Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Yaşam 18 Aralık 2020 2557 Görüntüleme

Baykanlılar Doğalgaz İstiyor…

Baykan’da kış aylarını daha rahat koşullarda geçirmek isteyen ilçe halkı ilçeye doğalgaz getirilmesini istiyor.

Baykan ilçe ve iki beldesi Veyselkarani ve Atabağı Beldeli vatandaşlar,  kış aylarını daha rahat koşullarda geçirmek istediklerini belirterek, ilçeye ve beldelere doğalgaz getirilmesini istedi. Yanı başlarında bulunan Bitlis iline, Siirt İline Kurtalan ilçesine Doğalgaz gelmiş Kozluk ilçesi içinde başlayan doğalgaz çalışmalarının ardından ümitlenen Baykanlı vatandaşlar, Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Enerji Bakanına Fatih Dönmez’e, Siirt Valisi Osman Hacımbektaşoğlu’na, Siirt Milletvekili Osman Ören’e, Baykan Kaymakamın, Belediye Başkanvekili Mehmet Tunç’a , Belde Belediye Başkanları Tayyar Lale,Murat Akgün’e ve Siyasetçilere seslenerek, doğalgaz talebinde bulundular.

DOĞALGAZ İLÇEMİZ İÇİN BİR İHTİYAÇ

İlçe Esnaf ve sanatkarlar Başkanı Osman Gülümser, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘Doğalgaz ne zaman gelecek?’ tartışmalarının yaşandığı Baykan ilçemizde oluşan hava kirliliği, tepkilere neden oluyor. Doğalgazın bir lüks olmayıp zaruri bir ihtiyaç olduğunu, doğalgazın bir an evvel ilçeye getirilmesini istiyoruz.

Baykan ilçesinde özellikle sabah ve akşam saatlerince yaşanan hava kirliliği tepkilere neden oluyor. İlçeye doğalgazın bir an evvel getirilmesi gerekliliğine vurgu yapan Başkan Gülümser, geçen sürenin Baykan ilçesi için ciddi bir kayıptır. “yanı başımızda olan Bitlis ilinde Doğalgaz var, Siirt ilimizde, Kurtalan ilçemizde Doğalgaz var, İlçemiz sınırı olan Kozluk ilçesindeki doğalgaz çalışmalarına başlanacak. Buradan da ilçemize ve Bağlı iki Beldemiz Veyselkarani ve Atabağı beldelerimize verilebilir. Buralara kadar doğalgaz hattı gelmişken, en azından bizim ilçe merkezimize ve iki beldemize kadar bu hat getirilsin. İlçemizin ve beldelerimizde bu hizmetlerden yararlanabilsin. Doğalgaz ilçemiz için bir ihtiyaçtır. İlçe sınırımızdan içeri girmesi halinde Beldelerimizinde bu hizmetlerden yararlanmasını istiyoruz” dedi.

BİZ KADINLAR SOBA YAKMAKTAN BIKTIK.

Ayşe Gündüz ise, “İlçemizde doğalgaza çok ihtiyacımız var. Kömür tozundan ve pisliğinden ev temizlemekten bıktık. Komşu il ve ilçelerimize gelmişken çalışmalar varken buralara da gelmesi gerekir. Yetkililer sakına nüfus veya maliyetti diye mazeret üretmesinler. Nasıl ki Komşu ilçelerimize hizmet adına doğalgaz getirmişlerse, Baykan ilçemizde doğalgazı getirsinler. Ayrıca bizim 2 beldemiz ile nüfusumuz o hizmeti karşılayacak durumda. Bu yüzden ne yapmak gerekiyorsa yapsınlar. Yeter ki doğalgazı Baykan’a getirsinler. Biz kadınlar artık odun, kömür taşımaktan, soba yakmaktan bıktık” dedi.

KIŞIN KOMŞULARIMIZIN AKRABALARIMIZIN KALORİFERLİ EVİNE GİDİYORUZ.

Bir diğer ilçe sakini Mehmet Erol’da, “Doğalgazın Baykan’a gelmesini çok fazla istiyorum. Odun taşımaktan, kömür taşımaktan artık yoruldum. Bu yüzden kış gelince iki üç ay oğlumun ve kızımın yanına kaloriferli eve gidiyoruz. Bu da bize zor geliyor. Ayrıca bu senede Pandemi var oda ayrı bir sıkıntı, Bir an önce Baykan’a de doğalgaz gelmeli. Çok faydalı olacağına inanıyorum. Hem hava kirliğini hem de baca yangınlarının biteceğine inanıyorum. En önemlisi de hava kirliliğinin yok olacağı konusudur. Kışın kalitesiz kömürler yüzünden nefes almakta güçlük çekiyoruz. Gelirse çok güzel olur. Biz umutla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

DOĞALGAZ BİZİM DE EN DOĞAL İHTİYACIMIZ

Mehmet Erdoğan ise, “Baykan’a doğalgaz gelmeli. Komşu il ve ilçelerimize kadar gelmişken Baykan’a ne kalıyor ki… Doğalgaz  bizim de en doğal ihtiyacımız. Hem hava kirliği azalır hem de kadınlarımız, insanlarımız evlerine poşet poşet, torba torba odun kömür kaşımaktan kurtulurlar. Doğalgaz temizliktir. Kadınlarımız rahat eder, getirenlere de dua eder. Gelmesini hemen istiyoruz” dedi.

BAYKAN DOĞALGAZ İSTİYOR

‘Doğalgaz ne zaman gelecek?’ tartışmalarının yaşandığı Baykan ilçesinde oluşan hava kirliliği, tepkilere neden oluyor. Doğalgazın bir lüks olmayıp zaruri bir ihtiyaç olduğunu ifade eden ilçe halkı, doğalgazın bir an evvel ilçeye getirilmesini istiyor.

BU DURUMA TEPKİ GÖSTEREN İLÇE HALKI, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“Yıllardır doğalgaz gelecek gelmeyecek, yada şu tarihlerde gelecek denilip gündem soğutuluyor. Halbuki doğalgaz Baykan için bir lüks değil artık zaruri bir ihtiyaç. İşin ekonomik boyu olduğu kadar çevre kirliliği ve insan sağlığı açısından son derece riskli durum bundan ibaretken keyfi tarihleri bekleyemeyiz. Yetkililerin bu konuda bir an evvel çalışma yürütmelerini bekliyoruz.”

“BAYKAN, ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR”

Hemen, hemen her gün gazetemizi ziyaret edip doğalgaz ile ilgili tepkilerini dile getiren Baykanlılar,  yılan hikâyesine dönen ve bir türlü somut adımların gerçekleşmediği doğalgaz çalışması hakkında “İlimizin en işlek ilçesi ve turizm beldesi, yaşanılır bir ilçe, belde olmaktan çıkmaktadır. Kışın çok çetin ve soğuk geçmesi nedeniyle bütçelerinin büyük kısmını yakıta ayırmak zorunda olan ilçe sakinleri, Kömür fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle halkımız kalitesiz kömür yakmak zorunda kalmakta; bu da kışın hava kirliliğinin sağlık sorunlarının had safhaya ulaşmasına neden olmaktadır. Bir mutfak tüpünün 115 TL olduğu gerçeği ortadayken mutfakta ve işyerinde tüpgaz kullanan vatandaşların büyük maddi zorluklar yaşamasına neden olmaktadır. Doğal gaz yerine kömür yakan bir mesken yıllık 3 bin ile 5 bin TL arası fazla para ödemektedir. Zaten kıt kanaat geçinen dar gelirli vatandaşımızın cebinden neden fazladan bu para çıksın. Siirt merkeze gelen doğalgaz hattı, Kurtalan, Kozluk ilçesine kadar gelmesine rağmen ilçemize gelmemesi bizleri son derece üzmüştür. Bu, ilçemize yapılan üvey evlat muamelesidir” şeklinde tepki gösterdiler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil