Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Yaşam 6 Nisan 2020 386 Görüntüleme

Başkan SEVGİLİ, Covid-19 ile Mücadelede Etkin Önlemler Çağrısında Bulundu.


SAĞLIK-DER  Siirt il başkanı Adnan SEVGİLİ , Genel Merkezimiz öncülüğünde yaklaşık 200 STK’nın Covid -19 salgını ile etkin çağrılarını önemli  buluyor ve destekliyoruz, Dünya İslam Sağlık Birliği (WIHU) ,SAĞLIK-DER ve destek veren STK’lar öneri ve alınması gereken açıklamalarda bulunmuşlardır;
Başkan SEVGİLİ; Dünya İslam Sağlık Birliği (WIHU) ve genel merkezimiz SAĞLIK-DER öncülüğünde bir araya gelen 200’e yakın STK, Covid-19 salgını ile etkin mücadelede ‘Halkın sağlığını, işini ve ekmeğini korumak’ başlığı ile bir açıklamada bulundu.

200’e yakın STK’nın ortak açıklamasını yayınlayan SAĞLIK-DER Genel Başkanımız sayın Kasım SEZEN, ‘İçerisinden geçtiğimiz bu küresel kriz döneminde hiç olmadığımız kadar birlikteliğe ihtiyaç duymaktayız. Gerek Devletimizin kurumları, gerek STK’lar ve gerekse halkımız Covid-19  sağlık riski ile başlayarak hayatımızın tüm alanına yayılan bu krizin ciddiyetini tam olarak algılayıp, ona göre birbirlerine destek olmalıdır. Millet olarak kenetlenip bu krizi de aşacağımıza eminiz’ diyerek, diğer STK’ların da imzasına açtığı açıklamayı yayınladı.

SAĞLIK-DER Siirt il Başkanı SEVGİLİ ,İşte STK’tar tarafından desteklenerek SAĞLIK-DER Genel Başkanımız Sayın Kasım SEZEN tarafından tüm STK’ların imzasına açılan ve bir dizi öneri barındıran ortak metin;

‘Biz aşağıda imzası bulunan konfederasyonlar, birlikler, sendikalar, dernekler, vakıflar, yayın organları ve kişiler olarak Covid-19 salgını ile etkin mücadele için, halkın sağlığını, işini ve ekmeğini korumak için aşağıdaki önlemlerin acilen yürürlüğe konulması için Hükümete yardımcı olmayı ve öneriler sunmayı görev addediyoruz.

1- Salgın tamamen geçinceye kadar halka açık tüm alanlarda vatandaşlarımızın tamamı ağız ve burunlarının maskeyle, atkıyla, şalla veya başörtüsüyle kapatılmasına yönlendirilmelidir.

2- Halkla irtibatı olmayan atölye ve üretim merkezlerinde maske, eldiven ve sosyal mesafe kurallarına azami ölçüde riayet edilmeli ve bu alanlarda sürekli uyarılarda bulunulmalıdır.

3- Salgın süresince işten çıkarılan personel ve iş yerleri mecburi kapattırılan esnafımız işsizlik maaşından faydalandırılmalıdır.

4- Vatandaşlarımızın tamamını kapsayacak ve talep edilmesi halinde faydalandırmak şartı ile kamu bankaları yanı sıra ve özel bankalarda dâhil kredi / kredi kartı borçları, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca faiz işletilmeden ertelenmeli ve salgın sonrası taksitlendirilerek gelecek faturalar üzerine yayılmalıdır.

5- Özel sağlık kuruluşlarının işletmeleri geçici olarak kamuya devredilmeli ve kamu hastaneleri yanı sıra özel sağlık kuruluşlarında da tüm sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunulmalıdır.

6- Salgınla mücadelede belirlenen kurallar disiplinli bir şekilde uygulanmalı, açık, hızlı ve şeffaf bilgilendirme yapılmalıdır.

7- Salgınla ön cephede mücadele veren sağlık personelinin etkin çalışması için tıbbi malzeme, konaklama, yemek ihtiyaçları için Bakanlık nezdinde ALO İHTİYAÇ hattı açılmalıdır. Kamu/üniv/özel dahil olmak üzere personelden ve sonra hastanelerden başlayarak merkeze seri online bir talep – geri bildirim mekanizması kurulabilir. Bu hizmetler yerel bürokrasiye takılmamalıdır.

8- Dezavantajlı kesimler; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar ve göçmenler için insani yardım dernekleri ve vakıflarına salgın boyunca Kaymakamlıklar ve Valiliklerin koordinesi altında izinsiz yardım toplama ve dağıtma hakkı verilmelidir.

İmza Sahibi Dernek ve Platformlar;

SAĞLIK-DER

WIHU (Dünya İslam sağlık birliği)

HAK-İŞ/Öz Sağlık-İş Sendikası

Ankara Sivil Toplum Platformu

AID ( Uluslararası doktorlar derneği)

MERHAMET TEŞKİLATI İnsani Yardım Derneği

Milli Görüş Platformu

Mahalli idareler derneği

HUDER

TAKVA ( Tarımsal Kalkınma Vakfı)

Paramedikal Dergisi

Ümmet Gençleri Derneği

Hukuk-Der

Sevgi ve Kardeşlik Derneği

EBRAR Derneği

Kalk ve Diril Derneği

Mahmudiye Vakfı

SABİDER( Sağlıkta Birlik Derneği)

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haber Sitesi | Uzman Tescil