12° Az bulutlu

Bağgöze Mişar Vadisinin Yol Sorunu Yerinde İncelendi

Arşiv - 11 Aralık 2021 00:18 A A

Vali Hacıbektaşoğlu, Eruh/Bağgöze Mişar Vadisinin Köy Yollarını Masaya Yatırdı

Vali Hacıbektaşoğlu, Neler Yapılabileceğini Yerinde Görmek İstedik

Ilısu Baraj gölünde sus tutulmaya başlanmasının ardından ulaşımda bazı sorunlar yaşamaya başlayan Bağgöze/Mişar Vadisinde bulunan köylerle asırlardan beri Siirt’le ekonomik ve sosyal bağlantıları olan Şırnak iline bağlı Güçlükonak ilçesi köyleri yol sorunu yerinde incelendi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun başkanlığında DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Köksal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, Siirt Ak Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç, İl Özel İdare Genel Sekteri Hifzullah Canpolat ve ilgili kurum yetkililerinin katılımıyla Valilikte düzenlenen toplantının ardından yerinde incelemeler yapıldı.

Beraberindeki heyetle birlikte Kalender, Kavakgülü, Yeşilören, Yokuş bağları, Kemerli ve Bağlıca köylerini ziyaret ederek, köy yol durumunu inceleyen ve köy muhtarları ile vatandaşların taleplerini dinleyen Vali Hacıbektaşoğlu, yolda yaşanan sorunları DSİ Genel Müdürlüğü’nün dikkatine sunulacağını söyledi.

Ziyaret ettiği köylerde vatandaşlarla bir araya gelen Vali Hacıbektaşoğlu vatandaşların talep ve önerilerinin kendileri için değerli ve önemli olduğunu belitti.

Köydeki çocuklarla da bir araya gelen Vali Hacıbektaşoğlu kendileri ile yakından ilgilenerek, çeşitli hediyeler verdi.

Vali Hacıbektaşoğlu; “DSİ Ilısu Bölge müdürümüz, teknik ekibi, muhtar arkadaşlarımız ile Kavaközü, Kemerli ve diğer köylerimizin muhtarları ile beraber bir toplantı yaptık.

Konumuz Ilısu barajının su tutması ile beraber eski Eruh yolu ve Billoris köprüsü sular altında kalmıştı.

Bu yolun yeni Eruh yolundan alternatifi Kalender köyünden geçiyor.

Yine bu köylerimize gelen ve Bağgöze’ye bağlanan yolumuzun durumunu yerinde görmek için gelip inceledik.

Burada barajın su tutmasına bağlı olarak daha önce heyelan bölgelerinde ciddi hareketlenmeler oldu.

Bazı yerlerde yol deplase edildi. Bazı yerlerde de ciddi heyelan riskleri bulunmakta.

Bunları yerinde görmek ve incelemek üzere geldik. Asıl şuanda eski köprünün yerinde yapılacak “Gökçebağ Köprüsü’nü konuştuk.

Esasında bunların hepsi birbirine bağlı. İşte Mişar bölgesi Bağgöze vadisi; burada 35 köyümüz var.15 köyde Şırnak Güçlükonak’ın köyleri.

Bu yol kadimden beri Siirt’e bağlantısı olan yol.

Buraları görmeye geldik.

Bizim burada birkaç önemli nokta var. Bunları paylaştık.” Dedi.

Bu yolda heyelana maruz kalan bir bölüm bulunduğunu belirten Vali Hacıbektaşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“En son heyelana maruz kalan bir yer var. Oradan nasıl geçileceği konusu var.

Tepeyi aşarak mı tüneller açarak mı? Onu konuştuk.

Bunu DSİ Genel Müdürlüğünün dikkatine sunacağız.

Yine Kalender köyünün bu tarafa inişi yani Kavakgülü’ne inişinde yolda yüzde 16’lık bir eğim var.

Bu eğimin düşürülmesi için neler yapılabilir? Bütün bunlar hakkında incelemelerde bulunduk.”

MİR NASREDDİN MEDRESE VE KÜLLİYESİNE EL ATILACAK  

Siirt Merkez Kavaközü Köylünde bulunan ve yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Mir Nasreddin Medrese ve külliyesine el atılacak.

Külliyede incelemelerde bulunan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, buranın ihya edilmesi ve turizme kazandırılması için bir proje hazırlanacağını belirtti.

Medrese ve medreseye bağlı han ile değirmen de incelemelerde bulunan Vali Hacıbektaşoğlu “Kavaközü köyümüzde Mir Nasrettin Medresesi, türbesi ve külliyesi bulunuyor.

Şu anda bulunduğumuz yer Kavaközü köyünün eski yerleşim yeri, Yaklaşık 300 metre yukarıdaki tepede insanların gördüğü yaşadığı mağara yerleşimi var.

Burası çok güzel bir yer.

Botan Vadisi Mezopotamya insanlığın doğduğu yer, medeniyetin doğduğu yer, çok kıymetli topraklar, çok zengin topraklar. Hz. Ömer’den bu yana, bu topraklar İslam’la buluştu.

Bu topraklarda çok büyük eserler izler bıraktı. İnsanlığın geçmişine dair 12 bin yılı geçen izleri var. Bu bulunduğumuz noktada bunlardan bir tanesi.

Burayı da inceledik.

Burada da ne yapabiliriz? Burayı bilen insanlar gelip burayı görmeye ve istirahat etmeye geliyor. Burayı yine turizmi çalışırken, Botan vadisi, Tillo Milli Parkı’nı çalışırken, burası da yine aynı Milli Park’a dâhil olmamakla beraber çok yakın bir yer.

Bu avantajı kullanalım. Bunun yanında Gökçebağ köprüsünün de hemen bitiminde.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Kalkınma Ajansı ile birlikte burayı da projelendirmeyi düşünüyoruz.

Burada çok anıt ağaçlar var ve buradaki bahçe duvarları yerlerde görülen taşlar hepsi çok özellikli ve tarihi değeri olan şeyler.

Burada gördüğümüz çok güzel bir han var.

Bunların tarihini niteliklerini çok iyi anlamak, anlatmak ve bir de hem doğayı hem tarihi yapıları koruyarak buraları ihya etmek üzere bir proje geliştireceğiz, burayı turizme kazandıracağız. ”diyerek sözlerini tamamladı.

Basın bülteni

Arşiv - 00:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Siirt AK Parti’de Temayül başladı
  AK Parti’de 14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri öncesi temayül yoklaması yapılıyor. Delegeler, online (çevrimiçi) yapılacak temayülde aday adayı olan 35 aday arasında 3 isme oy kullanacak. Aday belirlemede bir kriter olan temayül sonuçları daha sonra yöneticiler tarafından parti genel merkez seçim işleri birimlerine aktarılacak. Geçmiş yıllarda temayül öncesi aday tanıtımının yapıldığı toplantıda kürsüye […]
 • 02
  Emekli Güvenlik Korucuları maaşlarının en düşük emekli maaşı ile eşitlenmesini İstiyor.
  2017 yılında Önce emekli olan Güvenlik Köy Kurucuları (Eski ismi Köy Kurucuları) SSK’ları o dönemde yatmadığı için o dönemde ve öncesinde emekli olan Güvenlik Korucuları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları ile 2023 Ocak ayında başlamak üzere en düşük emekli maaşı 5500 TL olacak demesine rağmen maalesef hala 4000-4800 TL arasında emekli maaşı alan emekli Güvenlik […]
 • 03
  Siirt’te Yeşilışık iletişim -2 Vodafone Şubesi Açılışı Yapıldı
  Baykan ilçemizde yıllarda beri Yeşilışık iletişim adı altında Vodafone Şubesi bulanan hemşerimiz Taner Yeşilışık Siirt’te açtığı Yeşilışık iletişim 2.ci Vodafone Şubesi’nin açılışı yapıldı. Güreş Caddesinde hizmete giren Yeşilışık iletişim-2.Vodafone Siirt Şubesi Siirtlilerden ilgi görmesi bekleniyor. Sahlbi Taner Yeşilışık ışık olan Yeşilışık iletişim-2 Vodafone Şubesi açılışı AK Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç,Baykan eski Belediye Başkanı […]
 • 04
  Seyda Molla Mazhar EVRENSEL geçirdiği Covid-19 rahatsızlığından dolayı vefat etti.
  Gavs-ı Kasrevi Hz Seyyid Abdulhakim EROL ( El Hüseyni) ve Şeyh Muhyeddin EVRENSEL Havili Hz.’nin torunu, Gavs-i Sani Hz. Şeyh Abdulbaki EROL’un Halife’si olan Seyda Molla Abdurrahman EVRENSEL Hz.’nin evladı ve Halife’si Seyda Molla Mazhar EVRENSEL Tedavi gördüğü Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  07.11.2020 Cumartesi günü gece saat 23.30’da Rahmet-i Rahmana kavuşmuştur. evvelki gün 08 […]
 • 05
  Türkiye-Hırvatistan maçından notlar
  – Teknik direktör Stefan Kuntz, Ermenistan ile oynanan maça göre ilk 11’de 3 değişik yaptı
 • 06
  VASKİ'den yapılandırma uyarısı
  VAN (AA) – Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü (VASKİ), 31 Aralık 2022'den önceki su ve atık su borçlarının yapılandırıldığını duyurdu. VASKİ'den yapılan açıklamada, 12 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" kapsamında, 31 Aralık 2022'den önceki su ve atık su borçlarının […]
 • 07
  Bakan Kasapoğlu, Türkiye-Hırvatistan maçını depremzede çocuklarla izleyecek
  BURSA (AA) – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubu'nda Türkiye-Hırvatistan karşılaşmasını tribünlerden depremzede çocuklarla izleyecek. Bakan Kasapoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerden Bursa'ya gelen çocuklarla karşılaşmanın oynanacağı Bursa Büyükşehir Belediye Stadı'na geldi. Stat girişinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kasapoğlu, Bursa'da depremzedelerle iftar yaptıklarını söyledi. Kasapoğlu, art arda […]
 • 08
  Türkiye-Hırvatistan
  BURSA (AA) – UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubu'nda yapılacak Türkiye-Hırvatistan karşılaşmasının hakem ve takım kadroları şöyle: Stat: Bursa Büyükşehir Belediye Hakemler: Andreas Ekberg, Fredrik Klyver, Niklas Nyberg (İsveç) Türkiye: Mert Günok, Zeki Çelik, Çağlar Söyüncü, Merih Demiral, Ferdi Kadıoğlu, Orkun Kökçü, Salih Özcan, Hakan Çalhanoğlu, Cengiz Ünder, Kerem Aktürkoğlu, Enes […]
 • 09
  KONYA – Kılıçdaroğlu: “Bilgi üretmeyen bir toplumun büyüme şansı yoktur”
  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması – Katılımcılar KONYA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İftar Buluşması”nda konuştu. (3)
 • 10
  ANKARA – Kavcıoğlu :”2022 yılında olumsuz jeopolitik gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisi kesintisiz olarak büyümeye devam etmiştir”
  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : – TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun 91. Hesap dönemi Genel Kurul Toplantısı konuşması ANKARA (AA) – Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Ankara’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 91. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu. (1)
 • 11
  Siirt Baykan Kaymakamı / Belediye Başkanvekili Bağlı dan fırtına uyarısı
  Kaymakam/Belediye Başkanvekili  Emin Bağlı  açıklamada, vatandaşların dikkatli olunmasını istedi. Kaymakam/Belediye Başkanvekili Bağlı , yaptığı açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü  tarafından yapılan son değerlendirmede Siirt  ve ilçelerinde 29 Mart Çarşamba  günü şiddetli rüzgar ve kuvvetli fırtınaya karşı dikkatli olunmasını gerekmektedir. Ayrıca fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmelere, ulaşımda aksamalar […]
 • 12
  Hentbol Erkekler Süper Lig'de 17. hafta tamamlandı
  ANKARA (AA) – Hentbol Erkekler Süper Lig'de 17. hafta maçları yapıldı. Karşılaşmalarda alınan sonuçlar şöyle: Köyceğiz Belediyespor-Nilüfer Belediyespor: 30-27 Beykoz Belediyespor-Trabzon Büyükşehir Belediyespor: 47-37 Ümraniye Belediyespor-MKE Ankaragücü Mamak Belediyespor: 36-38 Mihalıççık-Spor Toto: 24-34 Beşiktaş Yurtbay Seramik-İzmir Büyükşehir Belediyespor: 35-29
 • 13
  SİVAS – Sivasspor, Başakşehir maçının hazırlıklarına devam etti
  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : – Sivasspor'un antrenmanı Sivasspor, Başakşehir maçının hazırlıklarına devam etti SİVAS (AA) – Spor Toto Süper Lig'in 28. haftasında Medipol Başakşehir ile karşılaşacak Demir Grup Sivasspor, hazırlıklarını sürdürdü. Kırmızı-beyazlı kulüpten yapılan açıklamaya göre, kulüp tesislerinde teknik direktör Rıza Çalımbay yönetiminde gerçekleştirilen antrenman 1,5 saat sürdü. Isınma hareketleriyle başlayan antrenman, 5'e 2 top kapma, […]
 • 14
  Y35 ile mobil eğlencede sınırlar kalkıyor
  – Y35’in 1592 TV dizisi bölümüne eşdeğer 256 GB depolama alanı ile fotoğraf, video ve oyunlar uzun süre güvenle saklanabiliyor

YAZARLARIMIZ

 • İlkbahar Mevsiminde Ne Gibi Değişiklikler Olur

  İlkbahar mevsimi her insan tarafından en çok sevilen mevsimlerden bir tanesidir. Hatta birçok insan en çok ilkbahar mevsimini sevdiğini söylemektedir. İlkbahar geldiği zaman hem insanın ruhunda hem de doğada gözle görülen ve aynı zamanda da hissedilen çok fazla sayıda değişiklik olur. Peki bu değişiklikler nelerdir? Bu ya buna benzeyen kafanızda bazı sorular var ise, bu […]
 • Liyakat nedir?

  Liyakat nedir? Anayasamızda liyakat dair bir madde var mı? Liyakat lügatta yer Kelime anlamı layık olmak, denk olmak olarak geçmektedir. Araştırmalarıma göre Arap dilinden dilimize geçmiştir. Yani arapça bir Kelime olan liyakat hergün hemen hemen hepimizin dilinden dökülen bir Kelime peki neden herkesin dilinde liyakat? Özellikle iş dünyasında sıkça duyarız. Peki iş dünyasındaki karşılıklığına gelirsek […]
 • Ahlak Kavramı Üzerine…

  Sözlüklerde Ahlakın tanımı “insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü.-kişide huy olarak bilinen nitelik; iyi ve güzel olan nitelikler.” Olarak yer alır. Türk Dil Kurumu Ahlakı ” Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre” şeklinde tanımlar. Ahlâk Arapça’da tabiat, huy gibi mânalara gelen hulk […]
 • Şeyh Osman Türbesi bakımsızlıktan harabeye döndü

  Siirt, Baykan Veysel Karani Beldesi’nde bulunan Bakımı ve denetimi Vakıflar nezdinde bulunan ve Şeyh Osman türbesi olarak bilinen Hz. Veysel Karani aşığı Hz. Veysel Karani ’ye ziyaret için gelen ve Veysel Karani ye ulaşamadan vefat ettiği yerde Türbesi yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü denetim ve  kontrolünde olan Şeyh Osman Hz. yattığı […]

NAMAZ VAKİTLERİ

28.03.2023 19:03:58
× Whatsapp İhbar