Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 30 Temmuz 2020 614 Görüntüleme

COVİD-19 SALGINI KAPSAMINDA SİİRT VALİLİĞİNCE ALINAN KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİ

Siirt Valiliği, Vali/Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbekrtaşoğlu imzalı bir genelge yayınladı.

Genelgede şu ifadelere yer verildi:

Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonutemin, güvenli mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Coronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde Coronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için mevcut tedbirlere riayet edilmesi büyük önem arz etmektedir.

        Bu kapsamda, 29.07.2020 tarihinde Valilik Makamınca başta Kurban Bayramı’nın ilimizde, huzur, güven ve sağlıklı bir ortamda geçmesini sağlamak ve genel anlamda Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aşağıdaki tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.

        1- Kurban Bayramı’nda hiçbir toplu bayramlaşmanın yapılmasına ( Kamu Kurumları, Partiler ve STK’lar vb. dahil) izin verilmeyecektir.

        2- Covid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını önlemek ve vatandaşlarımızı korumak amacıyla, Kurban Bayramı Arifesi ve tüm Bayram boyunca İl ve İlçelerde mezarlık ziyaretlerinin yapılmasına izin verilmeyecektir.

        3- Kurban Bayramı süresince (29 Temmuz – 04 Ağustos 2020 tarihleri arasında) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 22.07.2020 tarihli 2020 Yılı Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu yazısında belirtilen hususların uygulanmasında, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken hassasiyet gösterilecektir.

        4- Covid-19 testleri pozitif çıkan vatandaşlarımızdan, kendisi veya temas halinde bulunması sebebiyle karantinaya alınanların izole edildikleri yerlerden dışarı çıkmalarına kesinlikle izin verilmeyecek, buna riayet etmeyenler hakkında gerekli adli ve idari işlem uygulanacaktır. Bu doğrultuda, ilgili kişilerin bulundukları yerlerden dışarı çıkmalarına engel olmak amacıyla filyasyon ekiplerimizce ihtiyaç duydukları ilaçların temin edilerek hanelerine ulaştırılması sağlanacak ve bu amaçla gerektiğinde filyasyon ekiplerine kamu kurum ve kuruluşlarından araç temin edilecektir.

        5- Düğün salonları hariç olmak üzere her ne suretle olursa olsun kafe, restoran vb. yerler ile  açık alanlarda düğün merasimlerine izin verilmeyecek olup; düğün salonlarında da davetlilere yalnızca kapalı içecek ikramına müsaade edilecektir.

        6- Yasak olmasına rağmen, bazı mahalle ve köylerde ev ortamında taziye faaliyetlerinin sürdürüldüğüne dair duyumlar alınmakta olup, bunların engellenebilmesi maksadıyla meydana gelen her türlü ölüm vakası, İl sağlık Müdürlüğünce gecikmeye meydan verilmeksizin mahallin kolluk kuvvetine bildirilecektir.

        Genelgede, alınan tedbirlerinin uygulanmasında başta sıralı amirler olmak üzere, tüm ilgili görevlilerce takibinin sağlanması ve gerekli hassasiyettin gösterilmesi istendi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil