Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 20 Nisan 2022 83 Görüntüleme

Bitki Koruma Ürünleri Bayi DenetimleriAralıksız Devam Etmektedir.

Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmelik” esaslarına göre ülkemiz insanlarının daha sağlıklı ve kalıntısız tarım ürünleri tüketmesini sağlamak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacı ile il ve ilçelerde bulunan tüm Bitki Koruma Ürünü satan bayiler mevzuat çerçevesinde denetlenmektedir.

İl müdürlüğü olarak Siirt il sınırları içerisinde faaliyet gösteren 16 adet Bitki Koruma Ürün Bayisizenli aralıklar ile denetlenerek kaçak satışların, son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin ve sahte ürünlerin satışının engellenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 2021 yılı içerisinde 62 denetim, 2022 yılı içerisinde ise 34 denetim yapılmış olup denetimler devam etmektedir. Yapılan denetimlerde mevzuata uygun olmayan satış yapan bayilere 51 bin lira idari para cezası uygulanmıştır.  

Üreticiler bitki koruma ürünü almadan önce il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden veya serbest çalışan reçete yazma yetki belgesine sahip ziraat mühendislerinden üretici kayıt defterine bitki koruma ürününü yazdırmaları gerekmektedir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığınca tavsiye edilen, ruhsatlı bitki koruma ürününü önerilen dozda kullanarak, insan sağlığını, toprağı, suyu ve çevreyi korumalıdır. Sürdürülebilir bir tarım için, insan ve çevre sağlığı, canlı ve cansız tüm etmenler ile ekosistemin korunması amacıyla, sahte ve ruhsata uygun üretilmeyen bitki koruma ürünlerinin satılmasının önlenmesinde, başta bayi ve üreticilerin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Bu nedenle bitki koruma ürünlerinin kare kodlu üretilerek Tarım ve Orman Bakanlığının kurmuş olduğu, Bitki Koruma Ürünleri Kayıt ve Takip Sistemi üzerinden satışının yapılması zorunluluğu getirilmiş ve izlenebilirlik oluşturulmuştur. İzlenebilirlik konusunda başta bayiler ve üreticiler ekipler tarafından denetim ve bilgilendirme çalışmaları yapılmaya devam edecektir.

Piyasada son tüketim tarihi geçmiş, sahte olma ihtimali olan bitki koruma ilaçlarına rastlanılması durumunda tarım ve orman il-ilçe müdürlüklerine ve kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunulması büyük önem arz etmektedir.
Basın bülteni

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil