Parçalı bulutlu

Dicle Elektrik Silopi’de Z Kütüphane açtı

Arşiv - 11 Aralık 2021 11:50 A A

Şırnak’ın Silopi ilçesinde tüm yapım giderleri Dicle Elektrik tarafından karşılanan Z Kütüphane ile bilgisayar, çalışma ve play station alanları hizmete girdi.

Dicle Elektrik hizmet bölgesinde eğitime ve kültüre katkı sunmak için sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor. Şırnak’ın Silopi ilçesinde Kadın Eğitim Destek ve Kültür Merkezi yanında tüm yapım giderleri Dicle Elektrik tarafından karşılanan Z Kütüphane hizmete girdi.

Silopi Kaymakamlığı ile yapılan iş birliğiyle gerçekleştirilen projede Z Kütüphane dışında bilgisayar, çalışma ve play station alanları da tasarlandı. Toplam 250 metrekarelik alandan oluşan projede binanın tüm iç-dış tadilatı, engelli rampası, yangın çıkışları, ısı ve ses yalıtımı ile çevre düzenlemesi de gerçekleştirildi.

Projenin tamamlanması dolayısıyla bir tören düzenlendi. Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Yaşar Arvas’ın açılışını yaptığı törene Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Özdemir, Silopi Kaymakamı Kazım Kuruca, Silopi İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bilen, Halk Eğitim Merkezi yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Yaşar Arvas, Silopi’de bu nitelikte bir eğitim projesini gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Aldığım bilgiye göre, ilçede başka hayırsever kurumlar tarafından yapılan Z Kütüphaneler de var. Ancak burada açılışını yaptığımız proje farklı olarak bütünsel bir anlayışla uygulandı. Zira projede Z Kütüphane’nin yanında bilgisayar odası, bireysel çalışma odası ve molalarda çocukların stres atabilecekleri bir play station odası da oluşturuldu. Yani proje aslında entegre bir eğitim hizmeti olarak tasarlandı. Ayrıca son derece metruk olan bir bina alınıp A’dan Z’ye tüm tadilatı çevre düzenlemesi birlikte gerçekleştirilerek modern bir yaşam alanına dönüştürüldü. Silopi’de özellikle içinde bulunduğumuz pandemi şartlarında çocuklarımızın okul dışında zaman geçirecekleri, kitap okuyacakları, ders çalışacakları ve bunu yaparken bir parça eğlenebilecekleri bir mekanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.”

“Bölgenin yatırıma ihtiyacı var”

Genel Müdür Yaşar Arvas, istihdam ve yatırım büyüklüğü açısından bölgenin en büyük ekonomik gücü olduklarına dikkat çekerek, “Sadece ticari anlayışla hareket etmiyoruz. Bölgemizin kalkınmasına, refahına, istihdamına katkı sunmayı görev addediyoruz. Bir yandan 8 bine yaklaşan çalışan sayımızla bölgenin en geniş istihdam imkanlarını sunarken, eğitim ve kültüre yönelik sosyal sorumluluk projelerimize de büyük önem veriyoruz.” dedi.

Genel Müdür Arvas, Şırnak ilinin sınır ilçeleriyle stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, burada yapılacak her yatırımın bölge halkının refahına, yaşam kalitesine katkı anlamına geldiğini söyledi. Arvas elektrik dağıtım şirketi olarak 2021 yılında bölge genelinde yaklaşık 1.5 milyar liralık yatırım pastasından Şırnak’ın yaklaşık 151 milyon lira pay aldığına dikkat çekerek, “Silopi özelinde ise ilçede elektrik dağıtım şebekesini iyileştirmek ve kesintisiz enerji sağlamak amacıyla planlanan yatırımları önümüzdeki dönemde mutlaka hayata geçireceğiz. Geçtiğimiz süreçte yerel yönetimle yaşanan bazı sorunlar nedeniyle alt yapı çalışmalarımız engellenmeye çalışıldı. Ancak yeni yılda bu sorunları çözerek hızlı bir şekilde elektrik kalitesini artıracağız.” diye konuştu.

Kaymakam Kuruca: “Silopi’de 10 adet Z Kütüphane açıldı”

Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca ilçede şu ana kadar 9 adet Z Kütüphane ve bir adet robotik kodlama atölyesi açıldığını belirterek, Dicle Elektrik tarafından açılan 10’uncu Z Kütüphanenin diğerlerinden farklı olarak bilgisayar odası, oyun odası ve okuma odasını da kapsayan küçük bir kompleksten oluştuğuna dikkat çekti. Z Kütüphane konseptinin gelenekle geleceği birleştiren bir özelliğe sahip olduğunu ifade eden Kuruca, “Burada Z kuşağı dediğimiz gençler hem ders çalışacaklar, hem yazılım ve kodlama öğrenecekler. Diğer yandan klasik kütüphane anlayışından farklı olarak oyun alanında da zaman geçirip stres atabilecekler.” diye konuştu.

“11 mahallede 11 Z Kütüphane” kampanyasına destek verildi

Z Kütüphane yeni nesil ve zenginleştirilmiş kütüphane olarak biliniyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından estetik ve ergonomik tasarımıyla öğrencilerin okullarda bilgiyi sevme, öğrenme ve dinlenme etkinliklerine imkân veren sosyal etkinlik alanı olarak tanımlanıyor.

Proje Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez 2014 yılında uygulanmaya başlandı. Bugün itibariyle ülke genelinde okullarda ve farklı eğitim merkezlerinde hizmet veren Z Kütüphane sayısı 1.894 adede ulaştı. Bunların 200’e yakını hayır sever özel sektör kuruluşları tarafından yapım giderleri karşılanmak suretiyle eğitimin hizmetine sunuldu.

Dicle Elektrik, Silopi Kaymakamlığı tarafından ilçe genelinde başlatılan “11 mahallede 11 Z-Kütüphane” kampanyasına destek vermek amacıyla tahsis edilen eski ve bakımsız bir binanın tüm tadilatını üstlenerek projeyi hayata geçirdi. Projede Z Kütüphane’nin yanında bilgisayar odası, bireysel çalışma odası ve molalarda stres atabilecekleri bir play station odası oluşturuldu. Toplam 250 metrekareyi bulan proje ölçeği ve kapsamı açısından ilçede örnek bir niteliğe sahip bulunuyor.

Basın bülteni

 

Arşiv - 11:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Siirt AK Parti’de Temayül başladı
  AK Parti’de 14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri öncesi temayül yoklaması yapılıyor. Delegeler, online (çevrimiçi) yapılacak temayülde aday adayı olan 35 aday arasında 3 isme oy kullanacak. Aday belirlemede bir kriter olan temayül sonuçları daha sonra yöneticiler tarafından parti genel merkez seçim işleri birimlerine aktarılacak. Geçmiş yıllarda temayül öncesi aday tanıtımının yapıldığı toplantıda kürsüye […]
 • 02
  Emekli Güvenlik Korucuları maaşlarının en düşük emekli maaşı ile eşitlenmesini İstiyor.
  2017 yılında Önce emekli olan Güvenlik Köy Kurucuları (Eski ismi Köy Kurucuları) SSK’ları o dönemde yatmadığı için o dönemde ve öncesinde emekli olan Güvenlik Korucuları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları ile 2023 Ocak ayında başlamak üzere en düşük emekli maaşı 5500 TL olacak demesine rağmen maalesef hala 4000-4800 TL arasında emekli maaşı alan emekli Güvenlik […]
 • 03
  Siirt’te Yeşilışık iletişim -2 Vodafone Şubesi Açılışı Yapıldı
  Baykan ilçemizde yıllarda beri Yeşilışık iletişim adı altında Vodafone Şubesi bulanan hemşerimiz Taner Yeşilışık Siirt’te açtığı Yeşilışık iletişim 2.ci Vodafone Şubesi’nin açılışı yapıldı. Güreş Caddesinde hizmete giren Yeşilışık iletişim-2.Vodafone Siirt Şubesi Siirtlilerden ilgi görmesi bekleniyor. Sahlbi Taner Yeşilışık ışık olan Yeşilışık iletişim-2 Vodafone Şubesi açılışı AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç,Baykan eski Belediye Başkanı […]
 • 04
  Seyda Molla Mazhar EVRENSEL geçirdiği Covid-19 rahatsızlığından dolayı vefat etti.
  Gavs-ı Kasrevi Hz Seyyid Abdulhakim EROL ( El Hüseyni) ve Şeyh Muhyeddin EVRENSEL Havili Hz.’nin torunu, Gavs-i Sani Hz. Şeyh Abdulbaki EROL’un Halife’si olan Seyda Molla Abdurrahman EVRENSEL Hz.’nin evladı ve Halife’si Seyda Molla Mazhar EVRENSEL Tedavi gördüğü Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  07.11.2020 Cumartesi günü gece saat 23.30’da Rahmet-i Rahmana kavuşmuştur. evvelki gün 08 […]
 • 05
  Baykanda İş Sağlığı Ve Güvenliği toplantısı yapıldı
  Baykan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin konferans salonunda Baykan İlçe Milli Eğitim Müdürü Vahap Gülmez Başkanlığında “İş sağlığı ve güvenliği” toplantısı gerçekleştirildi. İlçe Müdürlüğünce düzenlenen toplantıda iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi amacı ile ”İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ve ”İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik” gereği toplantı […]
 • 06
  Kurtalan Kaymakamı Tekin, muhtarlarla iftarda bir araya geldi
  Kurtalan Kaymakam/ Belediye Başkan Vekili Çağlar Tekin, kaymakamlık tarafından düzenlenen iftar programında köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi.    İftar yemeğinde konuşan Kaymakam Tekin, Ramazan Ayı’nda kardeşlik, yardımlaşma, birlik ve beraberlik duygularının ön planda olması gerektiğini belirterek, bir arada olmanın mutluluğunu dile getirdi ve katılım sağlayan muhtarlarımıza teşekkürlerini iletti.   İftar sonrasında muhtarlarımızın istek […]
 • 07
  Şanlıurfa'da üzerinde uyuşturucu bulunan zanlı tutuklandı
  ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde üzerinde uyuşturucu bulunan şüpheli tutuklandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, uyuşturucu madde satan kişilere yönelik çalışmalar kapsamında durdurulan M.C'nin üzerinde bir miktar metamfetamin ele geçirildi. Gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.
 • 08
  Adalet Bakanı Bozdağ, Diyarbakır'da kurulumu süren konteyner kent alanını inceledi:
  – “244 konteyner tamamen kullanıma hazır edilmiş durumda. Kalan konteynerler de süratli bir şekilde kurulacak ve depremzede hemşehrilerimizin kullanımına açılacaktır”
 • 09
  Siirt’te nüfus müdürlüğü pazar günü açık olacak
  Siirt İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, 2 Nisan Pazar günü MSÜ sınavına katılacak adaylar için açık olacak.
 • 10
  Siirt'te şap hastalığına yönelik tedbirler sürüyor
  SİİRT (AA) – Siirt'te büyük ve küçükbaş hayvanların şap olarak bilinen SAT-2 serotipi hastalığından korunması için tedbirler sürüyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Türkiye'nin farklı illerinde görülen şap hastalığı nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde çeşitli tedbirler uygulamaya konulduğu bildirildi. Bu kapsamda Siirt'te kesim, ithalat ve ihracat dışında, il içi ve […]
 • 11
  Adalet Bakanı Bozdağ, Diyarbakır'da TOKİ konutlarının inşa edileceği alanda inceleme yaptı:
  – “Müteahhit firma 360 gün içinde bu 1122 konutu yapıp teslim edecektir. 17 Mart 2024’te de konutlar inşallah hak sahiplerine teslim edilecektir”
 • 12
  Kilis'te hafriyat kamyonunda çıkan yangın söndürüldü
  KİLİS (AA) – Kilis'te hafriyat kamyonunda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Alınan bilgiye göre, Küçük Sanayi Sitesi 23. Blok'ta tamirci A.H.O'nun A.G'ye ait 79 AZ 290 plakalı hafriyat kamyonunda kaynak yaptığı sırada yangın çıktı. İhbar üzerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürdü. Yangın nedeniyle kamyonda hasar oluştu.
 • 13
  Kilis'te kaçakçılık operasyonunda bir kişi gözaltına alındı
  KİLİS (AA) – Kilis'in Elbeyli ilçesinde aracında kaçak malzeme bulunan kişi gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Kilis İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar sonucunda Elbeyli ilçesi Yağızköy köyü sınırları içinde yabancı uyruklu M.N. yönetimindeki araç durduruldu. Araçta yapılan aramada 60 karton kaçak sigara, çeşitli markalarda 27 cep telefonu, 10 USB kablosu, 10 […]
 • 14
  Siirt Üniversitesinden yüz yüze eğitime ilişkin açıklama
  SİİRT (AA) – Siirt Üniversitesi (SİÜ), 2022-2023 akademik yılı bahar döneminde yüz yüze eğitime ilişkin alınan kararları açıkladı. SİÜ'den yapılan açıklamada, senato kararıyla 3 Nisan itibarıyla akademik bahar dönemi öğretim faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin esaslar doğrultusunda uygulanmakta olan uzaktan eğitim ile birlikte isteyen öğrencilere devam şartı aramaksızın yüz yüze eğitim verilebileceği bildirildi. Nisanda ertelenmiş derslere ait […]

YAZARLARIMIZ

 • İlkbahar Mevsiminde Ne Gibi Değişiklikler Olur

  İlkbahar mevsimi her insan tarafından en çok sevilen mevsimlerden bir tanesidir. Hatta birçok insan en çok ilkbahar mevsimini sevdiğini söylemektedir. İlkbahar geldiği zaman hem insanın ruhunda hem de doğada gözle görülen ve aynı zamanda da hissedilen çok fazla sayıda değişiklik olur. Peki bu değişiklikler nelerdir? Bu ya buna benzeyen kafanızda bazı sorular var ise, bu […]
 • Toplumsal yozlaşma ve toplumların tutumu:

  Toplum içerisinde değer karmaşası oluşması ve zamanla faydacılığın her şeyin önüne geçmesi de etik kurallarının uygulanmasını etkiler. Bu durumu kısaca toplumsal yozlaşma olarak adlandırıyoruz. Kişisel toplumsal düzeydeki çatışmada, toplumsal değerlerden farklı değerlere sahip kişiler toplumun değer sistemine karşı geldiklerinde etik çatışma içinde kendilerini bulurlar. Ayrıca ülkeler arasında değer farklılıklarından dolayı da etik çatışmalar ortaya çıkabilir. […]
 • Ahlak Kavramı Üzerine…

  Sözlüklerde Ahlakın tanımı “insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü.-kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler.” Olarak yer alır. Türk Dil Kurumu Ahlakı ” Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre” şeklinde tanımlar. Ahlâk Arapça’da tabiat, huy gibi mânalara gelen hulk […]
 • Şeyh Osman Türbesi bakımsızlıktan harabeye döndü

  Siirt, Baykan Veysel Karani Beldesi’nde bulunan Bakımı ve denetimi Vakıflar nezdinde bulunan ve Şeyh Osman türbesi olarak bilinen Hz. Veysel Karani aşığı Hz. Veysel Karani ’ye ziyaret için gelen ve Veysel Karani ye ulaşamadan vefat ettiği yerde Türbesi yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü denetim ve  kontrolünde olan Şeyh Osman Hz. yattığı […]

NAMAZ VAKİTLERİ

01.04.2023 14:59:19
× Whatsapp İhbar