Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 26 Mart 2022 149 Görüntüleme

Bölgedeki gazeteciler Diyarbakır’da buluştu!

Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği (GYGD) öncülüğünde Diyarbakır’a gelen bölgedeki birçok Cemiyet Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, çeşitli temaslarda bulundu. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ile DÜ Rektörü Mehmet Karakoç’u ziyaret eden gazeteciler, GYGD’nin düzenlediği dayanışma gecesine katıldı.
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Restoran’ında düzenlenen Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Bölge Toplantısına Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik ile bölge illerinin cemiyet temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Diyarbakır Bölge Müdürü Fikret Dişlioğlu, kentteki yerel ve ulusal basının temsilcileri katıldı.
Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği (GYGD) Başkan yardımcısı Mesut Fidançicek teşekkür konuşmasının ardından konuşan Mehmet Çelik, gazetecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.
Salgın sürecinin tüm sektörler olduğu gibi basın-yayın kuruluşlarını da olumsuz etkilediğini belirten Çelik, girdi maliyetlerindeki yüksek artışlarla basın kuruluşlarının girdiği ekonomik darboğazın aşılması konusunda çatı örgütleri olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) olarak konuyu çözüm yolları ile ilgili görüş ve önerileriyle sürekli gündemde tuttuklarını söyledi.
Meclisteki partilerle yaptıkları görüşmeler sonucu yerel ve bölgesel gazetelerin ilan tarifelerinde yüzde 71,56 artış gerçekleştirildiğini hatırlatan Çelik, bunun yerel gazeteler için çok önemli olduğunu söyledi.
Çelik, “Son yıllarda ilanların birleştirilmesi, işlerin bölünmesi, acil alım, doğrudan alım ve başkaca usullerle ilandan kaçınıldığına şahit olmaktayız. Bu yöntemlerin sona erdirilmesi; başta kamu yararı olmak üzere tüm tarafların lehine ve özellikle de devlet kurumlarının lehine bir durumdur.” dedi.
Güncel bir konu olarak icra-iflas ilanlarında küçülmeyi beraberinde getirecek kanun ve ardından yayınlanan yönetmeliğin de ciddi bir endişe kaynağı olduğunu ifade eden Çelik, “Her ne kadar Sayın Adalet Bakanı’nın konu ile ilgili olarak telafi edici adım attığına dair haberler gelse de bunun nasıl gerçekleşeceğine ilişkin bir belirginlik henüz söz konusu değildir. Bizim öteden beri bu konudaki yaklaşımımız, Yargıtay 12. Hukuk Dairesi’nin ictihadi kararlarının da ruhuna uygun olarak Kamu İhale Mevzuatındaki eşik değerler sisteminin icra ilanları konusunda da uygulanmasıdır. Böylece tahtaya asılacak ilanlar ile gazetelere verilecek ilanlar tasnif edilecek, hangilerinin yerele hangilerinin yaygına verileceği netleşecektir. Ortada gri alan kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.
BİK Kanunu’nun kuruma, sektörün kağıt, mürekkep ve diğer ihtiyaçlarını karşılama konusunda görev verdiğine işaret eden Çelik, “BİK’in tüm sektörün bu ihtiyaçlarını karşılama imkanı olmadığı açık olmakla birlikte neler yapılabileceği konusunda Genel Kurul’da görüşme yapılması, gerekirse komisyon teşekkülü gerekmektedir. Kağıdın üretiminin stratejik sektör olarak ilanı, kağıt üretimi yapacak girişimcilerin desteklenmesi, basının sarf malzemeleri ithalatında kolaylıklar ve desteklerin verilmesi de bir diğer teklifimizdir.” diye konuştu.
Çelik, şu taleplerde bulundu:
Yazılı basın sektörü ekonominin tüm şubeleri içinde en kayıtlı sektörlerin başında yer almaktadır. Kamudan resmi ilan yolu ile aldığı desteklerin neredeyse tamamını kamuya geri döndürmektedir. Benzer bir yapının görsel-işitsel medya ve dijital medya için de hakim kılınması gerekmektedir. Vakit geçirmeden internet kanunu çıkarılmalı, süreçte sektörün etkin katılımı sağlanmalıdır. 3D yaklaşımı çerçevesinde tüm sektör için Düzenleme-Denetleme ve Destekleme sistemi hayata geçirilmelidir. Bu sistemle birlikte İlan Kurumu veya Medya Kurumu teşekkül ettirilmelidir. Basın için terzi usulü hazırlanmış Destek Paketi hazırlanmalı, Hazine, KOSGEB- İŞKUR- Kalkınma Ajansı destekleri bu çerçevede değerlendirilmelidir.
Türkiye’de çok sayıda iletişim fakültesi bulunduğunu fakat mezun ettiği öğrencilerin büyük çoğunluğunu sektörde çalışmadığını belirten Çelik, “İletişim fakültesi öğrencilerinin son yıllarını gazete- radyo-televizyon, internet siteleri, işletmelerin ve kamu kurumlarının hakla ilişkiler birimleri, reklam ajanslarında stajla geçirmeleri, asgari ücrete yakın ücretlerinin çıraklık eğitimi/işbaşı eğitiminde olduğu gibi kamu tarafından karşılanması sağlanmalıdır. Böylece fakülteler yetiştirdikleri öğrencileri sektöre kazandıracak, öğrenciler istihdam imkanına kavuşacak, işletmeler ise okullu ama tecrübe kazanmış çalışana sahip olacaktır.” önerilerinde bulundu.
Basın bülteni

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil