Baykan’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri düzenlendi.

Baykan’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Özel Umut Yolu Rehabilitasyon Merkezi tarafından bir kutlama programı düzenlendi.

Özel Umut Yolu  Rehabilitasyon Merkezi tarafında Veysel Karani Şölen Düğün & konferans Salonunda engelli öğrenciler ve ailelerine yönelik bir program düzenledi.

Özel Eğitim öğrencilerinden oluşan engelli öğrenciler seslendirdiği şiir, şarkı ve ezgilerle misafirlerin karşılandığı program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Özel Umut Yolu  Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Behçet Erfüs günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi. Erfüs, hayatta bazı şeyleri seçme şansımızın olmadığını, önemli olanın, artı ve eksileriyle hayatta “ben de varım” diyebilmek olduğunu ifade etti. Kaymakam – Belediye Başkanvekili Emin Bağlı Konuşmasında, “engelli” kelimesini bile tam anlamıyla içine sindiremediğini vurgulayan Bağlı, bu özellikte olmanın da hayatın bir gerçeği olduğunu ifade etti. Bu durumda olan vatandaşlarımız için hayatı kolaylaştırma adına gereken tüm imkânların sunulması gerektiğinin altını çizerek dünyadaki gelişmiş ülkelerin bu konuda büyük gelişmeler gösterdiklerini söyledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde devletimizin tüm kurumlarının, bu kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırma adına çok önemli çalışmaların altına imza attıklarını söyledi,

Kaymakam Bağlı , “Gözlerinizin görmediği, doğadaki bin bir rengi keşfedemediğinizi, ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzce koşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başınıza yemek yiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı hiç düşündünüz mü? Bugün gündeme gelen engelliler işte her gün böyle yaşıyorlar. Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin, umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Ancak engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor” dedi. Bugün burada bunu söylüyorum aramızda Engel yoktur. Programı hazırlayan Özel Umut Yolu Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Asım Gücel Bey Efendi ve çalışanlarını tebrik eder ayrıca teşekkür ediyorum. Dedi.

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ise, “Engelli kardeşlerimiz birer melek. Engelli bireylerin sorunlarını sadece ailelerin çözmeleri mümkün değil. Devletin bütün kurumlarının sahiplenmesi ve hayatın her alanını engellilerimize kolaylaştırmak sorumluluğudur. Bugün geldiğimiz noktada okullarımız çoğaldı.

Milletvekili Ören,“Devletlerin gelişmişlik düzeyi insana verdikleri değerle ölçülmektedir. Bu doğrultuda engelli vatandaşların iyi bir eğitim almaları, istihdam imkanlarına ulaşmaları, hayat olanaklarının kolaylaştırılması, tedavileri, rehabilitasyon süreçleri, barınma ihtiyaçları, sosyal kültürel faaliyetleri de dahil olmak üzere tüm insani ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, sosyal devletlerin en önemli görevleridir.

Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki engellilik, yalnızca engellilerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal ve toplumsal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur.

Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Özellikle son yıllarda spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına hatta siyasete kadar hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azim ve özgüvenleri her türlü takdiri hak etmektedir.

Bu durum göstermektedir ki engellilik herhangi bir zorluk ve mücadele gerektiren bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil, onu aşmak için mücadele etmemektir.

Bizler, sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmeli ve onların da toplumun birer parçası olduğunu asla unutmamalıyız. Her bireyin birer engelli adayı olduğunu hatırlayarak, engelli vatandaşlarımıza karşı her zaman duyarlı olmalı, onlara sadece bir gün değil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız.

Onlarla empati kurabilmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz de, bütün imkânlarını insanlarımızın ve engelli kardeşlerimizin hayatın doğrudan içerisinde olmalarını sağlamaya yönelik olarak seferber etmiştir.

Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin milletle kaynaşma, milletin derdini dinleme, onunla hemhal olma anlayışını da bütün devlet birimleri olarak içselleştirmiş durumdayız.

20 yıl önce Türkiye’deki engellilerimizin ve diğer dezavantajlı gurupların ne halde olduğunu hepimiz biliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Devletimiz, özellikle sosyal politikalar alanında adeta bir devrimi gerçekleştirmiştir. Eşine, annesine, babasına, çocuğuna bakanlar dâhil olmak üzere birçok dezavantajlı grubumuza düzenli nakdi ödemeler yapılmaktadır.

Engelli bireylerimizin en çok sorun yaşandığı konuların başında gelen imar ve yapılaşma konusunda da özellikle son yıllarda değiştirilen mevzuatla birlikte, şehirlerimizin altyapısı, engelli kardeşlerimizin günlük hayatlarını normal bir şekilde sürdürebilmelerine uygun hale getirilmektedir.

Ayrıca engelli kardeşlerimizin mümkün olduğunca kamu da ve özel sektörde istihdama dahil edilmesi için, özellikle kota uygulamaları başta olmak üzere, her türlü teşvik uygulamaları yapılmakta ve meslek edindirme kursları düzenlenmektedir. Çalışacak durumda olmayan kardeşlerimizin geçimlerini sağlamaları için de, çok ciddi kaynaklar aktarılmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hükümetimizin çalışmaları ile Güçlü Devletimizin ekonomi, siyaset, yatırım ve kalkınma alanlarında attığı dev adımlar engelli vatandaşlarımız adına da olumlu neticeler vermiş, özellikle Engelliler Kanunu çerçevesinde çok ciddi temel kanuni düzenlemeler yapılmış ve hayata geçirilen sosyal politikalar vesilesiyle engelli vatandaşlarımızın çok daha kapsamlı hizmetlerden istifade edebilme imkânı ortaya çıkmıştır.

Bunların yanı sıra engellilerimizin bakım ve rehabilitasyonlarına yönelik merkezler ile fizik tedavi merkezleri de bu dönemde Ülkemizin dört bir yanında yaygınlaşmış, bu kardeşlerimizin sportif faaliyetlerde bulunmaları için gerekli teknik altyapı kurulmuştur. Yapılan bu çalışmalar da meyvelerini vermeye başlamış ve paralimpik sporcularımız uluslararası turnuvalarda ve olimpiyatlarda büyük başarılar elde etmiştir.

Unutulmamalıdır ki;  engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta daha fazla varlık göstermeleri, sosyal sorumluluk üstlenmeleri ve kendilerini hak ettikleri yerde görmeleri şüphesiz Aziz Milletimizin sosyal dokusunu zenginleştirecek ve gücüne güç katacaktır. Ama her şeyden önemlisi zihinsel olarak, mantalite olarak, toplum olarak engelli kardeşlerimizi kucaklayabilmemizdir. Her zaman onların yanında olmamızdır. İnşallah bugün bu bilinci yükselteceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde hayatın engellerini, azimleri ile aşan tüm engelli bireylerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tüm dünya ve ülkemiz adına birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyor, tüm engelli kardeşlerimize muhabbetlerimle saygılarımı sunuyor, sağlıklı, sıhhatli uzun ömürler diliyorum. Özel Umut Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Asım Gücel kardeşimi ve çalışanlarını kutluyorum. dedi.

Özel Umut Yolu Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin halk oyunu ve çeşitli gösterilerinde bulunması ile son buldu. Programa Baykan Kaymakamı /Belediye Başkanvekili Emin Bağlı ’nın yanı sıra AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti Siirt İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç, AK Parti Siirt Eski il Başkanları Mehmet Şefik Erden, Bayram Kızılay, Kızılay Siirt Şube Başkanı Nihat Altunç, Siirt Ticaret Odası Başkan vekili Abdulkadir Demirhan, Beyaz Ay Derneği Başkanı Şener Tanık, AK Parti ilçe Başkanı Nimetullah Gönül, Veysel Karani Belediye Başkanı Murat Akgün, Atabağı Belediye Başkanı Tayyar Lale, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Cahit Türköz, Necmettin Özger,  ilçe protokolü, öğretmenler, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vahap Gülmez, Veysel Karani Yeni Belediye Spor Kulüp Başkanı Hifzullah Yeşil, Özel Umut Yolu Rehabilitasyon Merkezi Sahibi Asım Gücel öğrenciler ve aileleri katıldı.

Haber: Şakir EROL

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil