Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 11 Aralık 2021 232 Görüntüleme

Dicle Elektrik Silopi’de Z Kütüphane açtı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde tüm yapım giderleri Dicle Elektrik tarafından karşılanan Z Kütüphane ile bilgisayar, çalışma ve play station alanları hizmete girdi.

Dicle Elektrik hizmet bölgesinde eğitime ve kültüre katkı sunmak için sosyal sorumluluk projelerine devam ediyor. Şırnak’ın Silopi ilçesinde Kadın Eğitim Destek ve Kültür Merkezi yanında tüm yapım giderleri Dicle Elektrik tarafından karşılanan Z Kütüphane hizmete girdi.

Silopi Kaymakamlığı ile yapılan iş birliğiyle gerçekleştirilen projede Z Kütüphane dışında bilgisayar, çalışma ve play station alanları da tasarlandı. Toplam 250 metrekarelik alandan oluşan projede binanın tüm iç-dış tadilatı, engelli rampası, yangın çıkışları, ısı ve ses yalıtımı ile çevre düzenlemesi de gerçekleştirildi.

Projenin tamamlanması dolayısıyla bir tören düzenlendi. Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Yaşar Arvas’ın açılışını yaptığı törene Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Özdemir, Silopi Kaymakamı Kazım Kuruca, Silopi İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bilen, Halk Eğitim Merkezi yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Yaşar Arvas, Silopi’de bu nitelikte bir eğitim projesini gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Aldığım bilgiye göre, ilçede başka hayırsever kurumlar tarafından yapılan Z Kütüphaneler de var. Ancak burada açılışını yaptığımız proje farklı olarak bütünsel bir anlayışla uygulandı. Zira projede Z Kütüphane’nin yanında bilgisayar odası, bireysel çalışma odası ve molalarda çocukların stres atabilecekleri bir play station odası da oluşturuldu. Yani proje aslında entegre bir eğitim hizmeti olarak tasarlandı. Ayrıca son derece metruk olan bir bina alınıp A’dan Z’ye tüm tadilatı çevre düzenlemesi birlikte gerçekleştirilerek modern bir yaşam alanına dönüştürüldü. Silopi’de özellikle içinde bulunduğumuz pandemi şartlarında çocuklarımızın okul dışında zaman geçirecekleri, kitap okuyacakları, ders çalışacakları ve bunu yaparken bir parça eğlenebilecekleri bir mekanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.”

“Bölgenin yatırıma ihtiyacı var”

Genel Müdür Yaşar Arvas, istihdam ve yatırım büyüklüğü açısından bölgenin en büyük ekonomik gücü olduklarına dikkat çekerek, “Sadece ticari anlayışla hareket etmiyoruz. Bölgemizin kalkınmasına, refahına, istihdamına katkı sunmayı görev addediyoruz. Bir yandan 8 bine yaklaşan çalışan sayımızla bölgenin en geniş istihdam imkanlarını sunarken, eğitim ve kültüre yönelik sosyal sorumluluk projelerimize de büyük önem veriyoruz.” dedi.

Genel Müdür Arvas, Şırnak ilinin sınır ilçeleriyle stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, burada yapılacak her yatırımın bölge halkının refahına, yaşam kalitesine katkı anlamına geldiğini söyledi. Arvas elektrik dağıtım şirketi olarak 2021 yılında bölge genelinde yaklaşık 1.5 milyar liralık yatırım pastasından Şırnak’ın yaklaşık 151 milyon lira pay aldığına dikkat çekerek, “Silopi özelinde ise ilçede elektrik dağıtım şebekesini iyileştirmek ve kesintisiz enerji sağlamak amacıyla planlanan yatırımları önümüzdeki dönemde mutlaka hayata geçireceğiz. Geçtiğimiz süreçte yerel yönetimle yaşanan bazı sorunlar nedeniyle alt yapı çalışmalarımız engellenmeye çalışıldı. Ancak yeni yılda bu sorunları çözerek hızlı bir şekilde elektrik kalitesini artıracağız.” diye konuştu.

Kaymakam Kuruca: “Silopi’de 10 adet Z Kütüphane açıldı”

Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca ilçede şu ana kadar 9 adet Z Kütüphane ve bir adet robotik kodlama atölyesi açıldığını belirterek, Dicle Elektrik tarafından açılan 10’uncu Z Kütüphanenin diğerlerinden farklı olarak bilgisayar odası, oyun odası ve okuma odasını da kapsayan küçük bir kompleksten oluştuğuna dikkat çekti. Z Kütüphane konseptinin gelenekle geleceği birleştiren bir özelliğe sahip olduğunu ifade eden Kuruca, “Burada Z kuşağı dediğimiz gençler hem ders çalışacaklar, hem yazılım ve kodlama öğrenecekler. Diğer yandan klasik kütüphane anlayışından farklı olarak oyun alanında da zaman geçirip stres atabilecekler.” diye konuştu.

“11 mahallede 11 Z Kütüphane” kampanyasına destek verildi

Z Kütüphane yeni nesil ve zenginleştirilmiş kütüphane olarak biliniyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından estetik ve ergonomik tasarımıyla öğrencilerin okullarda bilgiyi sevme, öğrenme ve dinlenme etkinliklerine imkân veren sosyal etkinlik alanı olarak tanımlanıyor.

Proje Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez 2014 yılında uygulanmaya başlandı. Bugün itibariyle ülke genelinde okullarda ve farklı eğitim merkezlerinde hizmet veren Z Kütüphane sayısı 1.894 adede ulaştı. Bunların 200’e yakını hayır sever özel sektör kuruluşları tarafından yapım giderleri karşılanmak suretiyle eğitimin hizmetine sunuldu.

Dicle Elektrik, Silopi Kaymakamlığı tarafından ilçe genelinde başlatılan “11 mahallede 11 Z-Kütüphane” kampanyasına destek vermek amacıyla tahsis edilen eski ve bakımsız bir binanın tüm tadilatını üstlenerek projeyi hayata geçirdi. Projede Z Kütüphane’nin yanında bilgisayar odası, bireysel çalışma odası ve molalarda stres atabilecekleri bir play station odası oluşturuldu. Toplam 250 metrekareyi bulan proje ölçeği ve kapsamı açısından ilçede örnek bir niteliğe sahip bulunuyor.

Basın bülteni

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil