Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 9 Mayıs 2022 256 Görüntüleme

Baykan Cumhuriyet Türkiye Genelinde 2 Birinci Çıkardı.

Siirt-Baykan Cumhuriyet İlkokulu Türkiye geneli denmelerde 2 öğrenci birinci oldu. 5. Denemede 2. Sınıf öğrencisi Ahmet Yusuf Okay ve 6. Denemede 3. Sınıf öğrencilerisi Aras Çınar Demirtaş adlı öğrenciler bütün sorulara doğru cevap vererek Türkiye Birinciliğini göğüslemiş oldular.  Ayrıca farklı zamanlarda yapılan çoğu denemelerde Baykan genel sıralamasında ilk 10 öğrenci içinde 5 veya 6 öğrenci Cumhuriyet İlkokulu’ndan çıkmaktadır.

İlçemiz adına gurur verici bu durumu öğrendik, Okulun başarısı bilgisini almak ve öğrenci öğretmen ve Okul yönetimini kutlamak ve bilgi almak için gittiğimiz okulda bilgi alışverişi ve değerlendirmelerde bulunduk.

Baykan Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Osman Seven açıklamasında;

Malumunuz üzere iki yıl gibi bir süreç boyunca pandemiden dolayı eğitim-öğretim online olarak devam etmekteydi. Bu iki yıllık süreç ister istemez öğrenciler üzerinde bir rehavete sebep olmuştu. Biz Cumhuriyet İlkokulu olarak 2021-2022 Eğitim-Öğretime yılına bir an önce eksikliklerimizi giderip Eğitim-Öğretime hızlı bir şekilde başlamış olduk. Hali hazır 323 öğrenci mevcudumuz bulunmaktadır. 18 kişilik öğretmen kadrosuyla disiplinli, heyecanlı ve bir o kadarda büyük bir özveriyle güzel Baykan’ımıza ve geleceğimizin teminatı olan güzide öğrencilerimize eğitim vermeye devam etmekteyiz.

Baykan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, merkez ve köy ilkokullarına yönelik aylık düzenli olarak yaptığı Siirt genel ve Türkiye geneli denemelerine girmekteyiz. Girdiğimiz her deneme sonunda öğretmen arkadaşlarla denemelerin genel değerlendirmesi yaparak eksikliklerimizi tespit ediyoruz. Tespit ettiğimiz eksiklikleri gidermek için yoğun çaba sarf etmiş olduk. Hamd olsun son denemelere doğru bunun meyvelerini almış olduk. Bu sene girdiğimiz hemen hemen her denemede ilçe olarak Cumhuriyet İlkokulu, 2. Sınıf, 3. Sınıf ve 4. Sınıflarda gerek şube bazında gerekse okul bazında alnımızın akıyla 1. Çıkmayı başardık. Türkiye geneli denmelerde birinci çıkarttığımız öğrenciler oldu. 5. Denemede 2. Sınıf öğrencilerimizden Ahmet Yusuf Okay ve 6. Denemede 3. Sınıf öğrencilerimizden Aras Çınar Demirtaş adlı öğrencilerimiz bütün sorulara doğru cevap vererek Türkiye Birinciliğini göğüslemiş oldular.  Ayrıca çoğu denemelerde Baykan genel sıralamasında ilk 10 öğrenci içinde 5 veya 6 öğrenci Cumhuriyet İlkokulu’ndan çıkmaktadır.

Başarımız yurtiçi ile sınırlı değildir. Uluslararası başarımıza gelecek olursak, 4. Sınıf öğrencilerimizden Nûdem Can 30 ülkenin katılım sağlandığı binin üzerinde öğrencinin yarıştığı CANADA merkezli online olarak yapılan İngilizce Matematik Olimpiyatlarında (CARIBOU CONTESTS)  Ocak ve Şubat aylarında 1. Olup bize ve ailesine büyük bir gurur yaşattı. Sizin nezdinizde Baykan’a bu haklı gururu yaşatan tüm öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerine ve emeği geçen herkese şahsım ve kurumum adına şükranlarımı sunuyorum.

Bilim ve Sanat Merkezine öğrenci kazanımının sağlanması adına da öğretmen arkadaşlarımızın sınıfsal çalışmaları ve Sosyal aktivitelerimiz sene sonuna kadar büyük bir özveriyle devam etmektedir. Dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Eşref Altun İse; öncelikle Cumhuriyet ilkokulumuz her daim başarılara imza atan önemli bir okulumuz olup bizleri ilçemizi gururlandırıyorlar. Tebrik ediyorum, Bu vesilelerle okulumuz Yönetim,Öğretmen,Öğrenci ve özellikle ailelerini çocuklarına verdikleri önem ve desteklerden dolayı kutluyorum. Teşekkür ediyorum.

Okul başarısında ailenin rolü oldukça büyüktür. Başarıyı bir pasta gibi düşünecek olursak bu pastanın her bir dilimi başarıya katkıda bulunmaktadır. Aile, öğretmen, öğrenme ortamı ve kaynakları, arkadaşlar, çocuğun potansiyeli ve performansı, motivasyon pastanın önemli dilimleridir. Ancak bu dağılımda en büyük dilim ailenindir. Ailenin çocuk üzerindeki etkisi çocuk henüz dünyaya gözlerini açmadan başlar.

Yapılan pek çok çalışmada genetik aktarımın dışında anne karnındaki deneyimlerin de çocuğun karakterine ve potansiyeline etki ettiği görülmektedir. Mutlu, bilinçli, farkındalıklı, ilgili aileler çocuğun başarısında olumlu rol oynamaktadır. Evde huzurlu ve mutlu olan çocuk daha az duygusal yük taşımakta ve enerjisini daha fazla derslerine ayırabilmektedir. Koşulsuz sevgiyle büyüyen, hoşgörü ve demokrasi içerisinde yetiştirilen çocuğun benlik değeri ve özgüveni yüksektir.

Çocuğun eğitim hayatıyla yakından ilgilenen, başarıları kadar başarısızlıklarına da olumlu yaklaşan ailelerin çocukları daha başarılıdır. Başarılı çocukların aileleri çocuğuna etkin zaman ayıran, çocuğun duygu ve düşüncelerini önemseyen ebeveynlerden oluşmaktadır.dedi.

Haber:Abdulbaki Erol

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil