Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 21 Mart 2022 209 Görüntüleme

Baykan’da Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı.

Her yıl 21 Mart günü büyük bir önem taşıyan Nevruz Bayramı Baykan Belediyesi tarafında organize edilen Nevruz Bayramı Baykan ilçemiz Yatılı Bölge Ortaokulu bahçesinde vatandaşların yoğun katılımlarıyla coşkuyla kutlandı.

Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı’nın Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon’dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlana gelmiştir. Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

Yeni yılın başlangıcı, doğanın uyanışı ve Türklerin Ergenekon’dan çıkışının yıldönümü olarak kutlanan Nevruz Bayramı, Baykan’da coşkuyla başladı.

Kurtalan Kaymakamı-Baykan Kaymakam/Belediye Başkanvekili Çağlar Tekin, bu yıl yakılan Nevruz ateşinin bütün Türk dünyasında birlik ve beraberliğe vesile olmasını dileyerek, Nevruz’un tüm dünyaya barış getirmesi temennisinde bulundu.

Kurtalan Kaymakamı-Baykan Kaymakam/Belediye Başkanvekili Çağlar Tekin, 17 yıl önce Türkiye’de ilk kez 16 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek yaktığı Nevruz ateşinin bugün ülkenin her yanına yayılmış olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Kurtalan Kaymakamı-Baykan Kaymakam/Belediye Başkanvekili Çağlar Tekin,  Nevruz’un ‘toprağın uyanışı, baharın müjdecisi, kardeşliğin ve dostluğun sembolü’ olduğunu hatırlattı. Nevruz’un Osmanlı devrinde dinî bayramlar dışında önemle idrak edilen bir etkinlik olduğunu ifade eden Kaymakam Tekin, “Üzerinde yaşadığımız bu topraklar insanlık tarihinin en önemli kısmını taşımaktadır. Doğu ile batı arasındaki en hayati köprüyüz. Ülkemizin geleceğe yön verme yeteneğinin sırrı burada yatmaktadır. Geleneksel birikimimizi evrensel konuma taşıyabilen ender ülkelerden biriyiz. Bugün birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi pekiştiren Nevruz için bir aradayız. Bugün demirden dağları eritip Ergenekon’dan çıktık ve 3 kıta 7 iklime uzandık diyerek Nevruz’un tüm Türk coğrafyalarına barış ve huzur getirmesini temenni etti.

Konuşmaların ardından Nevruz Ateşini Yakma ve Ateşin üzerinden atlama ile devam eden etkinlikler halk oyunları gösterileri ile Öğrencilerin halat çekme, Renkli Yumurta Tokuşturma , Çuval yarışması ve ağaç dikimi ile  devam etti.

Ateşin üzerinden atlama ve nevruz yemeği ile program sona erdi.

Kutlamaların sonunda Kurtalan Kaymakamı-Baykan Kaymakam/Belediye Başkanvekili Çağlar Tekin, Etkinlikte emeği geçen tüm idareci, Belediye Personelimize, öğretmen ve öğrencilerimizi canı gönülden kutlarız ayrıca katılım sağlayan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Dedi.

Nevruz Etkinliğine; Kurtalan Kaymakamı-Baykan Kaymakam/Belediye Başkanvekili Çağlar Tekin, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hüseyin Tetik, Emniyet Amiri Ömer Dalaslan, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Eşref Altun, Milli eğitim şube müdürü -Eğitim Bir-Sen Başkanı Vahap Gülmez ,   protokol üyeleri, daire amirleri, Baykan esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Gülümser, AK Parti gençlik kolları başkanı Seyyid Yusuf Erol , Tügva başkanı Servet Erdem, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ve Vatandaşlardan oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

Haber:Şakir Erol

IMG_3599VideoiçinTIKLAYINIZ

IMG_3598VideoiçinTIKLAYINIZ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil