Ana Sayfa Genel, Gündem, Yaşam 31 Temmuz 2018 1415 Görüntüleme

ANIZ YANGINLARI KONUSUNDA ÇİFTÇİLER TEKRAR UYARILDI.

ANIZ YAKILMASI YASAKTIR…

ANIZ YANGINLARI KONUSUNDA ÇİFTÇİLER TEKRAR UYARILDI.

Ülkemizde hububat hasadından sonra kalan artıkların yakılması ve toprağa karıştırılmasının verim ve toprak üzerine etkileri yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak su ve rüzgar erozyonu artmakta ve çok önemli kayıplar meydana gelmektedir.

Ayrıca; ağaç, çalı ve toprak üstü canlılar, henüz hasat edilmemiş komşu tarlalardaki ürünler, meyve bahçeleri, süne mücadelesi kapsamında Bakanlığımızca yapılan ağaçlandırma çalışmaları zarar görmektedir. Telefon ve elektrik direkleri, etraftaki yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.

Anız yakma ile yukarıda belirtilen zararların önlenmesi amacıyla Bakanlığımızca 16 Aralık 1998 tarih ve 23555 sayılı Resmi Gazetede 1998/26 no’lu (Anız Yakılması Önlenmesi Hakkında Tebliğ) yayımlanmıştır.

İlimizin konumu itibariyle ürün hasadından sonra anızların yakılması çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için Valiliğimizin 2018/1 no’lu genelgesi gereğince 2018 yılında anız yakılması yasaklanmıştır.

Anız Yangınlarının Önlenmesi ve Denetim Hizmetleri ile Biçerdöver Kontrol ve Denetim Hizmetleri Valilik Genel Emri (2018/1) kapsamında 6 ilçe Kaymakamlığına, Merkeze bağlı Köy Muhtarlıklarına, Siirt Belediye Başkanlığına, Siirt İl Jandarma Komutanlığına, Siirt İl Emniyet Müdürlüğüne, Siirt Defterdarlığına ve Siirt Ziraat Odası Başkanlığına konunun hassasiyetle takip edilmesi yönünde resmi yazı gönderilmiştir. Köylerde teknik elemanlar konusunda eğitim be bilgilendirme çalışmaları ile konunun ehemmiyeti anlatılmıştır.

Bu yasağa uymayanlar hakkında T.C.K ‘nın 526 maddesine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanununa göre de dekar başına 48,58 TL idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ise; cezalar beş kat arttırılacaktır.

Anız yangın ihbarı için de 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis, 156 Jandarma aranabilecektir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil