Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Siyaset, Yaşam 16 Temmuz 2019 1106 Görüntüleme

Baykanlılar 15 Temmuz’da Tek Yürek Oldu…

Baykan Kaymakamlığının düzenlediği 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında son etkinlik olan “Demokrasi Nöbeti”Baykan’da yoğun katılımla gerçekleşti.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliklerine, “Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç ve Hakim eşi Nurşen Gürbüz Tunç, Hakim Seyit Ahmet Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Murat Altınyüzük, Veyselkarani Belediye Başkanı Murat Akgün, Atabağı Belediye Başkanı Tayyar Lale, Baykan Müftüsü Gıyasettin Demirok, Emniyet amiri Halil Karagöz, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Aykan Çakar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Eşref Altun, Kaymakamlık Yazı işleri müdürü Halit Çelik, Özel idare müdürü Osman Kadak, Adliye Yazı işleri Müdürü Cengiz Gökçeke, AK Parti ilçe başkanı Nimetullah Gönül, İl genel meclis üyeleri Necmettin Özger, Cahid Türköz, Siyasi Parti Temsilcileri ve yönetimleri, Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Osman Gülümser, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve binlerce vatandaş” katılım gösterdi.

Baykan Merkez Cami’nde kılınan yatsı namazına müteakip Camii önünde 15 Temmuz Kent Meydanına doğru Milli Birlik Yürüyüşü ile başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla, Kuran-ı Kerim Tilaveti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Canlı yayın konuşması, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar, sinevizyon gösterimleri, öğrencilerin okudukları şiirler gibi birçok yapılan etkinlikle devam etti.

Konuşmasına Protokol üyelerini,Basını ve vatandaşları selamlayarak başlayan Kaymakam Mehmet Tunç, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı. Mehmet Akif Ersoy’un sözlerinden örnek vererek, “Bundan tam 3 yıl önceydi. Gece çok kötü başladı fakat Allah’ın yardımı, milletimizin sahip çıkmasıyla gece bir zaferle sonuçlandı. İstiklal şairi ölüm döşeğindeyken onu edebiyatçı birkaç zat ziyarete geliyor. İçlerinden biri diyor ki, ‘Acaba İstiklal Marşı tekrar yazılsa nasıl olur?’ İstiklal şairi hemen yatağından doğruluyor ve diyor ki, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ İstiklal şairimiz burada ne kastediyor? İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı zamanında yazılmıştır. Yani bu millet bir Kurtuluş Savaşı veriyordu. Allah korusun, o FETÖ/PDY terör hainleri başarılı olsaydı biz bir daha İstiklal Savaşı vermek zorunda kalacaktık. 250 şehit verdik belki 250 bin şehit daha verecektik.

Kaymakam Tunç, Türk Milletinin birlik ve beraberliğine değinerek, “15 Temmuz gecesi vatanımızı, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz, cefakar millete doğrultarak, hain kalleş ve kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Ancak yüce Türk milleti darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. Milletimizin huzuruna, birliğine, beraberliğine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne bu alçakça girişimler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Milletimiz büyük ve asil bir millettir. Kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar tüm adaletin karşısında en ağır şekilde cezalandırılacaktır” dedi.

Kaymakam Tunç, Baykan Halkına birlik ve beraberliğinden dolayı teşekkür ederek, “Gün birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür. Ayırmadan, ayrıştırmadan, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya devam edeceğiz. Ülkemize birlik ve beraberlik örneği veren Türkiye’mizin 81 ilinden ilçemize gelen siz değerli hemşehrilerimle bu kentte yaşamaktan mutluyum ve gururluyum. Bu duygu ve düşüncelerle hain darbe girişiminin birinci yılında demokrasi ve milli iradeye hep birlikte sahip çıkarak, meydanları boş bırakmadığınız için hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Bu ülke için gözünü kırpmadan canlarını feda etmiş aziz şehitlerimize de Allah’tan rahmet, gazilerimize de şifalar diliyorum. Bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bundan tüm şer odaklarına sesleniyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yaşasın demokrasi, yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Türkiye,” dedi.

Kaymakam Tunç, 15 Temmuz gecesi fedakarlık gösteren isimleri anarak, “Korkma, şükret, secde et, cesaret et, tevekkül et ve sabret diyen bir dinin temsilcileri olarak Allah’a tam bir teslimiyet içerisinde olan kardeşlerimiz 15 Temmuz’da tanka topa ve silaha karşı göğsünü siper etmiştir. Tarihte ilk kez meclisi bombalayanlara, milli iradeye kurşun sıkanlara, bu milletin birliğine ve beraberliğine göz dikenlere, okunan ezanlara ve selalara dur demek isteyen hainlere karşı unuttukları bir şey vardı. Ruh, Selçuklu, Osmanlı, Çanakkale ruhuydu. Ruh, ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’ diyen ruhtu. En önemlisi İslam ruhu ve vatanı için şehit olma ruhuydu. Bu zafer darbecilere en büyük darbeyi indirerek bozguna uğratan Ömer Halisdemir’in, dünyaya gazetecilik dersi veren Hande Fırat’ın, sesimizi kısmak isteyenlere karşı canını feda eden Ahmet Özsoy’un, dünyaya en onurlu reklamı yapan Erol Olçak’ın, çocuğunu evde bırakıp demokrasi mücadelesine katılan annenin, şehit düşerken bayrağımızı elinden düşürmeyen asil milletimizin, halka ‘Allah bizimle beraberdir hep beraber meydanlara’ diyen reisin, Türk milletinin zaferidir. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” dedi.

Kaymakam Tunç konuşmasının devamında darbe gecesi yaşananlara değinerek, “Bu memleket çok darbeler gördü fakat bu onlardan hiç birine benzemiyordu. Daha önceki darbelerde bizim emniyet teşkilatlarımız bombalanmadı, vatandaşlarımız vurulmadı. Daha önceki darbelerde Cumhurbaşkanlığı makamı bombalanmadı, meclis bombalanmadı. O meclis ki milli iradenin tecelli ettiği yerdir. Hiçbir darbede olmadığı gibi, bu FETÖ/PDY hainleri bizim milli irademizin tecelli ettiği meclisimizi bombaladılar. Bizim milletvekillerimiz bizi hakkıyla temsil ettiler siyasi parti ayırmaksızın söylüyorum. Meclisteki yerlerinden ayrılmadılar. O yüzden meclis ikinci defa gazi oldu. Dünyada başka hiçbir millet yoktur ki, İstiklal Marşı ‘Korkma’ diye başlasın. Bu millet çok büyük bir millet. İstiklal Marşı’nın ilk kelimesini iliklerine kadar anlamış bir millet. Bu millet Toptan, tanktan, uçaktan, helikopterden korkmadı. Milli hakimiyetini, meclisini, köprüsünü korudu. “15 Temmuz, halkın hür iradesiyle seçilmiş Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırıp demokrasi rejimine son vererek Türkiye’mizi bir kaosa, felakete sürükleyip parçala planıdır. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. İnsanlarımız birlik ve beraberlik içinde canlarını hiçe sayarak 250 şehit, binlerce gazi vererek bu hain plan ve girişimi önlemişlerdir. Görülmüştür ki halkın gücü karşısında başka bir gücün başarılı olma şansı yoktur.

15 Temmuz gecesi Şehit olan Ömer Halisdemir’den örnek veren Kaymakam Tunç,“Şehitlerimize ve gazilerimize rahmet okumadan, onları anmadan geçemeyiz. Biliyorsunuz 15 Temmuz şehitlerinin sembol olan ismi Ömer Halisdemir’dir. Komutanı kendisine telefon edip, evladım senin korumakla mükellef olduğun makamı bir hain teslim almaya geliyor. Sakın ha o haine izin verme gerekirse öldür ama izin verme diyor. Ömer Halisdemir bir an tereddüt etmeden emredersiniz diyor. Komutanı ekliyor. Evladım bu işin sonunda şehadette var. Hakkını helal et diyor. Ömer Halisdemir bir an tereddüt etmeden, şehit olacağını bile bile vazifesini yerine getirdi. O, komutanından emri alıp yerine getirdi de peki bu aziz milletin 80 milyon evladı başkomutan emir verirde yerine getirmez mi?” dedi.

“BAYKAN HALKINA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Kaymakam Tunç, “Darbenin bertaraf edilmesinde büyük emeği olan başta Ömer Halisdemir ve tüm şehitlerimiz olmak üzere siyasi ve askeri dehalarımıza o gece meclise giderek milli iradeyi temsil eden vekillerimize, vatan sevgisini küçüklükten itibaren kalbimize işleyen öğretmenlerimize, askerimize, polisimize, sivilinden yaşlısına, gencine ve bir yıl önce bu geceden başlayarak bu meydanda nöbet tutan ve bugünde bu meydanı hınca hınç dolduran siz çok değerli Baykan halkına şükranlarımı sunuyorum”

Bu etkinlikler ve kutlamalar vesilesiyle 15 Temmuz’un kahraman şehidi Ömer Halisdemir’i ve 15 Temmuz’un değerli şehitlerini anarken başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kore’de, Kıbrıs’ta ve görevleri başında şehit olan asker ve polislerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Ezanlar dinmez, bayraklar inmez, şehitler ölmez, vatan bölünmez. Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz kutlu olsun” dedi.

Kaymakam Tunç, Hepinize çok teşekkür ediyorum ki Baykan’ın yiğit, mert, vatansever insanları bu gece bu meydanı doldurdu. Ben, böyle bir ilçe’ de Kaymakam olmaktan gurur duyuyorum. Allah hepinizden razı olsun.” dedi.Program arasında yapılan ikramlar ve Sabah Namazına Muteakip katılımcılara Camii çıkışında verilen Çorba ile etkinlikler son buldu.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil