Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam, Yazarlar 14 Mayıs 2022 108 Görüntüleme

Baykan’da Karayollarının ilgisizliğinden dolayı Yol Çilesi Bitmiyor.

Siirt, Baykan ilçesinde geçen 1300 Metrelik (1,3 km)ve yıllardan beri uzun süredir bitirilemeyen çevre yol çalışmaları, uluslararası Karayolunda yolda ve şehir içinde geçen çarşı merkezindeki karayolları mağduriyetlere neden oluyor. Her geçen gün Kaza ve İlçe’de yolda oluşan çukurlarda vatandaşların karayolları çilesi bitmek bilmiyor, vatandaşlar bu yolun bir an önce bitmesini istiyor.

Baykan girişinden başlayıp ve Baykan-Bitlis arası ve ilçe merkezi çevre yolu Van ile Diyarbakır arasında bulunan uluslararası karayolunun, Baykan ilçe girişi ile çıkışı arasında yaklaşık 1,3 kilometrelik yolunda 20 yıldan fazla bir süredir yapılacak denilen Yaklaşık son 5 yıldır kazılmasına başlatılan çevre yolu ve yol çalışmaların uzun zamandır tamamlanmadı ve yüklenici firma tarafından durduruldu. Çalışmaların durdurulduğu Baykan ilçe merkezindeki yolda geçen sürücüler büyük bir mağduriyet yaşarken, vatandaşlar ’da yetkilileri yollun bir an evvel bitirilerek çevre yoluna verilmesi için göreve çağırıyor.

Söz konusu çalışmaların çileye dönüştüğünü belirten Baykanlılar ve sürücüler, ilçe merkezinde geçen yol özellikle yağışlı havalarda yolda köstebek yuvasını andıran çukurların kazalara davetiye çıkardığını ve yapılan onarımlardan oluşan tozdan dolayı da trafik akışının güçlükle sağladığını, esnafın ise tozdan ve kış aylarda çukurlarda oluşan sulardan araçların geçmesi ile oluşan rahatsızlara sebep olduğu ifade ediyorlar. Çukurlarda oluşan sular araçların geçmesi ile sıçrayan su vatandaşları kirletiyor.

Yaşanan duruma tepki gösteren vatandaşlar, çalışmaların bir an önce bitirilmesini beklediklerini söylediler.

“Karayolları çevre yolunu bitiremediği gibi buraları hep yamalıyor”

Yapımı tamamlanmayan yola çözüm beklediklerini dile getiren Baykanlı vatandaşlar, ilçe merkezinde geçen karayolları  “Bizim yollar bozuktur. Yollarımızın bir an önce yapılmasını istiyoruz. Burada her gün kazalar oluyor. Karayolları buraları hep yamalıyor. Yolun yamalanacak bir yanı yoktur. Bir an önce ilçe merkezinde geçen bölüm çevre yolunun yapılıp bitirilmesini istiyoruz. İlçe merkezide düzeltilerek ağır tonajlı araçlara kapatılmasını istiyoruz.

Çevre yolunun bulunduğu ilçe merkezi ve çevre yolunun bağlanması için köprülü kavşak yapılacak ancak ortada yarım yamalak yapılmış bir iş var. Ödenek olmadığı için işler yarım kaldı. Yetkililer ödenek olmadığını söylüyorlar, onun için yollar yarım kalmış. Her gün şehir merkezindeki karayolu biraz daha bozuluyor. Karayolları çukurlardan sonra buraları yamalıyor. Yama değil de projenin bitirilmesini istiyoruz.” dedi.

“Uluslararası bir yoldur”

İlçe merkezinde yaşayan Şoför vatandaşlar; Hiçbir yerde böyle bir rezillik görmedik. Yol berbat bir haldedir. Biz Baykanlılara yazıktır, hemen hemen her gün şehir merkezinde kazalar oluyor, şehir merkezi yoğun olan yoldan dolayı zor şartlara teslim olmuş, trafiğe teslim olmuş zaman zaman yoğunlukta hareket edemiyoruz, ayrıca çocuklarımız çarşıya inerken karşı dan karşıya geçerken dönünceye kadar çok düşünüyoruz acaba bir araç çarpmasına maruz kalır mı ayrıca İlçemizde geçen karayolu ilçemizi ikiye bölmüş durumda okullara giden çocuklarımız yüreklerimizi ağzımıza getiriyor bir an evvel çevre yolun bitmesini istiyoruz. Oluşan çukurlardan dolayı Arabalarımıza yazık olduğu gibi oluşan çukurlardan dolayı da araçlarımıza yazıktır. Ayrıca çevre yolu bitirilmediğinden dolayı çevre yolu güzergahında bulunan iş yeri ve ev sahipleride proje bitirilmediğinde ve özellikle çarşıyı çevre yoluna bağlayacak kavşaktan dolayı yıkılacak dükkanlarının bir an evvel netleşmemesinden dolayı esnaf mağduriyet ve belirsizlik içinde bırakılıyor.

İlçe merkezinde geçen yol çevre yolu bitirilecek gerekçesi ile hep yama yapılıyor, Bu yol çoktan bozuktu ve hep tadilattadır, yama yapıyorlar. Biz bunu istemiyoruz, çevre yolunun yapılarak ilçe merkezinde geçen mevcut yolun güzel bir şekilde bitirilmesini istiyoruz. Biz, artık rahat ve iyi bir yolculuk yapmak ve yaşanabilir bir sakin temiz ilçe istiyoruz. Bu uluslararası bir yoldur, yolun bir an önce bitmesini istiyoruz.”

“Yolun bu halde olmasından dolayı kazalar yaşanıyor”

Tamamlanmayan çevreyolun ilçe ’de geçen yolun yoğun olması ile kazalara sebebiyet verdiğini dile getiren vatandaşlar, “İsteğimiz bir an evvel çevre yolun bitirilmesi ilçe merkezinde uluslararası yolda geçen araçların çevre yoluna verilmesi ve ilçe merkezi içinde bulunan yolun yama ile değil temiz bir şekilde yapılarak mevcut olan bu yolunda çevre yolu ile birlikte bir an evvel bitmesidir. İlçe merkezinde geçen Yol boyunca çukurlar var. Bu yolu kullandığımızda büyük eziyetler çekiyoruz. Baykanlılar eziyet çekiyor, çevre yolun bir an önce yapılmasını, Baykan olarak şehir merkezinde geçen trafik yoğunluğun, bu tozdan ve çukurlardan kurtulmak istiyoruz. Yolun bu halde olmasından dolayı kazalar da yaşanıyor. Hem köprülü kavşak hem de yolun tamamlanması ve faaliyete girmesini istiyoruz.”

“Çalışmalar çok geç kalmış” 

16 Şubat 2022 tarihinde Siirt Valimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında yapılan koordinasyon kurulu toplantısına katıldık,o toplantıda Karayolları Diyarbakır bölge müdürlüğü yetkilileri Baykan çevre yolun 2022 Son baharına kadar biteceği ve hatta Mart ayında yol çalışmaları başlayacağı yüklenici firma araçlarını Baykan’da çalışması devam eden ve durdurulan Çevre yoluna getireceği ve çalışmalara mart ayında başlayacağı kesinlikle Yol geçişini 2022 de tamamı ile karşıya vereceğiz yani çevre yoluna vereceğiz ancak bugün mayıs ayının ortalarına geldim maalesef hiçbir çalışma yok Karayollarının bu vurduk duymaz ilgisizliğine son vermesi ve bir an evvel yol çalışmalarına başlaması ve Baykan’daki trafik çilesini bitmesini istiyoruz. “Bu yolda yapılan çalışmalar çok geç kalmış çalışmalardır. Bu projenin çoktan bitirilmesi gerekiyordu. Bu yolun bitirilmesi ilçemiz, memleketimiz ve milletimiz için çok önemlidir. Bu kadar önemli bir proje çok ertelendi. Çoktan tamamlanması gerekirdi. Şimdi de yapılıp tamamlanırsa çok memnun kalırız. Güzel ve sağlam bir iş yapılmasını istiyoruz.  Baykan ilçe merkezinde geçmekte olan 1,3 kilometrelik çevre yolunun bir an bitirilmesi ve çalışmalara hızlı bir şeklide başlaması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’dan, Siirt Milletvekilimiz Sayın Osman Ören’den, Siirt Valimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğolu’dan, AK Parti il Başkanımız Sayın Ekrem Olgaç’tan, ve Özellikle İlçe kaymakamımız/Belediye Başkan vekilimiz Sayın Emin Bağlı’dan desteklerini bekliyoruz, istiyoruz.

Haber:Şakir Erol

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil