13° Parçalı az bulutlu

Dicle Elektrik gece görüşlü drone ile kaçak elektrik tespiti yapıyor

Arşiv - 11 Aralık 2021 11:33 A A

Sorumluluk bölgesinde kaçak elektrikle mücadele için en son teknolojik imkanları kullanan Dicle Elektrik, gökyüzünden tesbit yapılmasını sağlayan drone filosuna gece görüşlü ısıya duyarlı termal kameralı drone da ekledi.

Dicle Elektrik, kaçak tüketimle mücadelede yüksek teknolojiden faydalanmaya devam ediyor. Bunun son örneği drone filosuna yeni katılan gece görüş özelliğine sahip ısıya duyarlı termal kameralı yeni drone oldu. Bu drone sayesinde, artık gece zifiri karanlıkta bile kaçak elektrik kullanımı tespit edilebiliyor. Şirket, havadan kaçak elektrik denetimlerini, güvenlik birimlerinden alınan izinler çerçevesinde gerçekleştiriyor.

Kaçak elektrik kullanımı 30 puan düşürüldü

Enerji Kayıpları Müdürlüğü bünyesinde gerekli teknik eğitimleri alan görevliler tarafından kullanılan drone’lar ile bu güne kadar kaçak elektrik tüketiminde kullanılan çok sayıda kayıt dışı trafo tespit edilerek savcılık kararıyla el konuldu. Kaçak tüketim oranı bu sayede özelleştirmenin yapıldığı 2013 yılından bu yana yaklaşık 30 puan düşürüldü. 2013 yılında bölgede ortalama yüzde 76 seviyesinde olan kaçak tüketim oranı, yüzde 46’ya geriledi.

Drone envanteri genişliyor

Dağıtım bölgesindeki kayıt dışı tüketimin düşmesine büyük faydası olan drone’ların kullanımı ile ilgili bilgi veren Saha Operasyonları Kıdemli Müdürü Şeref Korhan, Dicle Elektrik tarafından ilk kez Şubat 2019’da drone kullanılmaya başlandığını söyledi. Daha önce şirket envanterinde 5 drone bulunduğunu ve bunların ihtiyaca göre tüm dağıtım bölgesinde kullanıldığını belirten Korhan, “Envanterimizde bulunan drone’lar benzer özelliklere sahipken yeni alınan gece görüş özelliğine sahip termal kameralı drone diğerlerinden teknik olarak çok daha üstün bir teknolojiye sahip. Yaklaşık 55 dakika uçuş süresi ve 30 kilometre uçuş mesafesine sahip olan bu drone ısıya duyarlı termal kamerası sayesinde gece görüşü de sağlıyor.” dedi.

Tarımsal ve sanayideki kaçaklara karşı

Drone teknolojisinin elektrik dağıtım sektöründe başta nakil hatları gibi yüksek risk içeren işlerin insan gücü olmadan kontrollerinin sağlanması için kullanıldığına da dikkat çeken Şeref Korhan, şu bilgileri verdi:

“Drone teknolojisini Enerji Kayıpları Kontrol Müdürlüğümüz için uyarladık. Bu sayede kayıp kaçak oranının yüksek olduğu, saha kontrollerinin yapılmasında abone engellerinin yoğun olduğu bölgelerde drone’lar yardımıyla gerekli kontrolleri yapabiliyoruz. Tespit edilen kaçak tüketimler arasında abonesiz tarımsal sulama tüketicileri, alçak gerilim şebekesi hattından harici hat çeken mesken aboneleri ve primer pano/trafo üstü panoya sahip tüketicilerin, panolara dışarıdan müdahale ettiği durumları sayabiliriz. Zira termal özellikleri sayesinde yer altında saklanan harici trafoların tespitini de yine bu drone sayesinde yapabiliyoruz. Drone’un gece görüşü sayesinde ise gece karanlığında dahi kaçak kullanım yapan abonesiz trafoların tespiti yapılabiliyor.”

Drone’lar 11 milyon liralık kaçağı önledi

Yaklaşık 3 yıldır kullanılan drone’ler sayesinde Dicle Elektrik’in sorumluluk bölgesinde gerçekleştirilen kaçak tespitine dikkat çeken Saha Operasyonları Kıdemli Müdürü Şeref Korhan, şunları kaydetti: “Sorumluluk bölgemizde drone teknolojisi kullanılarak 79 alçak gerilim, 94 orta gerilim şebekesinde kaçak tespiti yapıldı. Bunun sonucunda parasal değeri 11 milyon lirayı bulan 6 milyon kWh kaçak tüketim ortaya çıkarıldı.”

Basın bülteni

Arşiv - 11:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

POPÜLER HABERLER

YAZARLARIMIZ

 • İlkbahar Mevsiminde Ne Gibi Değişiklikler Olur

  İlkbahar mevsimi her insan tarafından en çok sevilen mevsimlerden bir tanesidir. Hatta birçok insan en çok ilkbahar mevsimini sevdiğini söylemektedir. İlkbahar geldiği zaman hem insanın ruhunda hem de doğada gözle görülen ve aynı zamanda da hissedilen çok fazla sayıda değişiklik olur. Peki bu değişiklikler nelerdir? Bu ya buna benzeyen kafanızda bazı sorular var ise, bu […]
 • Liyakat nedir?

  Liyakat nedir? Anayasamızda liyakat dair bir madde var mı? Liyakat lügatta yer Kelime anlamı layık olmak, denk olmak olarak geçmektedir. Araştırmalarıma göre Arap dilinden dilimize geçmiştir. Yani arapça bir Kelime olan liyakat hergün hemen hemen hepimizin dilinden dökülen bir Kelime peki neden herkesin dilinde liyakat? Özellikle iş dünyasında sıkça duyarız. Peki iş dünyasındaki karşılıklığına gelirsek […]
 • Ahlak Kavramı Üzerine…

  Sözlüklerde Ahlakın tanımı “insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü.-kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler.” Olarak yer alır. Türk Dil Kurumu Ahlakı ” Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre” şeklinde tanımlar. Ahlâk Arapça’da tabiat, huy gibi mânalara gelen hulk […]
 • Şeyh Osman Türbesi bakımsızlıktan harabeye döndü

  Siirt, Baykan Veysel Karani Beldesi’nde bulunan Bakımı ve denetimi Vakıflar nezdinde bulunan ve Şeyh Osman türbesi olarak bilinen Hz. Veysel Karani aşığı Hz. Veysel Karani ’ye ziyaret için gelen ve Veysel Karani ye ulaşamadan vefat ettiği yerde Türbesi yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü denetim ve  kontrolünde olan Şeyh Osman Hz. yattığı […]

NAMAZ VAKİTLERİ

28.03.2023 17:33:56
× Whatsapp İhbar