Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Spor, Yaşam 2 Kasım 2019 1277 Görüntüleme

Baykan’da “5 Yıldızlı Otel” Konforunda Öğrenci Pansiyonu

Siirt, Baykan ilçesi Anadolu Lisesi pansiyonunda kalan ve “24 saat sıcak su, telefon, internet erişimi, televizyon, ders çalışma odaları, Sabah Açık büfe şeklinde Kahvaltı, Öğle Akşam Sıcak yemek ve yatsı sonrası 2 Etüt arası ara menü ile günde 4 öğün yemek” gibi imkanların sunulduğu öğrenciler Kartlı “Turnike ile yoklama Sistemi’ni kullanıyor.

 Okul idarecileri, Yemek, Etüt ve Pansiyon Turnike takip sisteminde görünmeyen öğrencinin velisine anında SMS göndererek, çocuğun bunlara katılmadığı ve okula gelmediğini bildiriyor.

 Baykan genelindeki eğitim kurumlarından sadece Baykan Anadolu Lisesi’nde hayata geçirilen “Kartlı Turnike yoklama sistemi” ile öğrencilerin Yemek, Etüt ve pansiyon ile okula giriş ve çıkışları takip edilebiliyor.

 Okul idarecileri, takip sisteminde görünmeyen öğrencinin velisine anında SMS göndererek, çocuğun okula gelmediğini bildiriyor. Değişik illerden gelen öğrencilerin de bulunduğu okulda 425 genç eğitim-öğretim görüyor. Okulun pansiyonunda kalan 144 öğrenciye”24 saat sıcak su, telefon, internet erişimi, televizyon, ders çalışma odaları, yemek ” gibi imkanlar sunuluyor. Ayrıca 130 taşıma öğrenciye de öğle yemeği veriliyor.

 Öğrencilerin giriş çıkışlarının Turnike Kart ile yapılarak, kayıt altına alındığı bir sistemin hayata geçirilen pansiyonda, bu sayede kaçak öğrenci giriş çıkışının da önlenmesi hedefleniyor.

 Ranzaların mobilya kaplamalı kullanıldığı odalarda, öğrencilerin günlük yaşamlarını konforlu koşullarda geçiriyor. Asansörlü pansiyonda, süit odalarda Çalışma masası ve diğer aksesuarlar ise ahşap mobilya kaplamalı olarak tasarlanmış. Odalarda 24 saat sıcak suyun yanı sıra, banyo, tuvalet, merkezi ısıtma sistemi, buzdolabı, çalışma masası, kıyafet dolabı ve internet bulunuyor.

 Ortak kullanım alanları olan yemekhane, kafeterya, internet odası, çamaşırhane, toplantı salonu gibi olanaklar sunulmuş durumda.

 Öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla liderlik okulu adı altında uzman hocalar tarafından seminerler veriliyor.

 Okul Müdürü Halis ERDEM, Baykan Anadolu Lisesi Erkek Öğrenci Pansiyon’unda kalan öğrencilerden hiçbir şekilde herhangi bir ücret talep edilmediğini vurguladı.

 Pansiyonda 144 erkek öğrencinin bulunduğu ve 130 öğrencininde taşıma kapsamında öğle yemeğinde bulunduğu 144 erkek öğrenci öğrencinin barındırılacağını ve 130 kız erkek öğrencininde taşıma kapsamında öğle yemeğine katıldığını anlatan Müdür ERDEM, pansiyonda 24 saat süresince rehber öğretmenlerin görev aldığını ve temizlik görevlilerinin de pansiyonda sürekli faaliyet göstereceğini kaydetti.

 Okul müdürü ERDEM “Devletimiz bu binayı eğitim ve öğretim gören öğrencilerimiz için hazırlarken; “Burada öğrencilerimiz 5 yıldızlı otel ayarında bir yurt ile karşılaştı ve böyle bir yurtta hizmet alıyorlar” Bugün de çok şükür bu hizmeti onlara hazırlamış olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Pansiyonumuz 5 yıldızlı bir otel ayarında, son teknolojik ürünlerle donatılmıştır” dedi.

 Pansiyonun bölgede benzerinin bulunmadığını kaydeden ERDEM, “Devletimiz artık doğusundan, batısına; güneyinden, kuzeyine en ücra köşesine kadar bu hizmeti sunuyor. Baykan’da bunun bir parçası.” dedi. Pansiyonda etüt odaları, mescitler, çamaşırhaneleri, yemekhaneleri, A’dan Z’ye öğrencilerin rahat edebilecekleri ve okul sonrasına ait eğitimlerle, sosyal faaliyetleri devam ettirebilecekleri, dinlenebilecekleri tüm olanaklar düşünülerek hazırlandığını anlatan ERDEM, “Bunun dışında pansiyonda odalar 4’er kişilik olarak dizayn edildi. Önceki dönemlerde 8 ya da 10 kişilik ranzalı sistemlerde öğrencilerimizi ikamet ettirmek durumunda kalıyorduk. Ama bugün geldiğimiz noktada ki- artık sınıflarımız ve okullarımız da aynı; tek öğrencinin oturduğu sıralarda, şu anda da tek öğrencinin ya da 4 öğrencinin yattığı yatakhanelerde yurt hizmetlerini yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 ERDEM, “Devletimiz bu öğrencilere bu hizmeti sunarken, onlardan bir tek beklentisi olabilir. Ailelerine, devletine, milletine; saygılı, bağlı geleceğine katkı öğrenciler yetiştirmek, bizde burada okul olarak bayrağına, toprağına, milletine bağlı, geleceğine ve ülkemize katkı sunan gençler yetiştirmeye hazırlanıyoruz. Gençlerimizden tek beklentimiz de budur “dedi.

 Okul Müdürü ERDEM, Bu pansiyonumuz 200 öğrenci kapasitelidir. Böylelikle artık öğrencilerimizin Baykan’da yurt sorunu kalmamış bulunmaktadır. Bu anlamda da ben buradan ben bu katkı ve imkanları bizlere sağlayan, başta Kaymakamımız Sayın Mehmet TUNÇ, olmak üzere Sayın Valimize, Sayın İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, bakanlığımıza, hükümetimize, hükümetimizin bölge temsilcisi milletvekilimize teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. İnşallah bizlerde burada onların temsilcisi olarak bu öğrencilerimize en güzel hizmeti sunacağız.” Diye konuştu.

 -“Baykan, Eğitime Önem Veren Bir İlçe”-

 İlçe Kaymakamı Mehmet Tunç, okulun pansiyonunda kalan öğrencilerin hepsinin birer “beyefendi” olarak yetiştirildiğini söyledi.

 Bunda okul yönetimi ve öğretmen arkadaşlarının çabasının yadsınamayacağını ifade eden TUNÇ, şöyle konuştu:

 “Baykan, eğitime önem veren bir ilçe. Baykan’da Eğitim Kurumu ile pansiyonun kalitesi tartışılmaz nitelikte, yüksek. Öğrenciler belki evlerinde bile bulamayacakları konforu pansiyonumuzda yaşıyorlar. Okulumuz, turnike sistemi ile denetim ve kontrol altındadır. Velilerimiz her an çocuklarında haberdardır, ilimizin eğitim düzeyinin yükselmesine de önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 5 yıldızlı otel konforundaki pansiyonda kalan öğrenciler de bu imkanın kendilerine sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti, derslerinde başarılı olarak bu desteğe sahip çıkacaklarını söyledi.

 Öğrenciler, Burası çok rahat. Kendilerine ait dolapların bulunması mükemmel. Öğrenci sayısı da az. Odalar 3 -4 kişilik. Burada Mobilya kaplamalı Ranzalı yataklar var. Burada ders çalışma imkanları oldukça geniş. Hem de öğrenci sayısı daha az. Buda pek fazla gürültü olmayacağı anlamına geliyor. Gürültü olmayınca da ders çalışmak ve o çalıştığımız dersi anlamak daha kolay olacak.” dedi.

 Öğrenciler, Pansiyon çok güzel. İç ve dış görünümünün yanı sıra modern bir bina. Konforlu dizayn edilen Yurtta internet ve buzdolabı olduğunu görünce büyük sevinç duyduk. Derslerimizi rahat bir ortamda çalışıp dinlenebileceğiz. Ders çalışma ortamları daha fazla. Odalar çok düzenli ve güzel. Her oda güneş ışığı görüyor.” diye konuştular.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil