Ana Sayfa Yazarlar 30.05.2021 780 Görüntüleme
Baykanın Sesi Gazetesi

Gazeteci/Yazar

Bitmek bilmeyen Yol ve internet sorunu

Baykan İlçemizde geçmekte olan Doğu ve Batıyı birbirine bağlayan her gün binlerce otobüs, tır, minibüs ve özel aracın kullandığı Uluslararası Karayolu yol bir türlü bitirilemiyor.

Bölge Milletvekilleri ve siyasetçilerinin her seçim öncesi vatandaşlara söz verdiği bu güzergahda kışın araç sürücüleri büyük zorluk yaşıyor.

Yolun büyük kısmında iki araç yan yana zor geçiyor. Çoğu zaman araçlardan biri bekliyor diğer araç yanından geçtikten sonra yoluna devam ediyor. Günde binlerce aracın kullandığı şehirlerarası bu tarihi bölgede yer alan yolumuzun standartlara uygun şekle kavuşturulmasını istiyoruz.

Baykan ilçesinde geçmekte olan Doğu-Batı bağlantı yolu için Devlet kurumları yıllar önce proje hazırlıyor ihale yapıyor. Yol genişletmesi için arazileri kamulaştırıyor fakat ortada henüz bitirilen yol yok, tapuda kamulaştırılan yol olarak vatandaştan para olmadığı gerekçesi ile alınan yerlerin parası yok diye alınmadı, şimdi ise geçen seneden beri parası ödenen ve kamulaştırma işi bitirilen Baykan ilçe merkezi çevre yolunda bir türlü çalışmalara başlanamıyor.

Sürekli kamulaştırma sorunu var denilerek geçekleştirilen bu yoldaki kamulaştırma işi bitmesine rahmen ve sezonun ilkbaharı iş sezonu olmasına rahman bir türlü çalışmalara başlamayan bir karayolu bölgesi var oda Diyarbakır bölge müdürlüğü Baykanlıların çilesi haline gelen bu yolun biran evvel bitirtilmesi artık bir gereksinim hak ve zorunluluktur.

İlahi tekrar yapılmayan bu yol kış aylarına bırakılıp tekrar geciktirilmeli mi, bitirilmeyen çevre yolun olması nedeni ile ilçe merkezinde geçen yol şehir merkezini yaşanılmaz hale getirmiştir.

Ayrıca Demirışık köyünde geçmekte olan Karayolunda kısmı yapılan çalışmalarda köylünün içme suyunu çalışma sırasında kayıp eden yüklenici firma ve Karayolları bölge müdürlüğü yıllardan beri köylüyü susuz bıraktı her defasında suyunuzu hal edeceğiz çözeceğiz diyen Karayolları ve yol yapım yüklenici firma vatandaşın bu çilesine bir türlü çözüm bulmuyor, yolda yaptığı geciktirmeyi köylü vatandaşın susuz bırakılmasından da aynı oyunu oynuyor, su hayıttır susuz bir toplum yaşayamaz karayollarının köylülerin sesini duymasını artık beklemiyoruz değil, vatandaşlar keyfi olarak bu şekilde oyalanmak kimsenin hakkı değildir, hakkı olmamalıdır, hiçbir yetki ve makam bu köylülerin su sıkıntısını böylece keyfi olarak geciktirme hakkına sahip değildir. Biz gazeteciler her daim bu derece mağdur edilen vatandaşlarımızın yanında ve destekçileriyiz destek vermeye gündemde tutma ya da kararlı olduğumuzu bilinmesini istiyoruz, gazetecinin görevlerinde biride kurumlar ve vatandaşlar arasında yaşanabilecek sorun ve sıkıntıları gündeme getirmek işi kamuoyunda gündeme getirmektir. Demirışıklı köyü keyfi davranan Karayolları ve yüklenici firma keyfiyetine terk edilemez vatandaşların daha fazla mağdur olmaması için İl valimizin ve ilçe kaymakamımızın bu konuya el atması ve yakında ilgilenmesi doğrusu yaşam hakkı olan su sorununun çözülmesine vesile omasını bekliyor, köylüler mağdur edilmiştir, köylüler defalarca dilekçe vermelerine rağmen bir türlü dinleyen çözüme kavuşturan olmamıştır. Her defasında giden bölge müdürü ve saha sorumluları bir sözler vererek köylü vatandaşı oyalamaktan başka bir şey yapmamıştır, her defasında oyalamalarla bu su sorunu ertelenerek köylü vatandaşlar mağdur edilmiştir su hayattır hayat yok edilemez. Demirışık köylü vatandaşlarımızın yaşam hakları olan su sorunları çözülünceye kadar köylülerimiz yanında ve sesleri olmaya devam edeceğiz.

İnternet bağlantısında ciddi sorunlar yaşıyoruz çoğu bölgede, beldelerde Türk Telekom alt yapısı olmadığı gerekçesi ile ve köylerimizde internet çekmiyor virüs sürecinde çocuklarımız uzaktan eğitime internet olmadığı için katılamıyorlar.

Köylerimizde İnternet olmadığı için Tarımsal ve hayvancılık yapan köylüler çocuklarının eğitim sorunu olduğu köylerinde Internet olmadığında şehir merkezlerine yerleşiyor, böyle kırsal bölgeler boşaltılarak hem şehir merkezlerinde nüfus yoğunluğu oluşuyor, hem de Hayvancılık ve Tarım tarihe karışıyor her geçen gün yok oluyor.

Köylü vatandaşlar GSM operatörlerinin tamamına, resmi kurumlara defalarca dilekçe ve taleplerde bulunmalarına rağmen bir türlü internet sorunu çözülemiyor. Vatandaşlar, Faturaları geciktirdiğimizde telefonlarımızı aramaya kapatıyorlar, GSM firmaları fakat internet mağduriyetimizi gidermiyorlar.

Baykanlı vatandaşlar, Sayın Valimizin, Sayın Kaymakamımızın, Sayın Milletvekillerimizin, Sayın Belediye Başkanlarımızın, Siyasi Parti Temsilcilerinin sesimizi duymasını bekliyoruz bizi sadece seçim zamanlarında hatırlamasınlar yoksa bizde seçim zamanlarında kendilerini farklı karşılayacağız.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil