Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji, Dünya, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Siyaset, Yaşam 25 Aralık 2021 647 Görüntüleme

2021’de 6. WIHU & 4. Nusantara Tıbbi Sorunlar Konferansı sona erdi.


SONUÇ BİLDİRGESİ

Saygıdeğer katılımcılar,

2021’de 6. WIHU & 4. Nusantara Tıbbi Sorunlar Konferansı sona erdi. WIHU adına, sadece bilgilerini paylaşarak katkıda bulunan panelistlerimize değil, etkinliğin planlanmasında, düzenlenmesinde ve uygulanmasında emeği geçen herkese ve kongreye aktif olarak katılım sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunarız.

6. WIHU Kongresi-2021 ve 4. Nusantara Tıbbi Sorunlar Konferansı’nın temaları sırasıyla “Pandemi Sonrası” ve “Tıbbın insancıllaştırılması” idi. Bu nedenle, pandemi öncesi dönemden farklı olacağı tahmin edilen pandemi sonrası dönemin çok yönlü yönlerini tartışmayı amaçladık. Pandeminin sonunu ve yeni ortaya çıkan varyantların etkilerini tam olarak tahmin edemiyoruz. Bu belirsiz ortamda, deneyim ve bilgi paylaşımına yönelik çabalarımız, pandeminin yıkıcı etkilerine karşı mücadelede yeni ufuklar açabilir ve tıbbi pratiğin insancıllaştırılmasına odaklanan bir bağlamla iyileşmeyi kolaylaştırabilir.

Kriz devam ederken, birçok Müslüman ülke artan açlık, yoksulluk ve eşitsizlik riskleriyle birlikte COVID 19’un yükünü taşıyacak. Tüm bu tehditlerin üstesinden gelmek ve bir an önce yeni normal hayatımıza dönüşü hızlandırmak için pandemiye karşı alınan önleyici tedbirlere uymamız gerekiyor. Bu amaçla, bilimsel kanıtlarla desteklenen aşılamayı toplumda yaygınlaştırmalı ve aşı isteksizliğinin üstesinden gelmek için çeşitli aşı seçenekleri sunmalıyız. Ayrıca, hastalığın yayılmasını en aza indirmek için kişisel hijyenin iyileştirilmesi ve sosyal mesafenin uygulanması gibi diğer önlemler teşvik edilmelidir. Bu adımlar, sağlık personelinin özverisine saygının bir ifadesi ve pandemi sırasında kaybedilen canlara saygının bir ifadesi olarak atılmalıdır.

Yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) ve büyük veri gibi tıbbın kolaylaştırıcıları olarak en son teknolojik olanakların kullanılmasının yanı sıra, tıbbın her insanın benzersiz olduğu gerçeği göz ardı edilmeden insancıllaştırılması gerektiğini öneriyoruz. Müslüman sağlık çalışanlarının tıbbi ve sağlık müdahalelerinin uygulanması sırasında insan faktörüne odaklanmasını sağlamak için çabalar koordine edilmelidir. Müslüman danışmanların katılımı ve hastanelerde ibadet ve diğer olanakların sağlanması ve modern tıp pratiğinin İslami ilkelerle uyumlu hale getirilmesi, Covid-19 salgını ile mücadelemizi güçlendirecektir. Covid-19’dan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen sağlık çalışanlarının desteklenmesi sağlık personelinin motivasyonunu arttıracaktır.. Sağlık çalışanları ve toplum arasında ruh sağlığı, sağlıklı yaşam ve iyi beslenme konusunda artan farkındalık, sağlığın iyileştirilmesi için dikkat çekici noktalardır. WIHU üyeleri, Covid-19 aşılarına daha iyi erişim ve kullanılabilirlik için bir işbirliği ağı kurmalıdır.

Eğitim, insani yardım, sağlık hizmetleri ve ticaret açısından, pandemi sonrası dönem küresel beklentiler sunuyor. “Zorluğun yanındaki kolaylığı” aramak ve bulmak için sürdürülebilir ve ölçülebilir sonuçları olan daha güçlü ve daha etkili süreçler geliştirmeliyiz.

Özetlemek gerekirse, kolektif üretken güçlerimizi geliştirmeli, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmeli, şok direncini artırmalı ve İslami ilkelere göre ülkelerin ve halkların refahını sağlamak için çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız. Bu, eşgüdümlü bir ulusal ve uluslararası çabanın yanı sıra yapısal ekonomik yeniden yapılandırmayı ve yeterli mali kaynakları gerektirmektedir.

Salgının sona ermesinin ardından daha sağlıklı günlerde bir araya gelmeyi diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Çok teşekkürler.

Jazakallah Hayran “Allah sizi iyilikle ödüllendirsin”

Dato Dr. Sühaini Kadıman & Prof. Dr. Ahmet Ural

Eş Başkanlar

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil