve gençleri ilçede yaşanan terör olaylarından maddi ve manevi olarak etkilenmiş ve bazı psikolojik sorunlar yaşamıştır. Bunları yaşayan halkta çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlamıştır. Spor sağlıklı yaşamanın temel taşı olduğundan halkı yapılacak olan spor kompleksindeki imkanlarla buluşturarak, sporla iç içe bir yaşam sunulması hedeflenmektedir. Spor branşları ile ilgilenmek istemesine rağmen şehrin spor altyapısının elverişsizliği nedeniyle bu tür aktiviteler geri planda kalmıştır. Proje sonucunda spor kompleksinde verilecek eğitimler sonucunda spor sevgisi kazandırılacak olan çocuklar ve gençler, içerisinde spor sevgisi bulunan sağlıklı nesiller meydana getirecektir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil